Pečujte o svou zahrádku ohleduplně, i se škůdci lze bojovat ekologicky šetrným způsobem

Soutěž o balíčky produktů od společnosti Neudorff

Čerstvé lístky salátu, okurek či cuket ve vašem skleníku zvládne přes noc zlikvidovat několik málo slimáků. Letošní nadprůměrně teplé zimní počasí podle odborníků „přálo“ škůdcům, jako jsou slimáci.

Pokud chceme zabránit brzké „invazi slimáků”na celou zahrádku, je nezbytné proti nim efektivně postupovat hned při výskytu prvních jedinců a nepodceňovat prevenci, především pak pečlivý úklid zahrady. Na záchranu mladé zeleniny a květin před slimáky je vhodné použít Ferramol od výrobce Neudorff, ekologicky šetrné návnady obsahující fosforečnan železitý, tedy látku běžně se vyskytující v přírodě.

Nepřítel úrody: slimák

Slimáci útočí nejprve na mladou sadbu, listy salátu, cuket a další vzcházející zeleninu a květiny. „Slimáci dokážou během pár dnů sežrat neuvěřitelné množství rostlin, a tím způsobit značné škody. Většina lidí výskyt slimáků zaznamená, až když má zahradu zdevastovanou a napůl sežranou. Proto je nutné zahradu neustále sledovat a již při prvním výskytu začít proti slimákům bojovat za pomoci návnad, nejlépe s účinnou látkou přírodního původu. Takovým přípravkem je například Ferramol, obsahující fosforečnan železitý. Tento přípravek je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce,“ radí specialistka Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff vyrábějící přípravky proti slimákům, mravencům a dalším škůdcům. Množství slimáků se pravděpodobně bude v různých lokalitách lišit, ale i tak je třeba se na ně připravit a snažit se předcházet jejich přemnožení. Velmi důležitá jsou totiž i preventivní opatření proti možným škůdcům.

Vybírejte přípravky šetrné k dětem, zvířatům i přírodě

Vzhledem k tomu, že proti slimákům bojujeme na zahradě, kterou obýváme, je vhodné používat návnady, které neohrožují zdraví lidí ani zvířat. Nejvhodnější je použít přípravek Ferramol, jehož účinnou látkou je fosforečnan železitý, běžně se vyskytující v přírodě. Při použití této návnady nedochází u slimáků k nadměrné tvorbě slizu, a povrch záhonů zůstává čistý. Na záhonech nezůstávají uhynulí slimáci, protože se po požití granulí stáhnou s pocitem nasycení do skrýší, kde později uhynou. Ferramol je navíc při náhodném požití neškodný pro domácí a jiná zvířata (ježky, ptáky apod.).
 

Desatero pro ochranu zahrady proti slimákům

 1. Pravidelně zahradu uklízejte, odstraňte staré listí a trávu, prohlížejte mulčovací kůru.
 2. Nenechávejte na zahradě dlouhodobě složené dříví, kamení apod. Jsou to dobré skrýše pro slimáky.
 3. Pravidelně kontrolujte zahradu, zejména nové výsadby mladých rostlin.
 4. Pečlivě prokypřujte půdu, čímž zničíte skrýše a vajíčka slimáků.
 5. Slimáci jsou nejaktivnější v noci. Zahradu a skleníky zalévejte ráno, nikoliv večer, aby záhony mohly oschnout.
 6. Na okraje zeleninových, trvalkových a jiných záhonů je vhodné vysazovat rostliny, které slimáky odpuzují, např. orlíček, bergénie, oměj, rozchodník, kontryhel, zvonek, řeřicha apod. 
 7. Malé záhony můžete chránit obrubníky a plůtky. Přirozené mechanické překážky slimákům můžete vytvořit z kamenné moučky, písku, vápna nebo dřevěného popele. Fungují však jen za suchého počasí.
 8. Připravte si pro slimáky úmyslnou skrýš: na stinné místo umístěte prkno a pod něj vlhký hadr. Pod prkno se slimáci začnou slézat a každodenní kontrola odhalí, zda brzy nastane jejich invaze. Větší výskyt slimáků je signálem k použití návnady.
 9. Často sekejte trávník, nenechte trávu přerůst.
 10. Nejúčinnějším prostředkem proti slimákům jsou návnady s přírodní účinnou látkou. Pořiďte si včas jejich dostatečnou zásobu.


bydlinek
Chraňte svou zahrádku před invazí slimáků: Soutěž
Návnady na slimáky Ferramol obsahují účinnou látku, běžně se vyskytující v přírodě. Přípravek je tak vhodný pro použití na zahradě, kterou obýváme a současně ekologicky šetrný. Jaký je název této účinné látky? Odpovězte v níže připojeném formuláři.

Správnou odpověď najdete v článku nebo na webových stránkách: www.neudorff.cz. Tři vylosované čtenáře, kteří správně odpoví, odměníme balíčkem produktů od společnosti Neudorff. Balíček obsahuje Ferramol, Loxiran Mravenčí bufet a Loxiran-S- Přípravek proti mravencům.

Soutěž trvala do 24.6.2018. Výherci: Leona Vídeňská, Šárka Rampírová, Jarka Oulehlová
11.06.2018 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • JMP - Studio zdravého spaní®

  Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444