Prevít jménem vlhkost. Vyřešte ji, než stihne natropit škody, které vám provětrají peněženku

S poklesem teplot a deštivými dny se mohou dostavit problémy, které nikdo z nás rozhodně nechce řešit. Ať už jde o vlhké mapy na stěnách či nebezpečné plísně, jedno je jisté – lepší je jim předcházet než se pak snažit je napravovat. V tom vám pomohou kvalitní materiály, respektive jejich správná aplikace. Při zateplování střechy tak věnujte dostatečnou pozornost výběru parozábrany a jejímu pečlivému provedení. Vlhkostním nárokům přizpůsobte také výběr sádrokartonu, zejména v místnostech, jako je koupelna nebo kuchyň. Neméně důležité je pak i správné provedení obkladů a dlažeb, pomocníkem může být také speciální nátěr se zvýšenou ochranou proti plísním. Experti ze skupiny Saint-Gobain vám přesně poradí, jak na to.

Vlhkost dokáže být podobně ničivá jako oheň. I přesto jí ale spousta lidí dostatečně nepředchází a zabývat se jí začíná až ve chvíli, kdy už je na účinné řešení pozdě. Ovšem řešit zpětně něco, co je již považováno za konstrukční problém, může být mnohdy nejen nákladné, ale z dlouhodobého hlediska také neefektivní.

Parozábrana zaručí dlouhou životnost izolace

Aby bylo zateplení střechy odolné, je zcela klíčové vyřešit vlhkostní režim střešní konstrukce. K tomu slouží parozábrana, fólie, která je důležitou součástí zateplovacích systémů a může přímo ovlivnit jejich životnost. „Její úlohou je zamezit průniku vodních par z interiéru do prostoru střešní konstrukce a následné kondenzaci. Pokud ovšem materiál není kvalitní nebo parozábrana není správně instalována, nebude plnit svou funkci a mohou nastat problémy,“ uvádí Ing. František Fajt, technický poradce ISOVERu, Saint Gobain.

Důležité je nezanedbat její aplikaci. Pokud totiž aplikace není provedena správně, můžete použít ten nejkvalitnější materiál a vlhkost si pod parozábranu cestu stejně najde. Nejčastěji k tomu dochází v případech, kdy se parozábrana při instalací proděraví, spoje parozábrany nejsou řádně slepeny nebo parozábrana není napojena na prostupující či obvodové konstrukce tmelem. Na první pohled přitom nemusí být nic vidět. Chyba se projeví až při poklesu venkovní teploty, v konstrukci totiž začne kondenzovat voda, vsákne se do krokví nebo do izolace a to se následně projeví třeba na stěnách, kde se začnou tvořit mapy nebo se objeví plísně.

„Řešení tohoto problému spočívá v použití izolační pásky a tmelu, neboť jen tak v parozábraně nebudou mezery a díry, kterými by mohla projít vlhkost z interiéru,“ radí František Fajt z ISOVERu. V žádném případě ale nepoužívejte obyčejnou lepicí pásku. Ta funkci parotěsné pásky rozhodně nesplní a bude držet maximálně pár dní. Problém tak nevyřeší a životnosti vaší izolace také nepomůže.

A jak parozábrany vlastně fungují? Záleží na ročním období, velkou roli zde totiž hraje venkovní teplota. V létě je většinou relativní vlhkost vzduchu v exteriéru vyšší a tlakem se tlačí dovnitř. „U standardních parobrzd může tato vlhkost dlouhodobě zůstat v konstrukci, čímž se zvyšuje riziko vzniku a růstu plísní. Jako řešení tohoto problému nabízíme parozábranu ISOVER VARIO®, která otevírá své póry, a tím umožňuje vlhkosti procházet z konstrukce i směrem do interiéru,“ vysvětluje František Fajt. „V zimě však funguje jako standardní parozábrana – zabraňuje vniknutí vlhkosti do konstrukce z interiérové strany a tím i její kondenzaci,“ dodává.

I sádrokarton si s vlhkostí poradí

Navzdory veškerým mýtům je sádrokarton materiál, který můžete s klidným svědomím využít i ve vlhkých prostorách. K dostání jsou totiž desky s různými úrovněmi odolnosti proti vlhkosti. Příkladem mohou být klasické impregnované desky určené do prostor s vyšší vzdušnou vlhkostí, jako jsou například koupelny nebo sprchy. Podmínkou jejich užití je přerušovaný výskyt vlhkosti v průběhu 24hodinového cyklu. K dispozici jsou i speciální desky Glasroc H, které díky zvýšené impregnaci a speciální úpravě jádra odolají vysoké vlhkosti i plísním. Deska je navíc opatřena skelnou netkanou textilií s vodoodpudivou povrchovou úpravou. Spolu se systémovým antikorozním příslušenstvím je pak obzvláště vhodná do prostor s trvale vysokou vzdušnou vlhkostí, jako jsou například bazény, wellness centra a podobně. „Oproti klasickému sádrokartonu tyto desky neobsahují papír ani jiné organické součásti, tudíž mají zvýšenou vodoodpudivost a odolnost proti plísním a biologickým škůdcům. Poradí si i v prostředí s vlhkostí přes 90 % a jsou tak vhodné i do prostor bazénů,“ vysvětluje Ing. Milan Daněk, produktový manažer Rigips, Saint-Gobain. „Líc desky je z výroby upraven tak, aby bylo možno keramický obklad aplikovat přímo bez nutnosti penetrace. V místech přímo postřikovaných vodou je pod obklad doporučeno aplikovat hydroizolační nátěr,“ doplňuje.

Sádrokartonové příčky přitom přináší spoustu dalších výhod. Oproti klasickým zděným příčkám jsou ty sádrokartonové výrazně tenčí a to při zachování stejných akustických parametrů, čímž získáte větší podlahovou plochu. Jsou proto ideální pro malé prostory, kde je každý centimetr k dobru. V dutině sádrokartonových konstrukcí je možné vést sanitární instalace (např. elektroinstalace či vodovodní a odpadní potrubí) bez nutnosti pracného sekání drážek, což oceníte zejména při rekonstrukci. Velkou výhodou je i rychlost výstavby – díky suchému procesu postavíte příčky až třikrát rychleji než zděné konstrukce s omítkami. Při výstavbě hraje roli i hmotnost samotného materiálu, jeho skladnost a snadná manipulace. Oproti zděné výstavbě tak zatěžují stávající stropy jen minimálně. Díky svým akustickým vlastnostem pak desky pomohou i v případě požadavků na vysokou vzduchovou neprůzvučnost. Dobře provedené sádrokartonové konstrukce vydrží dlouhé roky bez investic do oprav.

Může se ovšem stát, že vlivem vlhkosti dojde k poničení sádrokartonu. Dojít k tomu může zejména v případě, že nebyly použity vhodné či dostatečně odolné desky.

Desky je nutné vyměnit v případě:
  • zasažení vodou kontaminovanou nebezpečnými látkami,
  • zasažení hnilobou a plísní na rubové nebo lícové straně,
  • jsou-li nesoudržné (např. oddělení papíru od sádrového jádra),
  • prohnutí či vyboulení, a pokud neodpovídají požadavku na rovinnost dle technologického předpisu výrobce sádrokartonových desek.

Profily je nutné vyměnit v případě:
  • zasažení korozí (protože jsou z hlediska statiky hlavním nosným prvkem konstrukce),
  • jiného mechanického poškození.

Minerální izolaci je nutné vyměnit v případě:
  • trvalé deformace,
  • plísně,
  • zda je jiným způsobem poškozena tak, že by mohla negativně ovlivnit akustiku a požární odolnost konstrukce.

Připevňovací prostředky je nutné vyměnit, pokud jsou zasaženy korozí.

Plísním předejdete šokovým větráním a vhodným nátěrem

Zbavit se plísní a vlhkosti zdiva může být běh na dlouhou trať. Proto se vyplatí těmto problémům předcházet, pro což nemusíte dělat moc. Ty nejosvědčenější způsoby jsou v tomto případě ty úplně nejjednodušší, jako například větrání, a to i v zimě. „Není třeba pravidelného, dlouhého větrání, ale 3x denně tzv. šokové větrání, při kterém se sušší zimní vzduch smíchá se vzduchem v místnosti. Teplotní rozdíl, který vznikne, má vysoušecí vlastnosti,“ vysvětluje Miroslav Trojan, marketingový manažer společnosti Weber, Saint-Gobain. Klíčové je větrat zejména ve chvílích, kdy například vaříte nebo se sprchujete. Vhodné je to také ráno – vlhkost ve vzduchu se totiž zvyšuje i samotným dýcháním nebo pocením. Obecně se také nedoporučuje ukládat prádlo bezprostředně po vysušení či vyžehlení do skříní.

Mnohým potížím se dá předejít také výběrem vhodného interiérového nátěru. „Dbát je třeba zejména na kvalitu a prodyšnost materiálů,“ jmenuje Miroslav Trojan. „Zákazníkům často doporučujeme nevybírat si do interiérů syté odstíny. Mají totiž větší procento pigmentu, kvůli kterému nejsou tak prodyšné. Zeď pak nemůže dýchat, což může vést k vlhkým mapám nebo plísním,“ vysvětluje. V prostorách se stálou vlhkostí, jako jsou například koupelny nebo kuchyně, jsou pak kladeny vysoké nároky na dokonalé provedení obkladů, dlažeb a izolací spodních vrstev konstrukce. „Ideální nátěr pro hydroizolaci koupelen, sprchových koutů a boxů s vynikající vodoodpudivostí je hmota akryzol. Velmi snadno se aplikuje a je vysoce elastická. Možností je také speciální nátěr s vyšší odolností proti plísním,“ doplňuje odborník z Weberu.

Na sanaci si raději přizvěte odborníky

Vlhkost vás ale nemusí trápit pouze v interiéru. Častým problémem bývá i vlhké zdivo, zejména u starších domů. Jakmile se tedy objeví mokré fleky, solné výkvěty nebo padající omítka, je potřeba začít s opravou co nejdříve. Vždy je nutné prvně najít příčinu a zjistit rozsah poškození, pak přichází na řadu sanace neboli ošetření vlhkého zdiva. „Možností je hned několik, například mechanické podřezání, injektáž, vzdušné kanálky aj. Někdy stačí použít jeden způsob, jindy je nutná kombinace několika sanačních technologií. V každém případě se hodí zapojit do hry ucelené sanační systémy s přesně danou skladbou výrobků a postupů,“ nabádá Miroslav Trojan. Je však třeba mít na paměti, že sanace už je pokročilejší práce, která nejenže vyžaduje správnou aplikaci a podrobnou znalost celého procesu, ale také jí musí předcházet důkladný průzkum objektu. Nestyďte se tedy v tomto případě přivolat na pomoc odborníky.

Tržiště zpráv | 22.11.2021

Tweet

Související témata

  • Sanace, vysoušení zdiva
  • Větrání a rekuperace
  • Tiskové zprávy
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. - Divize Rigips

    Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. - Divize Rigips

    Rigips, divize společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., je významným výrobcem a dodavatelem systémů suché výstavby.

Odebírat
newsletter
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. - Divize Rigips

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. - Divize Rigips

Větrání a rekuperace

  • Jak se na home office neupéct

    07.06.2022 - Palačinky máme všichni rádi, ale ne ve chvíli, kdy se cítíme jako...

  • Jak chladit vzduchotechnikou?

  • Sháníte tepelné čerpadlo? Poradíme, podle čeho se rozhodnout

  • Jak bojovat s letním přehříváním interiéru

  • >> všechny články

Tržiště zpráv

  • Chcete, aby digestoř pracovala efektivně? Věnujte pozornost správné instalaci odtahu

    Máte pocit, že vaše digestoř neodsává dostatečně páru a pachy? Nebo je její provoz příliš hlučný? Na vině může být špatná...

  • Wavin TreeTank podpoří výsadbu stromů ve městech
  • Walk-in zástěna DIVERA pro dokonalý vzhled Vaší koupelny
  • Léto ohrožuje vaše vlasy... Díky těmto tipům je budete mít stále krásné
  • Jak se vyhnout nepříjemnému vedru v bytě? Pořiďte si rezidenční klimatizaci
  • Postel jako obláček
  • Trh s bydlením letos potáhnou také rekonstrukce, celková investovaná částka do nich vzroste o 20 procent, tj. nejrychleji v Evropě
  • Udělejte si nejlepší kávu doma i v práci
  • 3 tipy, jak zútulníte svůj interiér
  • Vřetenová čerpadla jsou spolehlivým a úsporným řešením do velkých hloubek
  • Walk-in zástěna PUR od SanSwiss: Pohodlí do vaší koupelny
  • Jak se vaří v luxusních italských kuchyních?
  • Zvažujete koupi vysokotlakého čističe?
  • 5 tipů, jak vytvořit vysněnou spíž
  • Okrasné kameny se hodí nejen na skalku
  • Vitkovia Cetrum mění tvář Žižkova, její exkluzivní byty jsou právě na prodej
  • Originální fasáda nebo cihlová zeď v interiéru? West Brick!
  • Nespí se vám dobře? Jaké jsou základy kvalitního spánku
  • Jak osvětlit tmavý obývací pokoj
  • Sprchový kout CADURA v nice jako moderní prvek Vaší koupelny
  • >> všechny zprávy

https://www.bydleni.cz

Menu

  • BYDLENI.CZ
    • Homepage
    • Kontakty
    • Reklama na BYDLENÍ.CZ
    • Redakce
    • O nás
    • ABSTRACT.CZ
  • INTERIÉR
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Ložnice
    • Dětský pokoj
    • Nábytek
    • Osvětlení
    • Stínicí technika
    • Design
    • Domácí spotřebiče
    • Vybavujeme interiér
    • Rady kutilům
    • Poradna
  • STAVBA
    • Rodinné domy
    • Bytové domy
    • Dřevostavby
    • Vytápění
    • Inteligentní domy
    • Architektura
    • Stavební materiály
    • Střechy
    • Okna
    • Dveře
    • Podlahy
    • Elektroinstalace
    • Zateplování
    • Zdravé bydlení
  • NOVÉ BYDLENÍ
    • Nové byty
    • Rodinné domy
    • Financování bydlení
    • Hypoteční úvěry
    • Inteligentní domy
    • seriál: Bydlení v novém
    • Poradna: Na reality s rozumem
  • HOBBY A ZAHRADA
    • Bazény
    • Bydlení v zahradě
    • Květiny
    • Zahradní nábytek
    • Zahradní technika
    • Rady kutilům
    • Vaření
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
    • Investiční bydlení
    • Jarní inspirace
    • Teplo v domě
    • Světy světla
    • Vybavujeme interiér
    • Realizace
    • Bydlení v novém
    • Bydlení v zahradě
    • Vybavujeme moderní koupelnu
    • Vybavujeme kuchyň
    • Další seriály
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • Bydlení.cz
  • Tržiště zpráv

Stavebnictví

  • Rodinné domy
  • Dřevostavby
  • Stavební materiály
  • Zateplování
  • Podlahy
  • Dveře
  • Okna
  • Realizace

Interiér

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
  • Nábytek
  • Bytové doplňky
  • Domácí spotřebiče a elektronika
  • Zdravé bydlení

Financování bydlení

  • Investiční bydlení
  • Hypoteční úvěry
  • Stavební spoření

Nové bydlení

  • Developerské projekty
  • Na reality s rozumem
  • Inteligentní domy

Hobby a zahrada

  • Bazény a zastřešení
  • Zahradní architektura
  • Rady kutilům

Architektura, design, styl

Cykly a seriály

  • Vybavujeme interiér
  • Praktická moderní kuchyně
  • Teplo v domě

Bydlínkova kuchařka

Blog

Soutěže

Tržiště zpráv

ABSTRACT.CZ


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444

www.bydleni.cz
  • INTERIÉR
  • STAVBA
  • REALITY
  • HOBBY A ZAHRADA
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • KONTAKT

© 1999 - 2019 ABSTRACT, s.r.o. a dodavatelé obsahu. ISSN 1214 - 5548
Internetový portál BYDLENÍ.CZ je zdrojem registrovaným pod mezinárodním standardním seriálovým číslem ISSN 1214 - 5548 dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.