Sapeli: Vracíme do přírody to, co si z ní bereme

Za každé dýhované dveře nový strom. K tomu se zavázal největší domácí výrobce dveří na zakázku SAPELI. Nové stromy zasadí zaměstnanci jihlavské firmy ve spolupráci se státní podnikem Lesy ČR na domovské Vysočině, která je v posledních letech decimována kůrovcem. SAPELI tak chce přispět svým dílem k obnově lesních porostů v kraji, kde působí již více než 100 let.

„Koronavirová krize zastiňuje jinou velmi vážnou situaci, která tíží naši zemi. Kůrovcová kalamita decimuje lesy v ČR a na Vysočině obzvláště již několik let. Na řadě míst v našem kraji lesy zcela zmizely a nahradily je mýtiny. Jsme rodinná firma z Jihlavy, pracujeme se dřevem. Kdo jiný, než my by se měl nyní snažit pomoci,“ řekl předseda představenstva SAPELI Dušan Vrtal. Ten patří do druhé porevoluční generace a vedení firmy nyní od svého otce přebírá. Chce do jejího fungování vnést i dnes stále běžnější prvky udržitelnosti. „Podíl kvalitní výroby z dřevěné dýhy v našich výrobcích rok od roku roste. Aktuálně prodáváme více než deset procent dýhovaných dveří ročně. Právě proto jsme se rozhodli přispět alespoň malým dílem k řešení situace, kterou vidíme kolem sebe na Vysočině dnes a denně. Chceme prostě přírodě vrátit to, co si z ní bereme,“ dodal.
 
Za každé dýhované dveře, které SAPELI prodá v následujících měsících, vysadí zaměstnanci firmy sazenice nových stromů v lesích na Vysočině, a to podle epidemiologické situace buď již na jaře nebo na podzim letošního roku. S výběrem lokality nového lesa i druhů stromů pomohou partnerské Lesy ČR, na jejichž odlesněných pozemcích se budou nové stromy sázet. Projekt nemá krátkodobou ambici, ale dlouhodobý charakter. Po dobu několika let bude firma informovat zákazníky, kteří na les přispějí, o tom, jak se společnému lesu daří, jaká fauna v něm žije, bude také pořizovat časosběrné snímky, které bude patronům lesa rozesílat. 
 

Kůrovcová kalamita přibrzdila, ale vyhráno stále není

Loňský rok byl oproti předchozím obdobím bohatší na srážky, a tak kalamitu přibrzdil. Vyhráno ale zdaleka není. Přesto se státnímu podniku Lesy ČR podařilo na Vysočině meziročně snížit množství napadeného kůrovcového dříví o více než polovinu. I přesto ale zůstávají některé regiony mezi kriticky zasaženými. Nejvíce proti kůrovci firma zasahuje na Telčsku a Ledečsku. Státní podnik spravuje zhruba třetinovou výměru všech lesů v kraji.
 
Kromě těžby podnik samozřejmě také lesy obnovuje. Loni na Vysočině vysadil přes jedenáct milionů sazenic lesních dřevin na dvou tisících hektarech. Lesníci předpokládají, že se ujalo okolo pětaosmdesát procent z nich. Ve středních nadmořských výškách dávají přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. V lesích ve vyšších oblastech zvyšují podíl buku a jedle. Své místo tu však i v budoucnu budou mít také kůrovcem nejvíce zasažené smrky, které do těchto poloh ve střední Evropě patří.

18.02.2021 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444