Dejte sbohem škůdcům. Vyhrajte přípravky proti slimákům

Slimáci, plzáci, slizáci, zrzouni nebo jak jim říkáte? Po letošní teplé zimě lze očekávat, že se slimáci už brzo objeví. Zejména ti původem z teplého Pyrenejského poloostrova, a navíc začnou vylézat i ti malí, co se vylíhnou z loni nakladených vajíček. Je dobré se na to připravit a již těm prvním otužilcům předložit známé modré granulky. A samozřejmě hned sbírat, nejlépe ráno i večer, když jsou nejaktivnější.

Nečekejte na to, až vyleze celá armáda, nekompromisně likvidujte už první průzkumníky. Že na zahradě opravdu jsou, o tom se může každý jednoduše přesvědčit, stačí jen trochu zarýt do země ve stinném koutě zahrady. A hle, v několika centimetrech, pod kameny je možné nalézt ty ještě „přikrčené“ a spící, jak sbírají sílu. Jenže není možné všechna taková místa najít a rozrýt, proto je třeba být připraven. „Sotva vylezou, nabídněte jim granulky Ferramolu s fosforečnanem železitým. Opravdu funguje," radí Josef Duben, odborný spolupracovník firmy Neudorff, specialisty v péči o zdravou zahradu. Tento prostředek má přírodní složení a není pro teplokrevné živočichy jedovatý, při náhodném pozření na zahradě žádné nebezpečí nehrozí. Ale kdyby se dítě, pes nebo kočka dostali k celému balení, a to spořádali na posezení, tak to už by riziko znamenalo. Asi podobné, jako u pracího prášku.
 
„Výhodou tohoto preparátu je, že nikde, ani na záhonech, ani na trávníku nezůstávají mrtví slimáci. Ti se totiž po snědení granulek cítí zasyceni a zalézají do úkrytů, kde s pocitem sytosti, tedy vlastně skoro v pohodě, uhynou,“ doplňuje Josef Duben.
 

4 nosy slimákovi prozradí, kde najít potravu a kdy je třeba vyhledat úkryt

Každý slimák má nosy hned čtyři, používá totiž pro průzkum svého okolí trochu jiné pořadí smyslů, než byste čekali. Jeho nejdůležitějším orientačním smyslem je čich, uvádí článek na www.sokujiciplaneta.cz. Křehké listy rostlin vydávají nezaměnitelnou vůni, kterou dokáže slimák identifikovat i na velkou vzdálenost. Čichové vjemy mu pomáhají zpracovávat hned dva jeho nosy, otočené směrem k zemi. Lahodné rašící výhonky před ním proto nikde neukryjete. Další dva nosy jsou otočené směrem vzhůru a plní spíše funkci jakýchsi světelných senzorů. Upozorňují slimáka například na pokročilou denní dobu s možným nadměrným teplem, které by ho mohlo vysušit. Mohou ale zareagovat i na náhlé zastínění, které ho donutí stáhnout oční stopky a celkově se schoulit a zmenšit. Tato strategie mu pomáhá ukrýt se před bystrýma očima ptáků a dalších dravců.
 

Nebezpečný nepřítel

I slimák byl zařazen mezi obávané invazivní živočichy, kteří si v novém působišti jen těžce hledají přirozené nepřátele a způsobují značné problémy. Plzák španělský (Arion lusitanicus), kterého známe z našich zahrádek, se původně vyskytoval jen na Pyrenejském poloostrově, ale díky hojnému obchodu se sazenicemi se rozšířil už do celé střední Evropy a dokonce i do USA. Jeden slimák může naklást 4 až 7 snůšek, dohromady 200 až 500 vajíček. První mláďata se líhnou za příznivé teploty už za 1 měsíc po nakladení vajíček. Vajíčka kladená v září a později přezimují a líhnou se příští jaro. Maximální početnosti dosahují plzáci španělští v květnu až červnu, kdy jsou zaznamenávány nejmasovější výskyty.

Plzák španělský, pokud ho systematicky nelikvidujeme, se dokáže nekontrolovatelně rozmnožit, protože o něj jinak přirození lovci slimáků nemají zájem nebo jsou v místech jeho výskytu téměř vyhubeni. U nás jde například o slepýše křehkého, všechny druhy ropuch nebo kosa obecného. Spolehlivým likvidátorem nejenom plzáků španělských je ale importovaná kachna známá jako indický běžec. Ta ale ve volné přírodě ale přežívá jen těžko a její cílené vysazení by ani nebylo žádoucí, proto si dokáže se slimáky poradit pouze na ohrazeném prostoru našich zahrádek. Nezbývá nám tedy než se bránit pomocí účinných preparátů. 
 

Jak předcházet výskytu slimáků?

Existuje mnoho babských rad jak na ně – sypání soli, chytání slimáků do piva, vysazování rostlin, které slimáky odpuzují… Většina z nich je poměrně pracná nebo nemá spolehlivý účinek. Pomoci mohou překážky z ostrých látek, kterými posypete okraje záhonů – písek, jehličí, rozdrcené vaječné skořápky.

Stoprocentně účinný je na záhonech pouze Ferramol, kterému slimáci neodolají. Pozitivní je, že účinnost železitých granulí Ferramol nesnižuje ani déšť, zálivka a vlhké počasí, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Granule je nutné pro maximální účinek rozhodit rovnoměrně po záhonu a v případě úbytku pravidelně doplňovat. Přípravek nemá žádnou ochrannou lhůtu, proto se nemusíte bát jej používat v blízkosti zeleniny a bylinek. „Další výhodou Ferramolu je, že jeho účinná látka, fosforečnan železitý se v půdě působením mikroorganismů rozkládá, a tím jsou rostlinám k dispozici dvě důležité živiny – fosfor a železo,“ doplňuje pozitivita Josef Duben.

Předcházet výskytu slimáků budete tím, že na zahradě maximálně zamezíte možnosti jejich úkrytu. Pomůže pravidelné sečení trávy, nenechávat na zahradě hromady kamení, dřeva, apod.

bydlinekSoutěž o přípravky proti mravencům a slimákům
Vyhrajte účinné přírodní přípravky pro zdravou zahradu bez škůdců: oblíbený účinný přípravek proti mravencům Loxiran Mravenčí bufet a Ferramol proti slimákům. Veškeré výrobky německé firmy Neudorff jsou 100% přírodní, bezpečné pro domácí mazlíčky, děti i životní prostředí. Balíček účinných přírodních prostředků vyhrají 3 vylosovaní. Správnou odpověď najdete na www.neudorff.cz.

Soutěž trvala do 4. června 2017. Výherci:  Markéta Rajnochová, Petr Konárek, Lenka Čermáčková

22.05.2017 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • JMP - Studio zdravého spaní®

    Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444