Realizace: Rodinný dům ve vesnickém duchu

Dům ve vesnici Pátek u Poděbrad svým exteriérem i interiérem odkazuje k místní české, vesnické stavební kultuře, založené na jednoduchých a známých formách, tradičních materiálech a prosté organizaci prostoru.

„Navržené domy, které jsme viděli v obci kolem, fungují tak jednoduše, jak vypadají, jsou prostě jen obývány a žity. Původní vesnické domy se nám v místě, kde jsme navrhovali, jeví poctivé, čitelné a jednoduché. Poctivost sledujeme v užití solidních materiálů - kámen, dřevo,“ uvádějí svou realizaci její autoři – Ing. arch. David Kraus a Ing. arch. Zdeněk Dohnálek.

Architekti se soustředili na jednoduchost, kterou nastolili rovnováhu mezi moderními požadavky a tradicemi bydlení.Rodinný dům je umístěn v prostorné zahradě. Výrazný prvek jinak tvarově jednoduchého objektu tvoří ubíhající sedlová střecha. Velkolepá veranda je umístěna podél celé šířky domu, a tak poskytuje ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy pro všechny obytné místnosti domu. Veranda je zároveň mostem, který provede člověka od veřejné, převážně pouze zatravněné, přehledné zahrady přes polosoukromou, osázenou ovocnými stromy v pravidelném rastru až po divočejší svět zadní volně rostoucí louky. 

„Obrazem nám byl též farmář sedící v houpacím křesle právě na své verandě, vyhlížejícíc do pastvin v záři zapadajícího slunce. Klid, ticho a nekonečnost tohoto filmového okamžiku,“ dodávají k návrhu verandy architekti.


Dům je zděný a stejně jako veranda obložený vápencem, který zestárne. 

Součástí architektonické vize nebyla jen samotná novostavba uvnitř zahrady, ale také přestavba stávajícího objektu tvořícího západní hranici pozemku, která bude realizována následovně.
Autor:
Ing. arch. David Kraus, Ing. arch. Zdeněk Dohnálek
podlažní plocha:  350 m2
průběh: 2014 – 2017
09.03.2018 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • ABB s.r.o. Elektro-Praga

  ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444