Svět barev

K nátěrům a malování v bydlení je dnes k dispozici obrovský výběr prostředků - barvy latexové, vodouředitelné na dřevo, penetrační nátěry, silikonové, akrylátové, tónovací barvy, klasické malířské, moderní malířské, dekorační, speciální interiérové, omyvatelné, laky syntetické a laky vodouředitelné, emaily syntetické, olejové a nitroceluozové, vodouředitelné polylretanové, akrylátové, silikonové a epoxidové.

Existují speciální barvy na kov, kterými můžeme natírat například plechové střechy a dveře, ocelové konstrukce, okapy i pletivo. Také barvy na betonové plochy jako jsou podlahy, betonové střešní systémy, bazény a jímky. Dále na dřevo, automobil (i pro spodní části karosérií, dutiny karosérií). A speciální barvu použijeme na eternitové střechy, neglazované pálené tašky a lepenku.
Při práci s natíráním ploch je pro nás důležité si podklad připravit. Měl by být suchý a odmaštěný, čistý (zbavený korozních zplodin a starých nepřilnavých nátěrů). Některé barvy můžeme natřít i na rez (Hammerite). Barvu nanášíme na podklad štětcem, válečkem nebo stříkací pistolí v jedné až třech vrstvách, rychlost zaschnutí barvy záleží na značce. Před použitím barvy se doporučuje nejprve odstřenit případný škraloup, který se občas vyskytuje, obsah plechovky důkladně rozmíchat a případně naředit.
Je dobré znát vydatnost nátěrové hmoty, kdy rozhoduje druh a kvalita podkladu a způsob nanášecí techniky. Tímto zjistíme, kolik barvy bude zapotřebí. Balení bývají od 0,8 kg pro domácí uživatele a 20 kg i více pro profesionály (dle výrobce). Mezi technickými požadavky se zjištují vlastnost barvy v tekutém stavu, vlastnost při nanášení (roztíratelnost, zasychavost) a vlastnosti zaschlého nátěru (lesk, kryvost a přilnavost). Velice záleží na způsobu skladování barvy. Pokud barvu správně skladujeme dle doporučení výrobce může barva vydržet i déle než je její minimální trvanlivost.
15.04.2003 | Zuzana Štolfová

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • Optimi, spol. s r.o.

  Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.

 • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

  Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • Architektonická kancelář Křivka s.r.o.

  Architektonická kancelář Křivka nabízí kompletní služby v oblasti architektonických a projekčních prací. Kancelář byla založena v roce 1990 Ing. arch. Lubomírem Křivkou.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444