EKOSPOL spočítal všechny bytové projekty v Praze. Pravda o pražském realitním trhu

V reakci na množící se statistiky pražského rezidenčního trhu, které vydávají nejrůznější jeho aktéři a svá data představují jako jediná správná, se společnost EKOSPOL rozhodla upravit svou metodiku analýzy trhu a nově sledovat úplně všechny developerské projekty bez ohledu na počet bytů v nich.

„Detailní a kontinuální monitoring celého realitního trhu v Praze provádíme již sedmým rokem. Hlavním důvodem této činnosti je vytvoření kvalitní a objektivní základny pro naše strategická rozhodnutí, jako například akvizice nových pozemků, stanovení optimální skladby bytů v připravovaných projektech, cenové strategie jednotlivých lokalit, velikosti a prodejní dynamiky jednotlivých etap a mnoha dalších.“
 
„Jako první jsme také v roce 2008 začali některé souhrnné informace v kvartálních intervalech publikovat pro média, jako vedlejší produkt naší analytické činnosti. Nicméně, řada subjektů na realitním trhu zaregistrovala mediální ohlas našich statistik a naši metodiku více či méně zkopírovala.“

„V uplynulých měsících jsme detailně pátrali a neustále doplňovali naši databázi i těmi nejmenšími projekty. Nalezli jsme i developerské projekty s celkovým počtem třeba 4 bytů. Některé projekty, které jsme objevili, dokonce ani nebyly veřejně inzerovány, nemají své webové stránky a jejich prodej probíhá jen prostřednictvím realitních kanceláří. V takovém případě jsme museli přistoupit k telefonickému dotazování a někdy i k mystery shoppingu. Uvádím to proto, aby bylo jasné, že skutečně všechny developerské projekty včetně např. rekonstrukcí v rozsahu novostavby nebo nových půdních vestaveb na starších domech těžko někdy někdo zmapuje, a už vůbec ne pomocí nějakého automatického programu. Za vším jsou stovky hodin lidské práce. Pokud někdo tvrdí opak, pak nemluví pravdu.“

„V přiložené analýze proto objasňujeme, komentujeme a uvádíme na pravou míru některé záměrné polopravdy a účelová tvrzení, které se v uplynulých měsících stran realitního trhu objevily.“

RNDr. Evžen Korec, CSc.
generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a.s.


Hlavní trendy na realitním trhu


Jaké hlavní trendy působí na současném realitním trhu v Praze? Analytici společnosti EKOSPOL zmapovali k 31. 5. 2013 hlavní oblasti, které definují současný trh nových bytů v metropoli.

1.) Zmenšování projektů
Hodně se toho v posledním roce napovídalo o zmenšování etap developerských projektů a také dispozic jednotlivých bytů. Souhrnná data o průměrných velikostech i průměrných počtech bytů v jednotlivých projektech to potvrzují. Oba trendy ale mají rozdílné příčiny.

„Zmenšování etap projektů z hlediska počtu bytů je obranným mechanismem developerů, kterým se příliš nedaří, a snahou vyrovnat se s obtížnějšími podmínkami financování ze strany bank i s pomalejší dynamikou prodeje bytů. Většina developerů si nemůže dovolit, aby jim po dokončení projektu zůstala větší část bytů neprodaných, tedy tzv. ležáků. Proto raději neriskují velké jednorázové etapy se sto a více byty. I zde ale platí, že se najdou světlé výjimky,“ vysvětluje Evžen Korec.

„Zcela opačný důvod má ale zmenšování dispozic jednotlivých bytů. Tady jde o úpravu produktu tak, aby vyhovoval aktuální poptávce na trhu. Jedná se o optimalizaci dříve předimenzovaných dispozic, které nelze prakticky využít a účelně zařídit. Zmenšování tedy většinou postihuje nejrůznější chodby a zádveří, atypické půdorysy, koupelny a další prostory, za které si klient optimalizující konečnou cenu bytu není ochoten připlatit,“ dodává Korec.

2.) Rozhoduje počet prodaných bytů, nikoli počet nabízených projektů
V nedávné minulosti proběhly médii zprávy, že roste význam menších developerských projektů. Bohužel (pro developery těchto menších projektů) to není pravda. Mezi nabízenými projekty sice roste jejich počet na úkor velkých projektů se stovkami bytů, nicméně podstatný a trh definující není počet velkých a malých projektů, ale počet bytů ve velkých a malých projektech. A to je obrovský rozdíl.

Jak vypadají čísla? K 31. 5. 2013 napočítali analytici společnosti EKOSPOL v Praze celkem 236 aktivních projektů, tedy projektů s alespoň 1 volným bytem. Z těchto 236 aktivní projektů je 107 menších do 50 bytů a zbylých 129 má 50 a více bytů. Podíl malých projektů na celkovém počtu projektů v Praze tedy tvoří zhruba 45 %. 

„Velmi důležité ale je říci, že jednotlivé etapy velkých developerských projektů vstupují do celkového počtu projektů pouze jako jeden velký projekt, nikoli jako několik menších projektů. Kdybychom každou menší etapu počítali jako samostatný projekt, byl by počet menších developerských projektů do 50 bytů roven 197 a jejich podíl by dosahoval téměř dvou třetin,“ zdůrazňuje Evžen Korec.

Obrovský rozdíl je také v interpretaci nabízených a prodaných bytů. Platí totiž totéž, co výše – trh nejlépe nevystihuje to, co se v souhrnu nabízí, ale to, co se v souhrnu skutečně prodává. A zde je patrná obrovská disproporce, která už zdaleka nehovoří ve prospěch malých projektů.

„Zároveň jsme k 31. 5. 2013 provedli srovnání malých a velkých projektů z hlediska nabídky volných bytů a z hlediska prodejů těchto bytů. Z hlediska nabídky volných bytů zaujímají malé projekty tržní podíl 16 % a zbylých 84 % bytů se nabízí v projektech s 50 a více byty. Z hlediska prodaných bytů za dané období pak tržní podíl malých projektů dosáhl pouze 8 %. Shrnutí reálného stavu tedy vypadá následovně: malých projektů je hodně, v absolutním počtu téměř polovina. Na trhu ale představují jen 16 % celkové nabídky, a pokud se podíváme na skutečný prodej, tak ten tvoří dokonce jen 8 % trhu. Malé projekty jsou zpravidla výrazně dražší, a pokud se nejedná o velmi luxusní bydlení ve špičkové lokalitě, prosazují se na trhu výrazně hůře, než velké projekty se stovkami levných bytů,“ stojí si za svým Evžen Korec.



3.) Návraty bytů zpět do nabídky
S nabídkou mnoha menších developerských projektů souvisí i velmi častý jev hromadného stahování a navracení bytů zpět do nabídky. Developeři tím mohou sledovat nejrůznější cíle – může jít o záměrné vytvoření dojmu vysokého zájmu o daný projekt, o snahu přednostně rozprodat hůře situované či méně kvalitní byty nebo o pokus vykázat lepší předprodeje, než jaké ve skutečnosti jsou. Někteří developeři mohou tímto způsobem i „testovat“ vhodně zvolenou cenovou strategii bytů nebo vůbec životaschopnost svých projektů na trhu.

„Ať tak či tak, v dlouhém období se tyto triky stejně nakonec projeví, protože se byty buď vrátí zpět do nabídky, nebo developer v tichosti stáhne z prodeje celý projekt. Což jsme v letošním roce také zaznamenali a jsem si jistý, že nejen my. Nicméně považuji za etické nebýt v této věci konkrétní a konkurenční developery nejmenovat,“ upozorňuje na další nešvar Korec.

4.) Fenomén superlevných bytů
Neoddiskutovatelným trendem, který započal v druhé polovině loňského roku a který potvrzují i ostatní tvůrci realitních statistik, je pak fenomén superlevných bytů v obrovských projektech, které stahují dominantní část poptávky.

„Existenci tohoto trendu a jeho zásadní ovlivnění trhu přiznávají všichni aktéři. Někteří se ale snaží navodit všeobecný dojem, že superlevné projekty jsou levné proto, že je to na úkor jejich kvality. Přitom nízké ceny těchto projektů jsou dány úsporou, která pramení jednak z historicky levně nakoupených pozemků, jednak z obrovského objemu výstavby a výrazně výhodnějších dodavatelských cen a také z úspory a optimalizace režijních nákladů firmy,“ říká Evžen Korec a uzavírá:

„Developeři s dvacetiletou tradicí si rozhodně nemohou dovolit postavit nekvalitní projekt, pokud chtějí na trhu dlouhodobě zůstat. Což naopak nemusí platit o malých, často účelově založených společnostech realizujících jen jeden developerský projekt. Důležitá je také schopnost developera optimalizovat režijní náklady společnosti, což firma bez desítky let budovaného know-how stěží dokáže. Stačí se podívat na obrovské marketingové výdaje některých developerů za nejrůznější kreativní agentury a reklamní nosiče, které stejně samy o sobě k úspěchu nestačí. Alfou a omegou úspěchu je a bude kvalitní produkt a správná cena.“

Metodika monitoringu
Analytici společnosti EKOSPOL sledují všechny bytové projekty v Praze, o nichž lze nalézt alespoň základní informace na internetu, telefonickým dotazováním nebo mystery shoppingem. Monitoring je prováděn za pomoci software, ale zároveň jsou všechny záznamy ručně kontrolovány a ověřovány. Samostatné etapy velkých developerských projektů, které ale mají méně než 50 bytů, jsou započítávány do daného developerského projektu jako celku, nikoli jako samostatný projekt na jednotlivou etapu. Za prodaný byt je pokládán vždy takový byt, který developer označil jako prodaný. Případné podezřelé operace, jako např. hromadné přesuny neprodaných bytů mezi prodané, jsou v běžném období také započítávány s tím, že se v dlouhém období případně vrátí zpět mezi neprodané a ke zkreslení statistiky tím pádem dojde pouze krátkodobě. U dokončených projektů probíhá kontrola prodejnosti i prostřednictvím katastru nemovitostí.

Tržiště zpráv | 17.06.2013

Tweet

Související témata

  • Nové byty
  • Nová výstavba
  • Nové bydlení
  • Na reality s rozumem
  • Realitní kanceláře
Odebírat
newsletter

Partner sekce

  • EKOSPOL a.s. - prodej nových bytů Praha

    EKOSPOL a.s. je lídrem českého rezidenčního developmentu s tradicí 22 let na trhu a více než 9000 klienty. Staví a...

Nové byty

  • Převedení nemovitosti na třetí osobu jen se souhlasem?

    03.03.2020 - Dobrý den, moje sestra vlastní byt. Ona je velice důvěřivá a je...

  • >> všechny články

Nová výstavba

  • top‘ rezidence Pomezí: Komfortní bydlení uprostřed zeleně

    20.11.2020 - Co nejvíce zachovat přírodní prostředí, poskytnout dostatek soukromí,...

  • Radiátory Laurens v Českém soběstačném domě

  • Bydlení Schichtgründe charakterizuje BIM a zeleň na střechách domů i v okolí

  • Všechny byty v Tulipa Třebešín jsou prodány, hlásí LEXXUS

  • Plánujete stavbu svépomocí? S cihlami Porotherm budete mít po starostech!

  • >> všechny články

Nové bydlení

  • 4+1 tipů pro snadné stěhování

    15.12.2020 - Se stěhováním často nastává hektické období plné zmatků....

  • Pusťte se do stavby svépomocí! Odborníci vám poradí a spočítají spotřebu i cenu cihel Porotherm

  • Novinky v nabídce typových projektů NÁŠ DŮM pro rok 2020

  • Podle čeho se porovnávají hypotéky?

  • Našli jste nemovitost svých snů? Kupte si ji!

  • >> všechny články

Tržiště zpráv

  • Planetu lze šetřit i pomocí kvalitní a ekologické izolace

    O trvale udržitelný rozvoj lze při stavbách a rekonstrukcích usilovat i při volbě stavebních materiálů. Jedním z podstatných...

  • Sprchové zástěny od SanSwiss pro jedinečné koupelny – radost z rozmanitosti
  • Rámové sprchové zástěny TOP-LINE a ECO-LINE jsou sázkou na jistotu
  • Sprchová vanička ILA od SanSwiss – unikátní design a funkčnost pro jedinečný zážitek ze sprchování
  • Sprchové a vanové zástěny EASY od SanSwiss – snadné a pohodlné sprchování i ve vaně
  • Sedm luxusních řadových domů na Praze 4 je právě v prodeji
  • Výměna ohřívače Quadriga, Quantum
  • Sprchové zástěny CADURA BLACK LINE od SanSwiss a dekor Shade – krása kontrastu a důmyslná funkčnost do vaší koupelny
  • Projekt společnosti Karlín Group a katolické církve láká kupce, prodáno je více než 50 procent bytů
  • Nový rozměr vašich úložných prostor se značkou HANÁK
  • Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte
  • Znalci se nově neobejdou bez pojištění profesní odpovědnosti. Slavia pojišťovna reaguje
  • Bude zima bude mráz aneb jaké jsou možnosti zateplení bytu
  • Byl váš hotelový pokoj opravdu pořádně uklizen?
  • Kde pořídit tažné zařízení pro vůz
  • >> všechny zprávy

https://www.bydleni.cz

Menu

  • BYDLENI.CZ
    • Homepage
    • Kontakty
    • Reklama na BYDLENÍ.CZ
    • Redakce
    • O nás
    • ABSTRACT.CZ
  • INTERIÉR
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Ložnice
    • Dětský pokoj
    • Nábytek
    • Osvětlení
    • Stínicí technika
    • Design
    • Domácí spotřebiče
    • Vybavujeme interiér
    • Rady kutilům
    • Poradna
  • STAVBA
    • Rodinné domy
    • Bytové domy
    • Dřevostavby
    • Vytápění
    • Inteligentní domy
    • Architektura
    • Stavební materiály
    • Střechy
    • Okna
    • Dveře
    • Podlahy
    • Elektroinstalace
    • Zateplování
    • Zdravé bydlení
  • NOVÉ BYDLENÍ
    • Nové byty
    • Rodinné domy
    • Financování bydlení
    • Hypoteční úvěry
    • Inteligentní domy
    • seriál: Bydlení v novém
    • Poradna: Na reality s rozumem
  • HOBBY A ZAHRADA
    • Bazény
    • Bydlení v zahradě
    • Květiny
    • Zahradní nábytek
    • Zahradní technika
    • Rady kutilům
    • Vaření
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
    • Investiční bydlení
    • Jarní inspirace
    • Teplo v domě
    • Světy světla
    • Vybavujeme interiér
    • Realizace
    • Bydlení v novém
    • Bydlení v zahradě
    • Vybavujeme moderní koupelnu
    • Vybavujeme kuchyň
    • Další seriály
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • Bydlení.cz
  • Tržiště zpráv

Stavebnictví

  • Rodinné domy
  • Dřevostavby
  • Stavební materiály
  • Zateplování
  • Podlahy
  • Dveře
  • Okna
  • Realizace

Interiér

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
  • Nábytek
  • Bytové doplňky
  • Domácí spotřebiče a elektronika
  • Zdravé bydlení

Financování bydlení

  • Investiční bydlení
  • Hypoteční úvěry
  • Stavební spoření

Nové bydlení

  • Developerské projekty
  • Na reality s rozumem
  • Inteligentní domy

Hobby a zahrada

  • Bazény a zastřešení
  • Zahradní architektura
  • Rady kutilům

Architektura, design, styl

Cykly a seriály

  • Vybavujeme interiér
  • Praktická moderní kuchyně
  • Teplo v domě

Bydlínkova kuchařka

Blog

Soutěže

Tržiště zpráv

ABSTRACT.CZ


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444

www.bydleni.cz
  • INTERIÉR
  • STAVBA
  • REALITY
  • HOBBY A ZAHRADA
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • KONTAKT

© 1999 - 2019 ABSTRACT, s.r.o. a dodavatelé obsahu. ISSN 1214 - 5548
Internetový portál BYDLENÍ.CZ je zdrojem registrovaným pod mezinárodním standardním seriálovým číslem ISSN 1214 - 5548 dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.