Poradna k interiérovým dveřím

Odpovídal: Ing. David Krubner, marketingový a obchodní ředitel největšího českého výrobce dveří, společnosti Masonite CZ spol. s.r.o., www.masonite.cz 

Jaké nejčastější chyby se dopouštíme při výběru interiérových dveří?

Chyby často vznikají při volbě druhu povrchu dveří, tedy při specifikaci požadovaných vlastností, při jejich zabudování do špatně určeného stavebního otvoru nebo instalací dveří s nevhodným směrem otevírání.

Správně zvolený povrch a výplň dveří, tedy materiálová skladba, nás bude dlouho těšit nejen na pohled, ale podpoří i pocit pohody při pobytu v místnosti.

Měli bychom si ujasnit do jakých prostor dveře kupujeme, jaký počet lidí je bude používat, zda jsou v domácnosti děti či domácí zvířata, jaká je obvyklá teplota a vlhkost v konkrétních místnostech. Od toho se odvíjí požadavky na odolnost povrchu proti poškrábání a proražení, plocha prosklení, odolnost proti vysoké míře vlhkosti či vodě, míra odhlučnění nebo bezpečnostní prvky. V neposlední době o finálním výběru rozhodují i ekonomické ukazatele.

Při montáži bývá nejčastější chybou špatně zaměřený stavební otvor, tedy nesprávné rozměry pro zabudování dveří. Při rekonstrukci často majitelé bytu zapomenou připočítat tloušťku stávajících konstrukcí (např. obklady v koupelně, výšku podlahy atd.).

Často také řešíme dotazy ke směru nebo způsobu otevírání dveří. Pro instalaci je třeba znát, zda jsou pravo– nebo levostranné. V případě menších prostor doporučujeme posuvné systémy.

 
Na obr.: Dveře MASONITE VERTIKA v povrchu CPL laminát deluxe s dřevodekorem jilm bílý, který je velmi odolný proti poškrábání.
 

Jak při výměně dveří určíme, zda jsou levé nebo pravé?

V případě výměny klasických, otočných dveří si musíme ujasnit, zda budeme nově instalovat dveře pravo– nebo levostranné. Označení dveří za pravé či levé se pojí s tím, na kterou stranu se otevírají. Jednoduchá pomůcka je postavit se před dveře z té strany, kam se otevírají a podívat se na umístění pantů. Pokud jsou panty na levé straně, pak jsou to dveře levé. 
 
Na obr.: Levé bezfalcové dveře MASONITE ve skrytých zárubních v povrchu CPL lamino dub přírodní s ALU lištami 
 

Na co si máme dát pozor při montáži obložkové zárubně dveří?

Montáž obložkové zárubně zvládne šikovný kutil i sám. Musíme si ale dát pozor na pár klíčových prvků, a především dbát na rovinnost při instalaci zárubní. To pak ovlivňuje i případné nechtěné samovolné otevírání dveřního křídla. Mezi první body patří dostatečně velký stavební otvor, který je správně zaměřený. Nanesení přiměřeného množství lepidla na stykové plochy obložkových zárubní tak, aby se díly dobře spojily a lepidlo nevytékalo. Přesně slepené spoje podpoří nebo shodí celkový výsledek. U obložkových zárubní vyplňujeme spáry nízkoexpanzní pěnou. Musíme dbát na to, abychom jí nechali dostatečně vytvrdnout a nechtěným pohybem nezměnili správnou rovinnost.

Podrobnější informace najdete ve videonávodu na https://www.masonite.cz/videonavody/.

22.03.2021 | PR
  • Masonite CZ spol. s r.o.

    Největší český výrobce dveří s tradicí již od roku 1960 dodává na tuzemský a evropský trh interiérové dveře s výběrem z více než 1 500 druhů s různými povrchy a typy zpracování.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444