Kde se rodí trendy

Foto: www.imm-cologne.com

Foto: www.imm-cologne.com

IMM Cologne 2006

Zatímco minulý týden byl týdnem mezinárodního setkání tvůrců z oblasti bytového textilu ve Frankfurtu nad Mohanem, celý tento týden patří jedné z nejvýznamnějších evropských událostí v oboru designu nábytku - Mezinárodnímu veletrhu nábytku v Kolíně nad Rýnem.

Tohoto setkání se každoročně zúčastňují významní a vyhledávaní designéři z celého světa, Kolín je tak na počátku každé nové sezóny jedním z center, která pojmenovávají trendy v bydlení na příští období.

 
Jako reakce na stále větší potřebu individiuality v bydlení se obecně zvyšuje zájem veřejnosti o design. Lidé dnes stále více spojují svůj domov se svým životním stylem a s jeho kvalitou. I proto se nejvýraznějším rysem moderního bydlení stávají jedinečnost, rozmanitost a různorodost, které se týkají všech jeho oblastí.

Za výrazné téma pokládají dnes odborníci tzv "glocal style", styl, který kombinuje globální a lokální, místní. Vyjadřuje tradici a zároveň je pod vlivem globalizace, která čerpá nejrůznější podněty a urychluje prostupování kultur a stylů. Zároveň existují tendence usilující o to, aby specifické styly zůstaly přiřazeny ke konkrétním zemím či kulturám, abychom neztratili povědomí o jejich kořenech a orientovali se v nich.


Rozmanitost, která je charakteristická pro všechny oblasti současného bydlení, se projevuje v užití materiálů i barev a jejich kombinací. Oblíbeným materiálem zůstává dřevo - světlé druhy jsou stále velmi žádané, ale je tu i zvýšený zájem o tmavá dřeva včetně exotických. Dřevěný masiv si udržuje pozici díky svým ekologickým vlastnostem, ale taky díky jedinečnému povrchu, jehož krása dnes vyniká vysoce kvalitním zpracováním.


Kombinování materiálů svědčí rovněž o tendenci k různorodosti. Populární průsvitné a průhledné plasty jsou kombinovány se dřevem i kovy, dřevo s kovy, na významu neztrácí ani sklo - rovněž v kombinaci s různými materiály. V sekci stolů a příborníků je prý nyní velmi oblíbené sklo matné nebo mléčné. Pokud jde o potahové látky, prim hrají vlna, bavlna a len - umělá vlákna a mikrovlákno jsou, zdá se, na ústupu. Tkané materiály se přitom vyznačují velkými vzory a strukturovaným povrchem.

 

V bytovém zařízení hrají stále významnější roli barvy - vybírat lze z celého barevného spektra přírodních i pastelových tónů, ale ke slovu přicházejí stále víc výrazné, jasné, přímé barvy, odvážnější jsou i barevné kombinace. Do poředí se dostává oranžová, červená, modrá, nezničitelná je zřejmě kombinace černé a bílé.

 

Související stránky: http://www.imm-cologne.com/; http://www.grow-deutschland.de/grow/html/forward/hdh.htm

 

17.01.2006 | sm

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • SEDAČKY A POSTELE s.r.o.

  Firma se zabývá expresní výrobou sedacích souprav na míru vašeho bytu, nebo prodej hotových z vlastní modelové řady. Zhotoví vám rozměry na přání včetně atypů. Výběr se vyznačuje širokou škálou potahových materiálů. Zařizování interiérů firem. Dodávky po celé ČR za jednotnou cenu.

 • JMP - Studio zdravého spaní®

  Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

 • Výrobce Stylového nábytku ASTO

  Nabízí přes 150 druhů solitérů z masivu buku. Nábytek je vhodný pro vstupní haly, kanceláře, pracovny, jídelny, obývací pokoje, ložnice a další místnosti.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444