Představujeme vítězné domy soutěže Pasivní dům roku

V soutěži, která mapuje a podporuje zdařilé pasivní domy a domy s velmi nízkou energetickou náročností na území České republiky, zvítězila novostavba ve Vraném nad Vltavou ve Středočeském kraji. Soutěž vyhlásila loni na podzim za podpory Centra pasivního domu a Státního fondu životního prostředí České republiky společnost ABF, a.s.

Díky dotacím Nová zelená úsporám jsou pasivní a nízkoenergetické domy v čím dál větší oblibě. Na podzim 2015 proto společnost ABF, a.s., organizátor veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, vyhlásila soutěžní přehlídku Pasivní dům roku.

Soutěž byla dvoukolová. Od 15. listopadu 2015 až do konce roku probíhaly registrace. Přihlásit se mohly rodinné domy dokončené v letech 2010 až 2015 a splňující kritéria pro pasivní domy nebo domy s velmi nízkou energetickou náročností.

První selekci provedla odborná porota ve složení Ing. arch. Josef Smola, Ing. arch. Jana Hořická a Ing. Jan Bárta (všichni z Centra pasivního domu), Ing. Jakub Hrbek ze Státního fondu životního
prostředí České republiky a nezávislý porotce Ing. Viktor Zbořil. Během prvních dvou lednových týdnů vybrala porota 10 finalistů. Dále už to měla v rukou veřejnost, která hlasovala jednak osobně na
lednovém veletrhu FOR PASIV v areálu PVA EXPO PRAHA, ale také do konce února na webových stránkách www.pasivnidomy.cz.

Mezi soutěžícími se objevily rodinné domy ze všech částí České republiky. Do vedení se poměrně rychle dostala vítězná novostavba financována mimo jiné také z dotace Nová zelená úsporám. Moderně a prakticky řešený dům disponuje prostorem více než 200 m2.  Novostavba je nepodsklepená, se sedlovou střechou, vytápěná tepelným čerpadlem a na ohřev vody využívá solární panely a tepelné čerpadlo.
1. místo v  soutěži Pasivní dům roku: novostavba ve Vraném nad Vltavou
Druhé místo obsadil se 434 hlasy rodinný dům z Předenic v Plzeňském kraji. Třetí příčka patří díky 330 hlasům dřevostavbě z Řevnic ve Středočeském kraji.
2. místo v soutěži Pasivní dům roku: rodinný dům z Předenic

3. místo v soutěži Pasivní dům roku: dřevostavba z Řevnic
Majitelé vítězného domu se mohou těšit na hlavní cenu, kterou je zahradní bazén od společnosti ABPLAST s.r.o. v hodnotě 80 000 Kč. Slavnostní předání ceny se uskuteční 18. března 2016 při veletrhu FOR HABITAT v PVA EXPO PRAHA.
 

O soutěži

Soutěž Pasivní dům roku vyhlásila společnost ABF, a.s. ve spolupráci s Centrem pasivního domu a Státním fondem životního prostředí České republiky. Podstatou soutěže bylo oslovit a vyzvat majitele pasivních domů a domů s velmi nízkou energetickou náročností, kteří na stavbu čerpali dotace z programu Nová zelená úsporám či využili jiný zdroj financování. Všechny přihlášené domy prošly hodnocením odborné poroty, která posuzovala architekturu a technické řešení domu. Pořadí finálové desítky určovala veřejnost. Cílem soutěže bylo mapování a podpora zdařilých pasivních domů a domů s velmi nízkou energetickou náročností na území České republiky, posílení pozitivního vnímání této moderní výstavby a podpora veletrhu FOR PASIV, Centra pasivního domu a programu Nová zelená úsporám.
04.03.2016 | redakce Bydlení.cz
  • Centrum pasivního domu

    Centrum pasivního domu je neziskovým sdružením právnických i fyzických osob, které vzniklo za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a za účelem zajištění kvality pasivních domů.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444