osobnost & profese

Návrat bratří Šlapetů

V brněnské Galerii architektury je do 26.ledna možno zhlédnout výstavu, která veřejnosti představuje dílo bratří Lubomíra a Čestmíra Šlapetů, architektů, kteří patřili k tzv. druhé generaci českých funkcionalistů a výrazně ovlivnili tvář meziválečné architektury na severní a střední Moravě.

Tato expozice je komorní verzí retrospektivní výstavy, která bude mít 12. února vernisáž v Muzeu umění v Olomouci, městě, v němž prožil větší část svého života Lubomír Šlapeta. Reprízy výstavy se uskuteční v Praze, v Bratislavě, ve Wroclawi a možná i v Berlíně.
Bratři-dvojčata Šlapetové se narodili v roce 1908 v Místku. Ze zdejšího reálného gymnázia přešli na Českou státní průmyslovou školu v Brně a později studovali na Akademii umění a uměleckých řemesel v polské Wroclawi, která byla v té době (na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století) významným evropským kulturním centrem. Jejich profesoři Adolf Rading a zejména Hans Scharoun, s nímž byli v kontaktu po desítky let, měli na jejich tvorbu zásadní vliv.
Šlapetové úzce spolupracovali především v letech 1930-1936, v té době měli vlastní ateliér v Moravské Ostravě s pobočkou v Praze a realizovali především řadu rodinných vil na Ostravsku, Opavsku, v Beskydech nebo na Olomoucku. "Na jedné straně inklinovali k typovému pojetí, v němž na základním funkcionalistickém rozvrhu zdůrazňovali myšlenku prolínání interiéru s exteriérem, na druhé straně se věnovali individuálním obytným stavbám, v nichž - inspirováni svým učitelem Scharounem - dospěli k organické architektuře, příznačné dynamizováním a současně jemným emocionálním ztvárňováním světa volné formy s vytvářením 'obytné krajiny'. V této oblasti zejména patří jejich tvorba ke špičkovým a v českém prostředí nejosobitějším a nejsystematičtějším projevům této specifické linie mezinárodního stylu" napsal o nich historik umění Pavel Zatloukal, ředitel olomouckého Muzea umění, které u příležitosti výstavy vydává rovněž rozsáhlý česko-anglický katalog.
Bratři Šlapetové se v socialistickém Československu netěšili přízni veřejných orgánů, řada jejich projektů proto nikdy nebyla realizována. Čestmír emigroval koncem 60.let do Německa, pro oficiální kruhy pak jejich jména v podstatě přestala existovat. Výstava i zmíněná publikace Pavla Zatloukala jsou o to vítanějším činem, který znova vřazuje jejich tvorbu do kontextu české architektury, v níž jim náleží významné místo.

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • ABB s.r.o. Elektro-Praga
  ABB s.r.o. Elektro-Praga

  ABB s.r.o., Elektro-Praga je součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice více než 140letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

 • Wegett
  Wegett

  tato společnost přináší na český trh velmi zajímavé, netypické a odpočinkové řešení pro vaše sezení - sedací pytle. Krédo této společnosti také zní: POVÝŠILI JSME SEDACÍ PYTLE NA KŘESLA.

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group
  AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

 • ALAX spol. s r.o. - interiéry
  ALAX spol. s r.o. - interiéry

  Společnost ALAX spol. s r.o. je na českém trhu již řadu let etablovaná obchodní a výrobní firma, která se zabývá komplexním poskytováním služeb při tvorbě a realizaci interiérových řešení. Disponuje projekčním a designérským centrem s vlastním know-how. Vyvinula autorské nábytkové řady pro oblasti dětský nábytek, kanceláře, zdravotnictví, sociální péče a ubytovny, školství a knihovny.