Podlahy, koberce

Podlaha sestává z nosné vrstvy, mezivrstvy (izolace kročejového hluku a zpravidla i izolace tepelná) a vrstvy, po níž fakticky chodíme, tedy vlastní podlahy. V mezivrstvě lze nalézt udusaný betonový mlat, stejně jako dřevotřískové desky, asfalt, spojovací desky, protihlukovou ochranu, tvrdá prkna s izolací a třeba i podlahové vytápění.

Nejběžnějších druhů podlahových krytin je řada. Od dřevěných a laminátových přes umělé hmoty, linolea, PVC, korek, kobercoviny až po dlaždice, přírodní kámen, pálenou cihlu, zvonivku. Otázka, jakou podlahovou krytinu při zařizování bytu zvolit, závisí tedy především na místnosti, do níž se bude krytina pokládat. Hledisko účelnosti musí být dominantní. Je sice pravdou, že krytinu lze během života i vícekrát vyměnit, ale v praxi to bývá většinou spíše otázka obměny staré prošlapané krytiny za novou. Je proto třeba postupovat uvážlivě. Mezi podlahové krytiny, splňující požadavek snadné udržovatelnosti, patří nesporně PVC. Používá se sice zejména v komerčních prostorách, ale obstojí i v bytových interiérech. Umělohmotné podlahové krytiny včetně PVC, se vyrábějí v rolích i deskách. Značná odolnost a minimální údržba jsou jejich velkým plus. Na trhu se objevují i samolepicí čtverce PVC. Opravdu pravé koberce z Orientu vynikají mimořádnou trvanlivostí. Novodobě se však koberce vyrábějí už jen s těmi vzory, jaké diktuje trh.
Další z možností jsou textilní kobercové podlahoviny, které je vhodné pokládat ode zdi ke zdi. Jsou tkané, se všitým vlasem nebo z vpichované plsti. Podle úpravy povrchu rozeznáváme smyčkové, uzlíčkové (buklé), stříhané (velur) a strukturované kombinované. Přízí je přírodní vlna či syntetické vlákno. Větší hustota příze zaručuje větší životnost krytiny.
20.12.2002 | Olga Koníčková

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

  Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky.  

 • HON - okna, dveře

  Eurookna a vchodové dveře děláme už více než 93 let. S našimi okny budete přírodě nablízku. Tradici výroby nejen dřevěných oken a dveří, ale i jiných truhlářských výrobků založil v roce 1924 náš děda. Dnes vyrábíme dřevěná a dřevohliníková okna, vchodové dveře , posuvky a balkónové dveře, repliky historických oken na památkově chráněné stavby a další otvorové výplně na všechny druhy staveb, od moderních domů až po kostely.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444