Dešťová voda: klíčový zdroj, který je třeba vhodně zužitkovat

Odborníci se shodují, že zásoby sladkovodních zdrojů na naší planetě tvoří přibližně 2,5 % z celkového množství vody, která tvoří povrch Země. Do tohoto čísla je ovšem zahrnuta i voda, která se vyskytuje např. v ledovcích, jezerech nebo sněhu. Podíl pitné vody pro lidskou populaci tak ve skutečnosti činí pouze 0,3 %. Není tedy rozhodně na místě s tímto cenným zdrojem plýtvat.

Nehodí se jen k zalévání

Ačkoliv se v posledních měsících vlivem srážek i sněhové nadílky mohlo zdát, že vody je konečně víc než dost, opak je pravdou. Faktem totiž je, že současný stav naší krajiny nepřispívá k dlouhodobému zadržování vody. S přicházejícím jarem tak znovu vyvstává otázka, jak si zajistit dostatek vody pro naši zahradu či pěstěný trávník.

Nejsnazším i nejefektivnějším způsobem, jak bojovat s nedostatkem užitkové vody v domácnosti, je zachytávání dešťové vody přímo ze střechy vaší dřevostavby. Zalévání pitnou vodou představuje totiž nejen poměrně drahé východisko, ale také zcela nesmyslné a neekologické plýtvání. Chlor a další látky v ní obsažené navíc příliš neocení ani vaše zahrádka. Dešťová voda je naproti tomu ideálním řešením, kterým prospějete jak přírodě, tak i vaší peněžence. Sama o sobě je totiž mimořádně kvalitní, a kromě zalévání ji tak můžete využít i ke splachování toalety, praní prádla nebo k úklidu, čímž efektivně snížíte svoji spotřebu pitné vody a s ní spojené výdaje až o 50 %

Dešťový program nabízí funkční řešení

Abyste maximálně využili veškerý potenciál, který dešťová voda nabízí, je třeba chytře vyřešit způsob jejího zachytávání, skladování a následného rozvodu do rodinného domu. Prosté svádění vody do barelu pod okapem rozhodně nestačí. Jednak se v něm bude voda rychle kazit a také brzy pocítíte její nedostatek, zejména pak v horkých letních měsících. 

Nejúčinnější způsob, jak tento vodní zdroj ve vaší domácnosti vhodně zužitkovat, nabízí tzv. dešťový program. V rámci něj je voda ze střechy sváděna přes okapy a filtr do retenční nádrže
Odtud je pak za pomoci automatického čerpadla, které obsahuje také další filtr k zachycení nečistot, automaticky rozváděna do 
domu. Pokud je dešťové vody nedostatek, systém se sám jednoduše přepojí zpět na vodovodní řád. 

Využijte dotační program

Snaha o šetření pitnou vodou je celospolečenským zájmem. V současné době je proto možné využít státního dotačního programu Děšťovka pro rodinné a bytové domy, který nabízí celkem 3 varianty podpory dle způsobu využití dešťové vody. V rámci každé z nich je pak možné dosáhnout na dotaci ve výši až 50 % z celkových nákladů. 

Více se informací najdete na oficiálních stránkách Děšťovky

01.03.2021 | PR - redakce BYDLENÍ.CZ
  • RD Rýmařov s. r. o.

    Za 50 let působení na stavebním trhu jsme realizovali více než 25.000 staveb rodinných i bytových domů a developerských projektů. Naše energeticky efektivní dřevostavby splňují veškeré podmínky moderního způsobu bydlení.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444