Studie HHB 2017: Každý šestý Čech žije v budově, která negativně ovlivňuje jeho zdraví

Je potřeba zaměřit se na renovace.

Studie Healthy Homes Barometer 2017, která již třetím rokem analyzuje dopady budov na zdraví Evropanů, ukázala, že je potřeba zaměřit se na renovace rodinných a řadových domů v Evropě. Tato strategie nejen že bude mít zásadní pozitivní dopad na zdraví Evropanů, ale nabízí zároveň řešení nejdůležitějších společenských a klimatických otázek.

HHB 2017 je první studií, která využívá podrobné statistické údaje z Eurostatu EU-SILC, aby ukázala souvislost mezi zdravím obyvatelstva a stavem budov. Na analýze se spolu se společností VELUX podílel německý výzkumný institut Fraunhofer IBP, Copenhagen Economics a agentura Ecofys. V rámci studie bylo analyzováno například více než 200 vědeckých publikací o vlivu vlhkosti a plísní na respirační onemocnění nebo disponibilní kapitál pro renovace domácností na základě údajů z OECD.

„Pokud mají země splnit klimatické cíle stanovené v Pařížské dohodě o klimatu z roku 2016, budou renovace energeticky neefektivních domácností logickým a smysluplným začátkem. Jen v ČR jsou 2 milióny rodinných domů a mnoho z nich potřebuje renovaci," uvedl Petr Král, marketingový manažer VELUX ČR.

„Je však důležité si uvědomit, co je u majitelů domů hlavní motivací k investici do renovace. Přestože jsou vyhlídky úspor energií přitažlivé, lidé se zároveň chtějí doma cítit lépe. Proto je pro každého druhého Čecha větší motivací právě zvýšení komfortu bydlení pro svou rodinu. A na to je třeba se zaměřit," dodal. 
 

Nezdravé budovy a jejich vliv na společnost

Nezdravé budovy, tedy takové, které sužuje vlhkost (podlaha, stěny nebo základy), nedostatek denního světla, nedostatečné vytápění v zimě či naopak přehřívání v létě, neovlivňují své obyvatele pouze fyzicky, ale také ekonomicky. Každoroční náklady evropské společnosti na nemocí způsobených nezdravými budovami činí 82 miliard EUR. Kdyby se jen 2 % evropských domácností podařilo ročně zrenovovat, v roce 2050 bychom mohli počet Evropanů, kteří žijí ve vlhkých a nezdravých domech, snížit na polovinu.

Jen v České republice, kde také žije každý šestý obyvatel v zdravotně nevyhovující budově, se jedná o více lidí, než dohromady žije v Praze, v Brně a Hradci Králové!

Není pochyb, že život v nezdravých budovách má negativní vliv na zdraví. Nicméně v některých zemích je toto číslo opravdu vysoké – v nezdravých budovách žije i každý třetí. Například v České republice respondenti uváděli špatné zdraví téměř 1,5x častěji pokud žili ve vlhkých budovách, respektive 2x častěji, pokud si nebyly schopni v zimě vytopit domácnost na komfortní teplotu a trpěli tzv. energetickou chudobou. Na evropské úrovni uvádělo 1,7x více Evropanů špatné zdraví, když žili v budově, kterou trápila vlhkost a 1,5x častěji v budovách s nedostatkem denní světla.

A podobně jako v ČR také 2x častěji pokud žili v energetické chudobě, která se jen v Evropě dotýká 49 miliónů obyvatel.  Mezi hlavní faktory, které přispívají k energetické chudobě, patří zvyšování cen energií, energeticky neúčinné budovy a typickým faktorem je i nízkopříjmová domácnost.

Výše uvedené demonstruje zřejmou korelaci mezi nezdravými budovami a těmi, kteří hlásí špatné zdraví.

Studie také poukázala na to, že Evropané (a stejně tak i Češi) mají o 40 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít astma, pokud žijí ve vlhké budově nebo v domě s plísní. Každý šestý Evropan přitom žije v nezdravé budově. Již dnes má 2,2 miliónů Evropanů astma v důsledku toho, kde žije. Nicméně astma není jediným rizikem, které vyplývá z nevhodného prostředí. Jsou s ním spojeny také alergie nebo předčasná úmrtí. 
 

Soukromí majitelé domů jsou klíčem ke zvýšení počtu renovaci

V celé Evropě je 110 milionů samostatně stojících a řadových rodinných domů - 84 % z nich je vlastněno soukromými majiteli (v České republice se jedná o 2 milióny rodinných a řadových domů a 90 % z nich je v soukromých rukou).

Téměř 60 % Evropanů žije v samostatně stojících a řadových domech s průměrným počtem dvou dospělých v každém rodinném domě1. Až tři čtvrtiny těchto domů však nejsou energeticky účinné2. Vzhledem k tomu, že 40 % energie v Evropě spotřebují domácnosti a budovy (přičemž vypustí 36 % emisí CO23), existuje jasná potřeba po energeticky účinnějších domech v celé Evropě. 
 

30 bilionů EUR – celkový soukromý kapitál k dispozici pro renovace v celé EU

70 % evropských domácností si může dovolit postupnou renovaci, přičemž průměrná evropská domácnost disponuje kapitálem ve výši 139 000 EUR.  V ČR by si renovaci může dovolit 60 % českých domácností. 
 
Celkový disponibilní kapitál v domácnostech v Evropě dosahuje více než 30 bilionů EUR. Tento údaj zohledňuje jak finanční kapitál, jako jsou úspory a akcie, tak i nefinanční kapitál, jako jsou nemovitosti aj.  Existují značné rozdíly v úrovni dostupného kapitálu v jednotlivých zemích, ale celkově více než polovina evropských domácností (70 %) by si mohla dovolit postupnou obnovu. Renovace nejenže přinášejí dlouhodobé úspory díky vyšší energetické účinnosti, ale také nabízejí lepší životní podmínky a zároveň zvyšují hodnotu nemovitosti. Většina soukromých majitelů domů by již dnes byla ochotna renovovat, pokud by se tím stal jejich dům byl energeticky účinnější4.
 

Vše závisí na prostředcích vlastníků domů

Současná míra renovací je ale nízká. Každý rok se renovuje pouze 1–2 % stavebního fondu5. Ukazuje to na to, že je třeba zvýšit pobídky, které by povzbudily soukromé investice. Renovace vedoucí ke zdravým budovám může pomoci s onemocněním dýchacích cest a ke snížení nákladů celé společnosti. Pokud by se každoročně renovovaly pouze 2 % evropských domů. Počet domů, které trápí vlhkost, by do konce roku 2050 poklesl na polovinu. Stejně jako by se snížil počet Evropanů s respiračními chorobami, způsobenými životem ve vlhkém prostředí o 25 %6. 

 

VELUX nabízí řešení i zkušenosti – RenovActive

Společnost VELUX se již od konce 90. let zabývá zkoumáním toho, jak lze dosáhnout optimální energetické účinnosti ve spojení s pohodlným bydlením a minimálními dopady na životní prostředí. Díky tomu již dříve navrhla a úspěšně ověřila koncept RenovActive vycházející z principů Aktivního domu. Na základě toho definovala sedm kroků k cenově dostupné renovaci, které lze přizpůsobit a aplikovat na různé dispozice a finanční možnosti renovace. 

1. Půdní vestavba – využití potenciálu horního podlaží. Zde je věnována velká pozornost dennímu světlu, lepšímu větrání a regulaci tepla.
2. Větší plocha oken – fasádní i střešní okna zvětšují množství a zejména kvalitu denního světla.
3. Otevřená schodišťová šachta – zajišťuje kvalitnější distribuci denního světla a účinné větrání s použitím komínového efektu.
4. Dynamická ochrana proti slunci – externí stínění, např. prostřednictvím rolet, snižuje během letních měsíců vyhřívání bytu sluncem a zajišťuje v průběhu roku příjemnou teplotu.
 

5. Hybridní větrání – kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizovaných oken a vytápění.
6. Kvalitnější obálka domu pro lepší energetickou efektivitu. Skládá se z fasádního pláště a z moderního systému vytápění, který optimalizuje energetické parametry a tepelný komfort v domě.
7. Zvětšení obytného prostoru – pomocí přístavby zvětšit podlahovou plochu.

Každý sloupec uvádí souhrnný disponibilní kapitál pro průměrnou domácnost jako součet nefinančních a finančních aktiv v € (tis., 2016 cen). Počet pro každou zemi je procentní podíl domácností, které si mohou dovolit postupnou obnovu na 75 000 EUR, upravenou o rozdíly v paritě kupní síly (PPP) pro každou zemi.
 

Strategií do budoucna jsou renovace

Ze studie Healthy Homes Barometer 2017 vyplývá, že ačkoli je k dispozici velké množství veřejných finančních prostředků, které by mohly být využity v rámci rekonstrukcí stávajících budov, je také třeba zvýšit pobídky pro soukromé investice, aby bylo možné dosáhnout cílů v oblasti klimatu a zlepšení kvality života občanů v celé Evropě. Majitelé domů často nerekonstruují, ať již proto, že neví, že by měli nebo proto, že nemají dostatek financí. Proto by měly být kromě údajů o lepší energetické účinnosti a s tím spojeným úsporám zahrnuty do komunikace na koncové uživatele také přínosy v oblasti zlepšení komfortu bydlení a zdraví. Denně trávíme až 90 % času zavřeni v budovách, přičemž dvě třetiny doma. Z toho důvodů má kvalita prostředí, kde žijeme, ať už je to práce nebo domov, výrazný dopad na naše zdraví.

Tržiště zpráv | 16.01.2018

Tweet

Související témata

  • Střešní okna
  • Okna
  • Pořizujeme okna
  • Rekonstrukce a úpravy
  • Realizace
Odebírat
newsletter

Partner sekce

  • FAKRO CZECH s.r.o.

    Skupina FAKRO je mezinárodní korporace působící v odvětví stavebnictví. Firma vznikla v roku 1991 s podporou soukromého...

Střešní okna

  • Domácí pracovna potřebuje světlo a čerstvý vzduch

    04.02.2021 - Mít pro sebe pracovní či studijní kout se pro mnohé z nás loni stalo...

  • STŘEŠNÍ DVEŘE Solara pro ploché i šikmé střechy

  • Standardní střešní okna na výměnu

  • Do konce září stihnete dotace na střešní okna VELUX

  • Prosvětlení střešního bytu v památkové zóně

  • >> všechny články

Okna

  • Screenové rolety zajistí stín i soukromí

    09.02.2021 - Nejmodernější postupy při konstrukci stínících prvků daly vzniknout...

  • Látkové rolety – klasika v novém kabátě

  • Čeká vás rekonstrukce domu? Zkuste začít topit infrapanely

  • Montáž oken rodinného domu pomocí jeřábu

  • Lodžii nebo balkon můžete naplno využívat i na podzim

  • >> všechny články

Tržiště zpráv

  • Sprchové zástěny PUR od SanSwiss: luxusní řada do koupelny, kterou si zamilujete

    Bezrámové sprchové kouty PUR mají nepřekonatelně vzdušný design a interiér Vaší koupelny tak nebudou narušovat rámy a masivní...

  • BABYLISS PARIS HYDRO-FUSION: Pro nový pocit z krásných vlasů
  • Sprchové kouty CADURA od SanSwiss s posuvnými dveřmi bodují funkčními prvky
  • Vanové zástěny SOLINO BLACK LINE od SanSwiss – chytré řešení, chytrý design
  • Sprchové kouty CADURA s křídlovými dveřmi od SanSwiss – klasika vhodná i do menší koupelny
  • Pravidelná a správná péče o sprchový kout: jak na to
  • Lamelová rolovací mříž – reprezentativní ochrana majetku
  • Interiérové dveře HANÁK dokonale sladí celý prostor
  • 13 tipů na jarní úklid oblečení
  • Plánujete prodej nemovitosti? Víte, kdy jste osvobozeni od placení daně z příjmu?
  • Velkoformátová okna bezpečně unese kvalitní profil třídy A
  • Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?
  • Plechová garáž: Rychlé, ekonomické a elegantní řešení
  • To nejlepší pro dekoraci interiéru
  • Pořiďte si krabice pro přepravu i ukládání věcí
  • Beton je praktickým společníkem bydlení
  • Komerční jednotky PACi NX nabízí skvělou účinnost při chlazení i vytápění a zvýšenou kvalitu vzduchu
  • Bydlení jako z Šeherezádina vyprávění? Vyzkoušejte interiér s orientálním nádechem
  • Chlazení interiéru stojí více než vytápění, myslete proto na roletové a žaluziové překlady pro venkovní stínění
  • Jarní úklid bez námahy? Víme, jak na to
  • Stále vám uniká teplo z vašich domovů? Poradíme vám, jak na únik tepla vyzrát
  • Zúčastněte se se společností URSA veletrhu STŘECHY PRAHA 2021 z pohodlí vašeho domova
  • Už jste slyšeli o fenoménu kamínkování? Víme, jak na to a co k tomu budete potřebovat.
  • Jak nejlépe zařídit byt k pronájmu, aby o něj byl zájem?
  • Několik důvodů, proč je hypotéka optimální půjčkou na bydlení
  • K působivé proměně koupelny stačí často vsadit na drobné detaily
  • Cihlový dům se prohnul jako luk
  • Vytápět peletami či dřevem?
  • Pozvánka na veletr Střechy Praha 2021 online
  • Fasádní garážová vrata Trido splynou s vaším domem
  • >> všechny zprávy

https://www.bydleni.cz

Menu

  • BYDLENI.CZ
    • Homepage
    • Kontakty
    • Reklama na BYDLENÍ.CZ
    • Redakce
    • O nás
    • ABSTRACT.CZ
  • INTERIÉR
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Ložnice
    • Dětský pokoj
    • Nábytek
    • Osvětlení
    • Stínicí technika
    • Design
    • Domácí spotřebiče
    • Vybavujeme interiér
    • Rady kutilům
    • Poradna
  • STAVBA
    • Rodinné domy
    • Bytové domy
    • Dřevostavby
    • Vytápění
    • Inteligentní domy
    • Architektura
    • Stavební materiály
    • Střechy
    • Okna
    • Dveře
    • Podlahy
    • Elektroinstalace
    • Zateplování
    • Zdravé bydlení
  • NOVÉ BYDLENÍ
    • Nové byty
    • Rodinné domy
    • Financování bydlení
    • Hypoteční úvěry
    • Inteligentní domy
    • seriál: Bydlení v novém
    • Poradna: Na reality s rozumem
  • HOBBY A ZAHRADA
    • Bazény
    • Bydlení v zahradě
    • Květiny
    • Zahradní nábytek
    • Zahradní technika
    • Rady kutilům
    • Vaření
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
    • Investiční bydlení
    • Jarní inspirace
    • Teplo v domě
    • Světy světla
    • Vybavujeme interiér
    • Realizace
    • Bydlení v novém
    • Bydlení v zahradě
    • Vybavujeme moderní koupelnu
    • Vybavujeme kuchyň
    • Další seriály
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • Bydlení.cz
  • Tržiště zpráv

Stavebnictví

  • Rodinné domy
  • Dřevostavby
  • Stavební materiály
  • Zateplování
  • Podlahy
  • Dveře
  • Okna
  • Realizace

Interiér

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
  • Nábytek
  • Bytové doplňky
  • Domácí spotřebiče a elektronika
  • Zdravé bydlení

Financování bydlení

  • Investiční bydlení
  • Hypoteční úvěry
  • Stavební spoření

Nové bydlení

  • Developerské projekty
  • Na reality s rozumem
  • Inteligentní domy

Hobby a zahrada

  • Bazény a zastřešení
  • Zahradní architektura
  • Rady kutilům

Architektura, design, styl

Cykly a seriály

  • Vybavujeme interiér
  • Praktická moderní kuchyně
  • Teplo v domě

Bydlínkova kuchařka

Blog

Soutěže

Tržiště zpráv

ABSTRACT.CZ


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444

www.bydleni.cz
  • INTERIÉR
  • STAVBA
  • REALITY
  • HOBBY A ZAHRADA
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • KONTAKT

© 1999 - 2019 ABSTRACT, s.r.o. a dodavatelé obsahu. ISSN 1214 - 5548
Internetový portál BYDLENÍ.CZ je zdrojem registrovaným pod mezinárodním standardním seriálovým číslem ISSN 1214 - 5548 dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.