téma

Průkaz energetické náročnosti budov - 5.díl

Ilustrační foto: BYDLENÍ.CZ

Ilustrační foto: BYDLENÍ.CZ

Co se mění s novou prováděcí vyhláškou

Dne 29. 3. 2013 konečně vyšla ve sbírce zákonů dlouho očekávaná vyhláška o energetické náročnosti budov označená jako 78/2013 Sb. Jedná se o prováděcí vyhlášku k zákonu č. 318/2012 Sb. kterým se mění původní zákon č. 406/2000 Sb.

Vyhláška nahrazuje původně platnou vyhlášku 148/2007 Sb., která se tímto ruší. Podle nové vyhlášky musí být zpracovány všechny PENB vystavené po 1. 4. 2013. Mění se nejen grafická podoba energetického průkazu, ale také celá metodika výpočtu a způsob zařazení do energetických tříd.

Konkrétně vyhláška 78/2013 Sb. stanovuje:

a) nákladově optimální úroveň požadavků na energetickou náročnost budovy pro nové budovy, větší změny dokončených budov, jiné než větší změny dokončených budov a pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie,

b) metodu výpočtu energetické náročnosti budovy,

c) vzor posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie,

d) vzor stanovení doporučených opatření pro snížení energetické náročnosti budovy,

e) vzor a obsah průkazu a způsob jeho zpracování,

f) umístění průkazu v budově.

Referenční budovy

Změna metodiky výpočtu spočívá především v zavedení referenční budovy. Dříve se na základě dostupných podkladů stanovila měrná spotřeba energie na celkovou podlahovou plochu [kWh/(m2.rok)] pro daný typ objektu a na základě předem stanovených rozmezí této hodnoty byla zařazena do energetické třídy. Toto zařazení pak bylo jediným hodnotícím kritériem, zda je objekt vyhovující (pokud byl zařazen nejvýše do třídy C).

Nyní se zařazení do třídy energetické náročnosti provádí na základě porovnání s tzv. referenční budovou. Referenční budovou je výpočtově definovaná budova téhož druhu, stejného geometrického tvaru a velikosti včetně prosklených ploch a částí, stejné orientace ke světovým stranám, stínění okolní zástavbou a přírodními překážkami, stejného vnitřního uspořádání a se stejným typickým užíváním a stejnými uvažovanými klimatickými údaji jako hodnocená budova, avšak s  referenčními hodnotami vlastností budovy, jejích konstrukcí a technických systémů budovy. Referenčními hodnotami jsou zpravidla požadované hodnoty vycházející s aktuálně platných tepelně technických norem. Zjednodušeně lze říct, že referenční budova představuje vyhovující třídu C, budovy lepší spadají do tříd A a B, horší budovy z energetického posouzení vyjdou jako nevyhovující – třídy D až G (celkový počet tříd se nezměnil)
Zařazení do jednotlivé třídy je pak na základě násobku hodnoty budovy referenční, podrobněji v následující tabulce:

Klasifikační třída Hodnota pro horní hranici klasifikační třídy Slovní vyjádření klasifikační třídy
  Energie Uem  
A 0, 5 x ER 0, 65 x ER  Mimořádně úsporná
B 0, 75 x ER 0, 8 x ER  Velmi úsporná
C ER  Úsporná
D  1,5 x ER  Méně úsporná
E  2 x ER  Nehospodárná
F  2,5 x ER  Velmi nehospodárná
G  horší  Mimořádně nehospodárná
Dále v rámci výstupu PENB přibude více ukazatelů energetické náročnosti budovy, konkrétně se jedná o následující:

a) celková primární energie za rok
b) neobnovitelná primární energie za rok
c) celková dodaná energie za rok
d) dílčí dodané energie pro technické systémy vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení za rok
e) průměrný součinitel prostupu tepla
f) součinitele prostupu tepla jednotlivých konstrukcí na systémové hranici
g) účinnost technických systémů
Nově postavené budovy budou nyní muset splňovat 3 kritéria, pro všechna bude platit zařazení do třídy A, B nebo C. V grafickém výstupu PENB se budou tedy sledovat tři stupnice s vyznačenou příslušnou třídou. K již původně sledovanému zařazení do energetické třídy podle měrné spotřeby energie na vytápění, přibude spotřeba primární energie a hodnota průměrného součinitele prostupu tepla. U rekonstrukcí jsou podmínky méně přísné, není požadováno splnění všech 3 kritérií současně.

Pozitiva a otazníky

Změny, které nová vyhláška přinesla, lze vnímat převážně pozitivně. Metoda výpočtu je přesnější, při zadání lze definovat více parametrů, se zavedením pojmu referenční budovy odpadly některé nejasnosti se zařazením některých typů budov do kategorie dle způsoby využití. Pro vlastníka objektu nabízí průkaz energetické náročnosti budovy více výstupů, čímž se stává smysluplnějším. Výstup obsahuje také procentuální podíl energonositelů na celkovou dodanou energii.  Podle aktuálních cen energií, lze tedy jednoduchým výpočtem poměrně přesně vyčíslit i celkové náklady na provoz objektu.



Přesto se v nové vyhlášce najdou i věci, na které nahlížíme kriticky a vidíme v nich do budoucna problém. Jedná se především o výpočet primární energie, což je jedním z kritérií pro splnění požadavků na energetickou náročnost u novostaveb. Primární energie se stanovuje na základě faktoru primární energie, který je uveden v příloze č. 3 vyhlášky 78/2013, a to vždy pro obnovitelnou a neobnovitelnou složku primární energie. Tyto hodnoty jsou ale stanoveny z našeho pohledu velmi zvláštně. Hodnota má zjednodušeně řečeno zohlednit, jak ekologicky se daná energie vyrábí.

V tomto hodnocení vychází velice špatně elektrická energie, které byl přisouzen faktor primární energie 3. Naproti tomu dřevní peletky mají hodnotu 0,2, dřevní štěpka 0,1. Máme tomu rozumět tak, že výroba dřevních peletek je 30x ekologičtější než výroba elektřiny? Černé a hnědé uhlí má faktor 1,1 i topení uhlím asi máme chápat jakožto 3x lepší z hlediska primární energie. Podporovat energonositele jako je biomasa je určitě správné, ale zavedení faktoru primární energie a jeho zohlednění při výpočtu není podle našeho názoru tím správným řešením. Využití biomasy a peletek je možné pouze v omezeném množství, a to spíše na lokální úrovni. V celkovém počtu vytápěných budov, ve velkých městech je zcela jednoznačně nejekologičtějším energonositelem elektrické energie, zejména ta vyráběná jadernými elektrárnami, případně zemní plyn.
  
A jak se tento kontroverzně stanovený faktor primární energie projeví ve výpočtech a tvorbě PENB? Bude docházet k velmi paradoxním situacím. Uvažujme RD, který bude zateplen na úrovni doporučených normových hodnot. Navržené vytápění bude elektřinou (např. podlahové topné rohože). Vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům je to pro domy s malými tepelnými ztrátami cenově velmi výhodné. Dle původní vyhlášky takovéto domy spadaly většinou do třídy energetické náročnosti B nebo C, podle nové vyhlášky však v rámci hodnocené primární energie spadnou do třídy D a stanou se tak nevyhovujícími (stavební úřad by v tomto případě vůbec neměl pro takový RD vydat stavební povolení).

Abychom se z nevyhovující třídy D dostali do vyhovující třídy C, nepomůže ve většině případů navýšení tepelné izolace v konstrukcích (které už by v mnoha případech ani nemělo své opodstatnění). Problém lze vyřešit přidáním dalšího zdroje tepla. Po navržení krbu na dřevo paradoxně dojde ke zlepšení hodnoty primární energie. Zlepšení můžeme dosáhnout také, když se rozhodneme částečně náš nový dům vytápět kotlem na uhlí, výhodný faktor primární energie má také topný olej, nebo propan – butan. Je jasné, že za takto stanovenými hodnotami faktoru primární energie stojí loby výrobců kotlů na peletky aj.. Vzhledem k vysokým pořizovacím cenám a skutečnosti, že se takovýto zdroj tepla nehodí pro všechny typy staveb, pravděpodobně nebude očekávaný ekologický efekt naplněn. 

Jak se tedy nová prováděcí vyhláška osvědčí v praxi, ukáže až čas. Jak je ale v českém legislativním prostředí zvykem, lze předpokládat, že novela na sebe nenechá dlouho čekat.

Aktuální novinky o průkazech energetické náročnosti budov najdete na webu www.prukazy.com.


Průkaz energetické náročnosti budov - 1. díl
Změny po 1. 1. 2013

Průkaz energetické náročnosti budov - 2. díl
Odpovědi na nejčastější otázky

Průkaz energetické náročnosti budov - 3. díl
Povinnosti společenství vlastníků jednotek

Průkaz energetické náročnosti budov - 4. díl
PENB a Nová zelená úsporám
12.04.2013 | Ing. Michal Remeš, Ing. Lukáš Hejný
Tweet
Poslat e-mailem | Verze pro tisk
<< Reakce na aktuální informace týkající se zrušení povinnosti doložení PENB při prodeji a pronájmu nemovitostí Průkaz energetické náročnosti budov - 4. díl >>

Související témata

  • Legislativa a úřady
  • Projekční kanceláře
  • Stavebnictví
  • Téma

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

    HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

    Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.

  • XELLA CZ | YTONG

    XELLA CZ | YTONG

    Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

  • ROCKWOOL, a.s.

    ROCKWOOL, a.s.

    ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě

  • Optimi, spol. s r.o.

    Optimi, spol. s r.o.

    Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

Odebírat
newsletter

Legislativa a úřady

  • Pravidla pro stavby a opravy oplocení se podle nového stavebního zákona nezmění

    01.09.2021 - Odhlasovaný nový stavební zákon nemění základní pravidla pro...

  • >> všechny články

Projekční kanceláře

  • Kvalita veřejného prostranství s dostatkem zeleně se pro projekty bydlení stává nutností

    09.11.2021 - DELTA Group v roli architekta, projektanta či stavebního manažera...

  • >> všechny články

Stavebnictví

  • Poradíme vám, jak postavit dům navzdory stoupajícím cenám materiálu

    03.05.2022 - Také se vám už stalo, že se vaše rodina nemůže vejít do bytu a tak...

  • Dům jedním tahem představuje nové nízkoenergetické domy a rozdává projekty ZDARMA

  • Aby teplo neunikalo

  • Omítky pro tepelně-izolační zdivo

  • Bydlení Na Výšinách: Nové byty na Letné, bydlení s esencí svěžesti a kouzlem secese

  • >> všechny články

Magazín

  • Diébédo Francis Kéré - architektura jako sociální projekt
  • Soutěž o horkovzdušnou fritézu TEFAL
  • Zateplení podle Lenky: klid a pohoda na práci v podkroví
  • Nábytek k bydlení, nebo jako dekorace?
  • Nové odstíny tvrzeného kamene TechniStone®
  • >> všechny články

https://www.bydleni.cz

Menu

  • BYDLENI.CZ
    • Homepage
    • Kontakty
    • Reklama na BYDLENÍ.CZ
    • Redakce
    • O nás
    • ABSTRACT.CZ
  • INTERIÉR
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Ložnice
    • Dětský pokoj
    • Nábytek
    • Osvětlení
    • Stínicí technika
    • Design
    • Domácí spotřebiče
    • Vybavujeme interiér
    • Rady kutilům
    • Poradna
  • STAVBA
    • Rodinné domy
    • Bytové domy
    • Dřevostavby
    • Vytápění
    • Inteligentní domy
    • Architektura
    • Stavební materiály
    • Střechy
    • Okna
    • Dveře
    • Podlahy
    • Elektroinstalace
    • Zateplování
    • Zdravé bydlení
  • NOVÉ BYDLENÍ
    • Nové byty
    • Rodinné domy
    • Financování bydlení
    • Hypoteční úvěry
    • Inteligentní domy
    • seriál: Bydlení v novém
    • Poradna: Na reality s rozumem
  • HOBBY A ZAHRADA
    • Bazény
    • Bydlení v zahradě
    • Květiny
    • Zahradní nábytek
    • Zahradní technika
    • Rady kutilům
    • Vaření
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
    • Investiční bydlení
    • Jarní inspirace
    • Teplo v domě
    • Světy světla
    • Vybavujeme interiér
    • Realizace
    • Bydlení v novém
    • Bydlení v zahradě
    • Vybavujeme moderní koupelnu
    • Vybavujeme kuchyň
    • Další seriály
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • Bydlení.cz
  • Informační servis
  • Legislativa a úřady

Stavebnictví

  • Rodinné domy
  • Dřevostavby
  • Stavební materiály
  • Zateplování
  • Podlahy
  • Dveře
  • Okna
  • Realizace

Interiér

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
  • Nábytek
  • Bytové doplňky
  • Domácí spotřebiče a elektronika
  • Zdravé bydlení

Financování bydlení

  • Investiční bydlení
  • Hypoteční úvěry
  • Stavební spoření

Nové bydlení

  • Developerské projekty
  • Na reality s rozumem
  • Inteligentní domy

Hobby a zahrada

  • Bazény a zastřešení
  • Zahradní architektura
  • Rady kutilům

Architektura, design, styl

Cykly a seriály

  • Vybavujeme interiér
  • Praktická moderní kuchyně
  • Teplo v domě

Bydlínkova kuchařka

Blog

Soutěže

Tržiště zpráv

ABSTRACT.CZ


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444

www.bydleni.cz
  • INTERIÉR
  • STAVBA
  • REALITY
  • HOBBY A ZAHRADA
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • KONTAKT

© 1999 - 2019 ABSTRACT, s.r.o. a dodavatelé obsahu. ISSN 1214 - 5548
Internetový portál BYDLENÍ.CZ je zdrojem registrovaným pod mezinárodním standardním seriálovým číslem ISSN 1214 - 5548 dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.