Plovoucí podlahy - moderní varianta

Podlahové krytiny, tak jako většina vybavení bytů a domů, podléhají módním vlivům. V 80. letech byly velmi populární krytiny z PVC - lina. V součastné době se již nějaký čas na prvním místě pomyslného žebříčku popularity drží plovoucí podlahy.

Co je plovoucí podlaha? Princip je velmi jednoduchý. Podlahová krytina se skládá z jednotlivých desek obdélníkového tvaru. Po odvodu desky jsou pera a drážky, které slouží ke vzájemnému propojení jednotlivých desek. Spáry mezi perem a drážkou jsou spojeny speciálním lepidlem. Tímto způsobem je vytvořena celistvá plocha, která již není nijak připojena k podkladu. Systém plovoucích podlah vyžaduje určitou zručnost a zkušenost, abychom dosáhli žádoucího výsledku - funkčnosti a zároveň i estetického vzhledu. Přestože pokládka plovoucí podlahy není náročná, doporučuje se nechat provedení montáže na zkušených odbornících.

Proč plovoucí podlahu?
 • Bezprašnost a zdravotní nezávadnost Zdravotní hledisko je obvykle první, které nás zajímá při výběru materiálů pro bydlení. Plovoucí podlahy v tomto ohledu hrají prim. Vzhledem k tomu, že základem pro výrobu těchto podlah jsou přírodní materiály, nehrozí ani následné uvolňování různých zbytkových emisí (např. formaldehydů).
 • Pevnost povrchu Pevnost a mechanická bezpečnost povrchu je dalším důležitým hlediskem pro výběr podlahy. Na rozdíl od povlakových podlahových krytin, nehrozí v případě správně položených plovoucích podlah odstávání okrajů, hran, hrnutí krytiny pod kolečky židlí a další nežádoucí efekty.
 • Údržba podlahy Pro údržbu podlahy vám postačí mop a speciální přípravek, který přilijete do vody. Podlahu setřete vlhkým mopem a necháte uschnout.
 • Rychlost a čistota procesu pokládání Při kladení plovoucí podlahy se většinou nepoužívá tzv. mokrý proces. V případě, že je nutné podklad vyrovnat, jsou montážní skupiny vybaveny samonivelační stěrkovací hmotou pro vyrovnání podkladové vrstvy. Téměř úplně odpadají prašné procesy.

 • Třívrstvé podlahy Speciálním druhem plovoucích podlah jsou třívrstvé podlahy. Ty můžeme nalézt například v sortimentu českého výrobce společnosti MAGNUM Parket a.s. Celodřevěné plovoucí podlahy jsou vrcholem kvality podlahy v obytném prostoru, spojením tradice s kvalitou použitého materiálu a špičkových technologií ve vztahu k velmi příznivé ceně. Jedná se o speciální konstrukci dřevěného materiálu, spojeného na křižnou vazbu, která zabezpečuje nejlepší parametry dřevěných podlah při dodržení doporučených podmínek. Horní vrstvu třívrstvých parket tvoří 3,8 mm silná deska z ušlechtilého dřeva, která určuje vzhled hotového parketového dílce a tím i celé podlahy. Masivní vrstva je tvořena z kvalitních dřevin jako je buk, dub, javor, jasan, akát, habr, ale také třešeň a orientální dřeviny. Povrch horní vrstvy je možno ve výrobě upravit dvěma způsoby a sice lakováním pěti vrstvami speciálních akrylátových laků, které jsou průběžně vytvrzovány UV zářením nebo olejováním - nanesením vrstvy ekologického oleje přírodního - bezbarvého nebo bílého. Oba způsoby zaručují dlouhou životnost i v namáhaných obytných prostorech. Střední vrstva, ve které je vyfrézováno pero a drážka, je vyrobena z měkkého dřeva o síle 9 mm. Spodní vrstvu tvoří dýha. Její funkce je pro hotový výrobek nesmírně důležitá, protože zajišťuje podélnou i příčnou stálost hotového dílce.
  14.07.2003 | Martin Vápeník

  BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Optimi, spol. s r.o.

   Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

   Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

  • Architektonická kancelář Křivka s.r.o.

   Architektonická kancelář Křivka nabízí kompletní služby v oblasti architektonických a projekčních prací. Kancelář byla založena v roce 1990 Ing. arch. Lubomírem Křivkou.

  • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

   Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.

  • XELLA CZ | YTONG

   Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.


  BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

  REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
  Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444