Dobrovolníci na podzim opět uklidí Česko i celý svět

Již za měsíc proběhne hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí, tentokrát opět u příležitosti celosvětové akce World cleanup day. Oznámili to organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko, kteří vyzývají veřejnost k aktivnímu zapojení do úklidu.

Loňský rok 15. září proběhla doposud největší dobrovolnická úklidová akce v historii lidstva World Cleanup Day. „Během celosvětového úklidového dne se téměř 18 milionům dobrovolníků ze 157 zemí světa podařilo sesbírat 82 000 tun odpadů. Dobrovolníci se sběrem odpadků snaží nejen přispět ke zlepšení životního prostředí v místech kde žijí, ale vyjádřit také svůj zájem o budoucnost naší planety a být příkladem i pro ostatní. Naším společným cílem je v budoucnu do úklidů zapojit až 5% populace, tj. 380 miliónů lidí,“ uvedl Miroslav Kubásek, národní koordinátor World Cleanup Day pro Českou republiku.

Na základě loňského úspěchu celosvětového úklidového dne se organizátoři z estonského Let's do it rozhodli založit tradici těchto akcí, přičemž letošní termín připadl na 21. září. „U nás jsme zvyklí uklízet spíše na jaře (letos se v ČR během jara konalo 3 458 úklidových akcí, do kterých se zapojilo téměř 145 000 dobrovolníků), na druhou stranu příroda si po turistické sezóně zevrubný úklid určitě zaslouží, proto jsme neváhali se k celosvětové iniciativě opět přidat. Ostatně s úklidy v Česku začal právě na podzim už před 26-ti lety Český svaz ochránců přírody, takže máme na co navazovat,“ sdělil Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko.

Doslova vlajkovou lodí je pro české podzimní úklidy tradiční akce na Vltavě. Uklízení z lodí a oslava výročí čeká asi 150 dobrovolníků na Čištění Vltavy už 14.9. Za 25 let uklízení si organizátoři libují, že odpadu v posledních letech konečně ubylo. Každý rok ale kroutí hlavou nad zbytečností samotného znečišťování nejoblíbenější řeky v Česku. „Dnes je vodáctví nastaveno na Vltavě na konzumní vlně, vidíme mezi odpadky zejména obaly od nápojů, boty nebo brčka, které byste před deseti lety nenašli. Na druhou stranu už nenajdeme tolik pneumatik, takže je to alespoň lehčí práce a zbyde víc času na oslavy,“ lákají vodáci k účasti další nadšence.

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko také uvítala před podzimní částí nového partnera, kterým je společnost PENNY Market. „Cítíme odpovědnost za prostředí, v němž žijeme my i naši zákazníci. Máme největší síť prodejen v České republice, je proto naší povinností nejen takovou akci podpořit, ale i se do ní aktivně zapojit,“ říká Jens Krieger, generální ředitel společnosti PENNY Market. „Není nám lhostejné okolí našich prodejen. Samozřejmě, dbáme na jeho čistotu i nyní, ale v rámci této akce chceme také přispět k úklidu prostor, které nejsou jejich součástí, ale i širšího okolí, a to společně s těmi, kteří u nás nakupují.“ A nejen to, od ledna letošního roku nenabízí PENNY na žádné ze svých 380 prodejen jednorázové plastové tašky, ale výhradně tašky pro opakované použití z alternativních a ekologicky šetrných materiálů. Díky tomu se ušetří až stovky tun plastů.


Jak se zapojit?

Zapojit se do celosvětového úklidu a přidat tak ruku k dílu nevyžaduje žádné velké přípravy – stačí jen přijít a pomoci. Koukněte na mapu úklidů a přidejte se k akci ve vašem okolí. Pokud se ve vašem městě či okolí organizovaný úklid ještě nepořádá, zapojte vlastní iniciativu a veřejný úklid sami zorganizujte. Nebo pokud jste spíše sólista/ka, vydejte se sbírat na vlastní pěst. Nezapomeňte, že každý sebraný kousek odpadu se počítá!

Za organizátory – www.UklidmeCesko.cz:
Radek Janoušek – 777 176 675, spolek Ukliďme Česko
Kateřina Landová – 773 198 015, Český svaz ochránců přírody

Generálním partnerem akce je Nadační fond Veolia Hlavním partnerem akce je Komerční banka, a.s. Partnery akce jsou ŠKODA AUTO a.s., EKO-KOM, a.s. PENNY Market a Lesy České republiky, s.p.

Tržiště zpráv | 23.08.2019

Tweet

Související témata

  • Úklid, odvoz, čištění
  • Tiskové zprávy

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • STĚHOVÁNÍ Praha, spol. s r.o.

    STĚHOVÁNÍ Praha, spol. s r.o.

    Už více než 10 let provádíme profesionální stěhování bytů a rodinných domů, firem i státních institucí po celé České republice. Díky kvalitě a komplexnosti našich stěhovacích služeb patříme v ČR k předním hráčům v oboru. V roce 2008 jsme získali prestižní certifikát kvality ISO.

Odebírat
newsletter

Úklid, odvoz, čištění

  • Nová koupelna bez vodního kamene: Na co myslet už při rekonstrukci

    04.05.2026 - Rekonstrukce koupelny je investice na mnoho let. Pečlivě vybíráme...

  • 5 jarních pastí, které vám ničí uklizený domov (a jak je letos konečně přelstít)

  • Ekologický úklid domácnosti: Čistý domov bez zbytečné chemie

  • Soutěž o 6× teleskopickou prachovku Vileda Flex & Catch

  • Revoluce v úklidu: Robotický vysavač se speciální funkcí vytírání horkou vodou

  • >> všechny články

Tržiště zpráv

  • Signify spustí na mistrovství světa ve fotbale novou funkci Sports Live

    Světoznámé značky chytrého osvětlení Philips Hue app a Philips Smart Lighting (propojené přes WiZ), které spadají pod společnost...

  • Pustíte na jaře vodu - a nic? Jak mít na chalupě vodu bez starostí
  • Robotický vysavač Electrolux 800 s All-in-1 vysýpací stanicí: Úklid bez námahy od začátku do konce
  • Maximálně tiché, úsporné a prostorné: seznamte se s novou generací myček Electrolux, které vyhrály ocenění za design
  • NOARK Electric uvádí novinky pro bezpečnější a jednodušší elektroinstalace
  • Nový LIVE DESIGNÉR LiaStone usnadní výběr betonové dlažby
  • Saloos představuje novinky pro revoluční péči o oční okolí: Liftingové oční sérum a Oční krém proti vráskám
  • Zahradní kuchyně: Komfortní vaření na zahradě po celý rok
  • Jarní alergeny v domácnosti: co je způsobuje a jak si doma ulevit
  • Květnové wienerberger fórum se zaměří na hrubou stavbu
  • Slimáci na zahradě? Zastavte je včas a šetrně bez chemie
  • Získejte poukaz na nákup potravin zdarma k horkovzdušné fritéze Concept FR9000
  • Realitní kancelář LEXXUS NORTON vyprodala rodinné domy v projektu Bydlení Kbeličky
  • Sladké díky pro maminku: Připravte dezert, na který jen tak nezapomene
  • Čisticí kartáček k IPL epilátoru IL5020 zdarma
  • Získej "Megadárek" k nákupu velkých spotřebičů
  • Z českých polí až na váš stůl: Kaufland letos odebere více než 63 milionů kilogramů a balení čerstvého ovoce a zeleniny od lokálních pěstitelů
  • >> všechny zprávy

https://www.bydleni.cz

Menu

  • BYDLENI.CZ
    • Homepage
    • Kontakty
    • Reklama na BYDLENÍ.CZ
    • Redakce
    • O nás
    • ABSTRACT.CZ
  • INTERIÉR
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Ložnice
    • Dětský pokoj
    • Nábytek
    • Osvětlení
    • Stínicí technika
    • Design
    • Domácí spotřebiče
    • Vybavujeme interiér
    • Rady kutilům
    • Poradna
  • STAVBA
    • Rodinné domy
    • Bytové domy
    • Dřevostavby
    • Vytápění
    • Inteligentní domy
    • Architektura
    • Stavební materiály
    • Střechy
    • Okna
    • Dveře
    • Podlahy
    • Elektroinstalace
    • Zateplování
    • Zdravé bydlení
  • NOVÉ BYDLENÍ
    • Nové byty
    • Rodinné domy
    • Financování bydlení
    • Hypoteční úvěry
    • Inteligentní domy
    • seriál: Bydlení v novém
    • Poradna: Na reality s rozumem
  • HOBBY A ZAHRADA
    • Wellness a relaxace
    • Bazény
    • Bydlení v zahradě
    • Květiny
    • Zahradní nábytek
    • Zahradní technika
    • Rady kutilům
    • Vaření
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
    • Investiční bydlení
    • Jarní inspirace
    • Teplo v domě
    • Světy světla
    • Vybavujeme interiér
    • Realizace
    • Bydlení v novém
    • Bydlení v zahradě
    • Vybavujeme moderní koupelnu
    • Vybavujeme kuchyň
    • Další seriály
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • Bydlení.cz
  • Tržiště zpráv

Stavebnictví

  • Rodinné domy
  • Dřevostavby
  • Stavební materiály
  • Zateplování
  • Podlahy
  • Dveře
  • Okna
  • Realizace

Interiér

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
  • Nábytek
  • Bytové doplňky
  • Domácí spotřebiče a elektronika
  • Zdravé bydlení

Financování bydlení

  • Investiční bydlení
  • Hypoteční úvěry
  • Stavební spoření

Nové bydlení

  • Developerské projekty
  • Na reality s rozumem
  • Inteligentní domy

Hobby a zahrada

  • Bazény a zastřešení
  • Zahradní architektura
  • Rady kutilům

Architektura, design, styl

Cykly a seriály

  • Vybavujeme interiér
  • Praktická moderní kuchyně
  • Teplo v domě

Bydlínkova kuchařka

Blog

Soutěže

Tržiště zpráv

ABSTRACT.CZ


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444

www.bydleni.cz
  • INTERIÉR
  • STAVBA
  • REALITY
  • HOBBY A ZAHRADA
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • KONTAKT

© 1999 - 2019 ABSTRACT, s.r.o. a dodavatelé obsahu. ISSN 1214 - 5548
Internetový portál BYDLENÍ.CZ je zdrojem registrovaným pod mezinárodním standardním seriálovým číslem ISSN 1214 - 5548 dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.