Bydlení Schichtgründe charakterizuje BIM a zeleň na střechách domů i v okolí

Na návštěvě v bytovém komplexu Schichtgründe ve 21. vídeňském okrsku

Ve čtvrtek 30. července organizovala DELTA prohlídku jednoho z největších bytových projektů dokončených ve Vídni v roce 2020.  Rezidenční komplex Schichtgründe se nachází ve 21. okrsku města Vídeň, který byl zvolen za oblast budoucího rozvoje města Vídeň.

„Všechny bytové domy splňují požadavek města Vídně, a sice realizaci extenzivní zelených střech na nově vzniklých domech. Také projektová příprava v BIM modelu je neopominutelným faktorem úspěchu této bytové výstavby,“ řekl na úvod prohlídky Arch. Dipl. Ing. Rudolf Stürzlinger, který spolu s projektantem Mag. Arch. Vladimirem Ivanovem byli osobními průvodci tohoto velkorysého a promyšleného bytového komplexu, který DELTA velmi detailně zná díky své roli generálního projektanta, projektového manažera a také stavebního dozoru.

Oblast Schichtgründe byla původně průmyslovým areálem továrny na výrobu mýdla založené rodinou Schicht a proslavené především výrobou známého jeleního mýdla. V roce 2013 bylo radou města rozhodnuto o přebudování opuštěného průmyslového areálu na oblast městského rozvoje a v roce 2014 byly již strženy ruiny bývalé továrny. Cílem města Vídeň bylo vybudovat bytový komplex pro cirka 2 000 lidí. Zajímavá lokalita především pro svou polohu mluvila jednoznačně pro – komplex se nachází přibližně 500 metrů od stanice metra a cirka jeden kilometr od Vídeňany oblíbené volnočasové oblasti Alte Donau (původní rameno Dunaje nyní využívané k vodním sportům, cyklistice apod.).

Schicht neboli vrstvení a velkorysost prostoru

Bytové domy mají železobetonovou konstrukci a využívají princip fasády ve formě vrstvení, které jasně zobrazují jednotlivé odstíny modré barvy na fasádě. „S každým patrem je modrá barva světlejší jako symbol toho, že jste blíže k nebi,“ vysvětluje záměr architekta Rudolf Stürzlinger, jednatel DELTA Vídeň. Bytové domy nabízí různé velikosti bytů, standardní 3+1 se pyšní podlahovou plochou 63-112 m². Mezi nejrychleji prodané či pronajaté byty patří typ 2+1 jejichž velikost se pohybuje v rozměru ca.38-65m². Do uvedené podlahové plochy bytů ještě není započtena plocha balkonu či terasy, jejíž velikost roste s velikostí bytu. Centrální zelený prostor mezi jednotlivými domy a síť zelených nádvoří vytvářejí obytnou oblast s výjimečnou kvalitou bydlení. Oblast je udržována převážně bez aut a je přístupná pouze z Hans-Cermak-Gasse přes dvě slepé uličky. Parkoviště pro obyvatele této čtvrti je pohodlně umístěno v podzemí a nezapomíná ani na parkovací místa pro elektromobily či jízdní kola.

 

Sociální i ekologická udržitelnost

Bytové domy vynikají svým důrazem na komunitní život obyvatel této nové čtvrti. Většina domů má v přízemí k dispozici společné prostory, o něž pečuje správa domu. Ta nabízí svým obyvatelům například knihovnu s čítárnou, kuchyňku v bezprostřední blízkosti dětského hřiště, kočárkárny, tělocvičnu apod. Podpora těchto komunitních aktivit patří mezi priority města Vídeň. Cílem je zajistit nejen udržitelné prvky z hlediska ekologie, ale také tzv. sociální udržitelnost a pospolitost obyvatel, upřesnil Rudolf Stürzlinger. Z hlediska podpory přirozeného klimatu ve městě splňují všechny střechy jednotlivých bytových domů Schichtgründe základní princip ve smyslu „ubráno na zemi, vráceno na střechách“, proto mají všechny střechy extenzivní porost.
 

Promyšlená studentská kolej

Projekt Schichtgründe zahrnuje kromě obchodních prostor a školky také studentskou kolej, která může být ideálním řešením bydlení pro studenty nedaleké veterinární univerzity. Hned při vstupu do vestibulu kolejí sem architekti důmyslně umístili stropní panely ve formě různobarevných závěsných podhledů, které výrazně zlepšují akustiku a díky svému kruhovému tvaru vnášejí teplou atmosféru a pocit pohody do tohoto prostředí. Studentům jsou vyhrazena první dvě patra budov v komplexu 4A, čímž byl splněn jeden z požadavků města, aby v těchto místech nebyly navrženy trvale obytné prostory. Umístění kolejí je snadno rozpoznatelné i zvenčí díky plechové hnědo-perleťové fasádě, jež byla zvolena záměrně jako kontrast k nebi. Koleje nabízí studentům bytové jednotky ve stylu simplex, duplex a triplex bytů se společným kuchyňským koutem a sociálním zařízením. V prvním patře je dále k dispozici velkorysá kuchyň společná pro všechny bytové jednotky včetně dostatečného prostoru pro jídelnu a posezení s jakoukoliv formou občerstvení. 
 

BIM jako cenný nositel informací

Kromě moderní architektury s velkorysými interiérovými i exteriérovými prostory je projekt zajímavý také díky využití BIM modelu v projektové přípravě. Neboť jak říká Vladimír Ivanov, projektant z DELTA Vídeň „BIM samozřejmě nesmí chybět v žádném úspěšném projektu; práce s BIM nám poskytla přesný a trojrozměrný přehled nejdůležitějších parametrů budovy v průběhu celého projektu. Jednotlivé budovy z části 4A a 4B jsme modelovali v programu Revit," upřesnil Vladimir Ivanov. „Tato modelace nám poskytla cenné podklady pro architektonický návrh“. Kromě znalostí projekce v BIM nabídl DELTA tým tomuto projektu také velmi cenné a podrobné znalosti potřebných norem a předpisů, zkušenosti s plánováním a implementací jednotlivých parametrů do bytového projektu, které v rámci detailně promyšleného projektového managementu umožnily úspěšné a termínově přesné dokončení projektu, což bylo na jaře letošního roku díky pandemii opravdovou výzvou," dodal.
 

250 bytů se podařilo předat včas i přes pandemii

„Korona krize nebyla pro nikoho snadná, a to se týká zejména určitých fází projektu: Dokončení a předání rezidenčního komplexu s 250 byty během pandemie bylo skutečnou výzvou pro všechny zúčastněné. Jednalo se o vícepodlažní bytové domy s přibližně 250 byty a rozlohou cca 15 000 m2 využitelného prostoru v sekci 4A, studentskou kolej s téměř 120 lůžky a obchodními prostory včetně prostorů školky,“ uzavřel prohlídku jednoho z největších bytových komplexů ve Vídni Rudolf Stürzlinger s dovětkem, že DELTA již čile pracuje na dalších projektech bytových domů například v oblasti Nordbahnhof ve Vídni.
06.08.2020
  • DELTA Group ČR: Delta Projektconsult s.r.o.

    Se společností DELTA získáte specialistu, který Vás bude osobně provázet celým stavebním projektem, protože ve všech odborných oblastech, jako je architektura , generální projektování a stavební management , dává k dispozici nejlepší expertízu. Vítejte u společnosti DELTA , společnosti, která rozumí budovám!


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444