Vybíráte bytového architekta? Poradíme vám s klíčovými body

Chcete si zkrášlit svůj stávající příbytek, nebo řešíte výstavbu nového domu? Ať už tak či onak, interiér je nedílnou součástí každé domácnosti a je důležité se v něm cítit dobře. Bytový architekt vám může pomoci nejen s výběrem doplňků, ale třeba i s přestavbou celého prostoru. Jedním z takových odborníků je i Klára Mašková, interiérová architekta působící v Brně.

Jsem architektka a převážně se věnuji interiérové tvorbě. Ve své odborné praxi pozoruji, že způsob práce a výstupy interiérových architektů se mezi sebou výrazně liší. Od různých výstupů se odvíjí i odlišné ceny, které architekti nabízí. Tento článek má potenciálnímu klientovi pomoci se zorientovat na trhu interiérové architektury, tedy si ujasnit, co od interiérového architekta poptávat a jaký výstup má očekávat.

Interiérová architektura se podle druhu řešeného prostoru dělí na bytovou a nebytovou (veřejnou). U veřejných interiérů je pravděpodobné, že návrh architektovi zadává pověřená osoba, a to na základě smlouvy o dílo, ve které jsou výstupy přesně definovány. U bytové architektury tomu tak není, spolupráce často probíhá jen na základě odsouhlasené cenové nabídky či ústní domluvy. Právě proto se v článku zaměřuji na problematiku dokumentace z hlediska bytové architektury, abych potenciálnímu klientovi pomohla předejít nedorozumění   při spolupráci s architektem.

Životní situace

Jestliže zvažujete, že byste oslovili interiérového architekta, tak se pravděpodobně nacházíte v jedné z níže popsaných situací. Každá z těchto situací má svá specifika, které je třeba při navrhování interiéru zohlednit.

První varianta je, že jste v roli majitele (uživatele) již existující nemovitosti, a chcete řešit její vnitřní podobu. Může jít jak o novostavbu, tak o starší budovu, u které je ale nutné počítat s náročnější projektovou přípravou i realizací.

Druhá možná situace je, že řešíte výstavbu vlastní nemovitosti. V tomto případě máte možnost zadat návrh interiéru paralelně s návrhem domu, ideálně téže osobě (kanceláři). Výsledkem je pak optimální estetické i technické řešení s minimem kompromisů, úspora času a financí.

A za třetí můžete být v situaci, kdy kupujete od developera nemovitost, která je ve výstavbě. Většina developerských projektů v současné době umožňuje kupujícímu po podpisu kupní smlouvy provést tzv. „klientské změny“, tedy úpravu dispozic, výběr materiálů nebo přeřešení instalací. V případě, že se vám podaří časově sladit financování (hypotéka), podpis kupní smlouvy, časový harmonogram výstavby a návrh interiéru od vašeho architekta, bude výsledkem kvalitně řešený interiér.

Rozsah projektu interiéru stavby

Propracovanost výstupů od architekta a cena za návrh interiéru vychází primárně z náročnosti daného projektu.

Jednoduchý projekt interiéru spočívá v návrhu (popř. jen výběru) mobiliáře a doplňků. Do stavebních konstrukcí není zasahováno. Vypracovat takový návrh může teoreticky kdokoli, neboť legislativa neklade na takovou osobu požadavky ohledně vzdělání nebo praxe. Ovšem pozor, i špatný výběr nebo nesprávné umístění typizovaného mobiliáře může zapříčinit jeho pozdější poruchovost.


Středně složitý projekt interiéru
je takový, který kromě návrhu mobiliáře a doplňků obsahuje i stavební zásahy, ovšem jen v takovém rozsahu, který nevyžaduje stavební povolení nebo ohlášení.  Zjednodušeně lze říci, že povolení ani ohlášení nevyžadují úpravy, při kterých se nezasahuje se do nosných konstrukcí, nemění se vzhled stavby a nemění se způsob užívání stavby. Také se nesmí jednat o stavbu, která je kulturní památkou, zásahy nesmí negativně ovlivnit požární bezpečnost, a nevyžaduje se posouzení vlivů na životní prostředí. Problematice stavebního povolení a ohlášení se podrobně věnuje § 103 až § 118 zákona č. 183/2006 Sb. O územním plánování a stavebním řádu. Do středně složitého návrhu vstupuje i řešení technických instalací (nejčastěji elektroinstalace a zdravotechnika). Většinou se jedná o manipulaci s koncovými prvky instalací (přesun, zrušení nebo navýšení kapacity) podle požadavků navrhovaného interiéru. Vypracování takového návrhu vyžaduje technické znalosti a je tedy vhodné oslovit architekta (možno bez autorizace).


Složitý projekt interiéru
je takový, který kromě návrhu mobiliáře a doplňků zahrnuje také stavební úpravy vyžadujícím stavební povolení nebo ohlášení. Z toho vyplývá nutná spolupráce architekta s dalšími odborníky (nejčastěji statik). Taktéž řešení technických instalací může vyžadovat projekt specializovaného odborníka.

Takový projekt může vypracovat pouze osoba s autorizací, nejlépe autorizovaný architekt. V současné době Česká komora architektů uděluje autorizaci pro obory architektura, územní plánování, krajinářská architektura nebo autorizaci se všeobecnou působností. Do roku 2003 se udělovala autorizace i pro obor „interiérová tvorba“. Držitelé autorizace pro tento zaniklý obor mají oprávnění provádět architektonické průzkumy, zpracovávat projektovou dokumentaci interiérů staveb, provádět autorský nebo technický dozor a v rámci inženýringu zastupovat stavebníka. Zpracování projektové dokumentace staveb (tedy např. dokumentace pro stavební povolení) mezi jeho kompetence nepatří.

Co obsahuje projektová dokumentace interiéru?


Jak bylo vysvětleno výše, neexistuje právní předpis, který by upravoval výkon interiérového architekta a definoval jeho výstupy. V roce 1997 vznikl dokument, který se věnuje doporučené výši honorářů a zároveň popisuje výkony interiérového architekta. Tento dokument byl vytvořen ve spolupráci s ČKA v době, kdy se udělovala autorizace pro obor „interiérová tvorba“, a stále je volně ke stažení na stránkách Českých stavebních standardů (viz ceny ve stavebnictví, honorář architekta). Dokument nesmí být Komorou šířen, protože obsahuje doporučenou výši cen (dle ÚOHS nepřípustné). Způsob, jakým dokument definuje výkon interiérového architekta, není závazný, může však poskytnout rámcovou představu, co by projekt interiéru mohl obsahovat. I když dokument není v povědomí odborné veřejnosti, jeho obsah koresponduje se všeobecnými zvyklostmi. Míra naplnění jednotlivých fází výkonu souvisí se složitostí a rozsahem konkrétní zakázky. Na základě dokumentu a zvyklostí z oboru lze tedy definovat tyto výkonové fáze interiérového architekta.

Projekt začíná fází přípravy zakázky. U jednoduchých a středně složitých projektů příprava zakázky většinou zahrnuje návštěvu místa, převzetí stávajících podkladů, negeodetické zaměřením objektu a pořízení fotodokumentace. U složitých projektů může příprava zakázky znamenat i sjednání spolupráce potřebných profesí (např. stavebně-technický či stavebně-historický průzkum, geodetické zaměření).

Následující fází je zpracování výtvarné studie interiéru. Ta spočívá ve (variantním) vypracování konceptu a následném odsouhlasení cílových představ s klientem. Obvykle koncept obsahuje půdorysné schéma a perspektivní zobrazení (skici, „mood boardy“, 3d náhledy nebo vizualizace).

V případě složitých projektů, které vyžadují stavební povolení nebo ohlášení, následuje fáze obstarání povolení. Náležitosti dokumentace pro stavební povolení definuje příloha č. 12 zákona č. 183/2006 Sb.

V další fázi je vypracována dokumentace pro provedení interiéru, která je podkladem pro realizaci. Může obsahovat průvodní zprávu s identifikačními údaji akce a popisem architektonického, materiálového a technického řešení. Vždy obsahuje půdorys s rozmístěním zařízení. V půdoryse jsou jednotlivé kusy nábytku či svítidel označeny zkratkou, pod kterou je možné je dohledat v následujících výpisech prvků (výpisy typového i atypického nábytku, svítidel, sanity, apod.). Výpisy prvků obsahují označení prvků ve výkrese, jejich plný název, pod kterým je možno je dohledat u dodavatele nebo výrobce, barevné provedení, počet kusů a případně i cenu. Dále jsou součástí výrobní výkresy atypického mobiliáře zpracované v odpovídajícím měřítku a s potřebnými detaily a popisy. V projektu by neměly chybět vizualizace, jejich počet a propracovanost je předmětem vzájemné domluvy.

Interiérový architekt také spolupracuje při zadání, provádění a ukončení (převzetí) realizace.




22.05.2019 | Ing. arch. Klára Mašková
Tweet
Poslat e-mailem | Verze pro tisk
<< Nové číslo magazínu Centra bydlení a designu Kaštanová - OKO 2019 Dubové podlahy jako symbol elegance a klasiky >>

Související témata

  • Interiér
  • Interiéry
  • Design
  • Architektura, design, styl
  • Blog

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • JMP - Studio zdravého spaní®

    JMP - Studio zdravého spaní®

    Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

  • PETROŠ INTERIÉR

    PETROŠ INTERIÉR

    Navrhujeme dekorace interiérů, bytů, hotelů a restaurací po celé ČR. Montáže a aranžování dekorací, záclony, garnýže, rolety, potahové látky, žaluzie. Šijeme na zakázku. Provádíme velkoobchod a maloobchod garnýží a záclon.

  • SEDAČKY A POSTELE s.r.o.

    SEDAČKY A POSTELE s.r.o.

    Firma se zabývá expresní výrobou sedacích souprav na míru vašeho bytu, nebo prodej hotových z vlastní modelové řady. Zhotoví vám rozměry na přání včetně atypů. Výběr se vyznačuje širokou škálou potahových materiálů. Zařizování interiérů firem. Dodávky po celé ČR za jednotnou cenu.

  • ŠPINAR - software s.r.o.

    ŠPINAR - software s.r.o.

    Fima ŠPINAR – software s.r.o. je výhradním dodavatelem programu TurboCAD, TurboFLOORPLAN, TurboCADCAM a dalších cca 50 programů pro český a slovenský trh. Společnost dodává také vlastní produkty DAEX, které nabízí na světovém trhu.

Odebírat
newsletter

Partner sekce

  • Möbelix

    Široký výběr moderního nábytku a doplňků.

Interiér

  • Sídlo podnikání pro OSVČ - výhody a nevýhody sídla ve vlastním bydlení

    02.03.2023 - Podnikáte nebo přemýšlíte, že se do vod podnikání na volné noze v...

  • Inspirujte se výběrem podlah od designérů pořadu Jak se staví sen

  • Vstup do domu, oheň a ložnice. Stěžejní body pro Feng Shui

  • Kdy vyměnit starou matraci za novou?

  • Feng Shui jako životní filosofie

  • >> všechny články

Interiéry

  • Objevte nové harmonické odstíny Primalex INSPIRO

    18.07.2022 - Nová inspirativní barevná paleta 23 odstínů Primalex INSPIRO vám...

  • >> všechny články

Design

  • Dětské chytré hodinky - vyplatí se je koupit? Které vybrat?

    22.03.2023 - Mnoho lidí by si při pohledu na dítě s chytrými hodinkami myslelo, že...

  • Chaloupka v Bukovanech. S citem k tradici a místu

  • Pohádková Veveří

  • Barva roku 2023 je odvážná a optimistická

  • Dárky plné společných vzpomínek a fotek od Vyvolej.to

  • >> všechny články

Magazín

  • Netradiční dveře pro každého
  • Dětské chytré hodinky - vyplatí se je koupit? Které vybrat?
  • 5 tipů na velikonoční světelné dekorace
  • Nová zelená úsporám Light
  • Výměnou plynového kotle ušetří desítky tisíc ročně
  • >> všechny články

https://www.bydleni.cz

Menu

  • BYDLENI.CZ
    • Homepage
    • Kontakty
    • Reklama na BYDLENÍ.CZ
    • Redakce
    • O nás
    • ABSTRACT.CZ
  • INTERIÉR
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Ložnice
    • Dětský pokoj
    • Nábytek
    • Osvětlení
    • Stínicí technika
    • Design
    • Domácí spotřebiče
    • Vybavujeme interiér
    • Rady kutilům
    • Poradna
  • STAVBA
    • Rodinné domy
    • Bytové domy
    • Dřevostavby
    • Vytápění
    • Inteligentní domy
    • Architektura
    • Stavební materiály
    • Střechy
    • Okna
    • Dveře
    • Podlahy
    • Elektroinstalace
    • Zateplování
    • Zdravé bydlení
  • NOVÉ BYDLENÍ
    • Nové byty
    • Rodinné domy
    • Financování bydlení
    • Hypoteční úvěry
    • Inteligentní domy
    • seriál: Bydlení v novém
    • Poradna: Na reality s rozumem
  • HOBBY A ZAHRADA
    • Bazény
    • Bydlení v zahradě
    • Květiny
    • Zahradní nábytek
    • Zahradní technika
    • Rady kutilům
    • Vaření
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
    • Investiční bydlení
    • Jarní inspirace
    • Teplo v domě
    • Světy světla
    • Vybavujeme interiér
    • Realizace
    • Bydlení v novém
    • Bydlení v zahradě
    • Vybavujeme moderní koupelnu
    • Vybavujeme kuchyň
    • Další seriály
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • Bydlení.cz
  • Interiér

Stavebnictví

  • Rodinné domy
  • Dřevostavby
  • Stavební materiály
  • Zateplování
  • Podlahy
  • Dveře
  • Okna
  • Realizace

Interiér

  • Kuchyně
  • Koupelny
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
  • Nábytek
  • Bytové doplňky
  • Domácí spotřebiče a elektronika
  • Zdravé bydlení

Financování bydlení

  • Investiční bydlení
  • Hypoteční úvěry
  • Stavební spoření

Nové bydlení

  • Developerské projekty
  • Na reality s rozumem
  • Inteligentní domy

Hobby a zahrada

  • Bazény a zastřešení
  • Zahradní architektura
  • Rady kutilům

Architektura, design, styl

Cykly a seriály

  • Vybavujeme interiér
  • Praktická moderní kuchyně
  • Teplo v domě

Bydlínkova kuchařka

Blog

Soutěže

Tržiště zpráv

ABSTRACT.CZ


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444

www.bydleni.cz
  • INTERIÉR
  • STAVBA
  • REALITY
  • HOBBY A ZAHRADA
  • SOUTĚŽE
  • SERIÁLY
  • RECEPTY
  • BLOG
  • PORADNA
  • KONTAKT

© 1999 - 2019 ABSTRACT, s.r.o. a dodavatelé obsahu. ISSN 1214 - 5548
Internetový portál BYDLENÍ.CZ je zdrojem registrovaným pod mezinárodním standardním seriálovým číslem ISSN 1214 - 5548 dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů. Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.