Dřevostavba za 20 hodin 40 minut

V rekordním čase dokončená dřevostavba

V rekordním čase dokončená dřevostavba

Rekord s použitím desek Rigips a Rigidur

Společnost Palis, výrobce a dodavatel dřevostaveb, postavila dům za 20 hodin 40 minut a vytvořila tím dne 30. 3. 2007 nový, první český rekord. Přízemní dřevostavba o rozloze 90 m2, s dispozicí 4+1, byla postavena průběžným způsobem bez použití stavební mechanizace a na stavbě současně pracovalo nejvýše 8 osob. Rekord bude zapsán do České knihy rekordů.

Stavba domu byla realizována v rámci výstavy For Arch v Plzni a pod dozorem rozhodčího Agentury "Dobrý den". Dřevostavba byla dokončena dle všech norem ČSN do finální fáze tak, jak by byla předána skutečnému zákazníkovi (kromě instalací a komínu).

 

Společnost Palis staví dřevostavby již 10 let a její jednatel, Ing. Jaromír Eisman projekt komentuje: „Stavíme domy pro zdravé bydlení s co nejmenším počtem nepřírodních materiálů. Chtěli jsme unikátním rekordem, o který se ještě nikdo nikdy ve světě nepokusil, ukázat na možnosti a výhody stavby domu ze dřeva.“ 

 

Technologie suché výstavby, kdy se nemusí čekat na vysychání vody při stavebních procesech, je pro dřevostavby typická. Právě tento systém stavby a pracovitý a nadšený tým umožnil pokoření rekordu. A dokonce i překonání prvotního plánu, ve kterém bylo cílem postavit dům za 24 hodin.

 

Dům o půdorysných rozměrech 11,6  x 7,8 m byl postaven na předem připravenou základovou desku. Nosná sloupková konstrukce byla vytvořena z profilů 50 x 140 mm v rozteči 625 mm a vyplněna minerální vlnou v tloušťce 150 mm. Opláštění ze statického hlediska bylo provedeno dvěma různými způsoby - sádrovláknitými deskami Rigidur a OSB deskami Egger 12 mm. Existuje více variant skladby nosného stěnového panelu, např. i oboustranné opláštění sádrovláknitou deskou.

 

Na vnitřní obklad nosné konstrukce byly použity různé typy materiálu – sádrovláknité desky Rigidur nebo sádrokartonové desky Rigips na vrstvu OSB desek. Fasáda domu, vnější opláštění, byla provedena profilovými palubkami tloušťky 24 mm s nátěrem v barvě dubu.


Na nenosné příčky, které byly postaveny ze sloupků 50 x 100 mm, byly použity standardní sádrokartonové desky a také protipožární růžové sádrokartonové desky Rigips přišroubované na OSB nebo sádrovláknité desky. Protipožární sádrokartonové desky jsou prověřenou variantou stavby příček i v bytovém domě, nikoliv jen v rodinném.

 

Na stavbu stěn koupelny byly zvoleny sádrovláknité desky Rigidur, protože jsou mechanicky velmi odolné a již z výroby impregnované proti vlhkosti. Desky Rigidur mají vysokou únosnost (až 80 kg na jeden kotevní bod), takže na ně bylo možné přímo lepit keramické obkladačky s béžovým abstraktním vzorem. V praxi se na ně běžně zavěšují i skříňky. Jako alternativní řešení pro prostory se zvýšenou vzdušnou vlhkostí byly použity zelené impregnované sádrokartonové desky.

 

Sedlová střecha byla klasické konstrukce s vrcholovou vaznicí a pohledovými krokvemi. Na krokve bylo provedeno pobití palubkami tloušťky 24 mm. Tepelnou izolaci střechy a současně krytinu tvořily střešní panely Kingspan KS 1000 RT s trapézovým plechem v červené barvě. Byla použita dřevěná eurookna s izolačním dvojsklem, dveře masivní z borového dřeva se stejnými obložkami.


Do interiéru domu byly umístěny zařizovací předměty pro dotvoření celkového dojmu. Stěny byly vymalovány bílou barvou. Pro barevný kontrast byla v obývacím pokoji položena plovoucí podlaha v barvě kanadského dubu a v ostatních pokojích tmavé koberce.

 

Domy ze dřeva se stávají stále vyhledávanější alternativou ke klasickým zděným stavbám. Hlavními důvody jsou nižší hmotnost konstrukcí, subtilnější obvodové stěny, rychlá výstavba, snadná možnost změny dispoziční řešení domu v průběhu jeho používání, velmi dobré tepelně technické vlastnosti a v neposlední řadě příjemné a zdravé klima v interiéru.

 

Stavba vnější nosné konstrukce a střechy a zateplování vnější stěny - vkládání minerální izolace na sádrovláknité desky Rigidur.

 

 

Dokončování střechy z panelů Kingspan, montáž vnějšího opláštění – dřevěné fasády.

 

 

Instalace růžové protipožární sádrokartonové desky Rigips, tmelení sádrokartonových desek a finalizace koupelny – lepení keramických obkladů na sádrovláknité desky Rigidur.


 

 Interiér dokončeného domu.

 


 

03.04.2007 | tz

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444