Masivní střecha z Ytongu, aby podkroví bylo skutečně obyvatelné po celý rok

Podkroví historicky nepatřilo k obytným částem domů, proto u něj nebyla podstatná otázka letního přehřívání – změna jeho funkce a současně i vývoj klimatu si však vyžádaly i změny konstrukčního řešení střechy. Masivní střecha letní přehřívání eliminuje a nabízí mnohé další výhody při výstavbě i každodenním provozu hotové stavby.

Střecha je ze všech konstrukcí budovy nejvíce zatížena vnějšími vlivy. Odolává výkyvům teplot kolem 80 °C, poryvům větru až do cca 50 m/s, hluku, který může dosahovat hladiny kolem 70 dB. Chrání před hmyzem, nejrůznějšími druhy záření, před prachem. Její kvalita zásadním způsobem ovlivňuje stav vnitřního prostředí budovy. 
 

Současné požadavky na střešní konstrukci – ochrana proti přehřívání

Dobře navržená a provedená střecha by měla uživatelům zajistit celoročně prostředí s takřka stálou vnitřní teplotou, minimem prachu, optimální vlhkostí a dostatkem čerstvého vzduchu. Podkrovní prostory by neměly ani v letních měsících přesahovat vnitřní teploty do max. 26 °C bez potřeby energeticky náročného chlazení. Klasický dřevěný krov tento požadavek v našich klimatických podmínkách nesplní. Pro zajištění těchto podmínek je nutné jej doplnit o další technologie, jejichž energetická náročnost je ovšem v rozporu s trendem požadujícím snížení emisí CO2 a spotřeby energií.
 

Masivní střecha  – řešení ze systému Ytong

Odolnost proti přehřívání podkroví částečně zvýšíme navržením těžkých masivních konstrukcí zdiva a stropu v těchto prostorách. Pokud však chceme odolnost proti přehřívání podkroví zvýšit efektivně, je velmi dobrým řešením při návrhu takovéto budovy „sáhnout“ po konstrukci masivní „těžké“ střechy, jako je Ytong Komfort. Střecha Ytong Komfort se velice dobře uplatňuje zejména u střešních konstrukcí plochých střech a u konstrukcí střech pultových se sklony do cca 10°. Úspěšných realizací se ale v uplynulém období dočkaly také zdařilé konstrukce střech sedlových se sklony až do 45°, vybavených dokonce vikýři a také střechy půdorysu tvaru „L“.
 

Co všechno střecha Ytong umí?

Střecha se montuje bez nadbetonávky, oceníte také snadné krácení střešních vložek ruční nebo pásovou pilou či jednoduché vytvoření polí o nestandardní šíři, například v místě komínu. Stejně tak je možné vložky řezat podélně a tím snížit plochy „dobetonávek“ částí střechy, které nemají rozměry pro uložení celých stropních vložek (např. podél ztužujících věnců). Díky vlastnostem Ytongu nevede ani jedno z těchto opatření ke statickému oslabení.

Největším překvapením pro stavebníky, kteří mají stavbu střechy Ytong Komfort za sebou, byla dle jejich tvrzení jednoduchost montáže. K úspěšnému zvládnutí jistě přispělo i to, že úskalím založení konstrukce je prováděl zakládací mistr. Tuto službu poskytuje výrobce bezplatně. Konstrukce Ytong Komfort se prosadila i u staveb svépomocí, protože na rozdíl od střech dřevěných nevyžaduje spoluúčast tesařů. Jednoduchou sedlovou střechu o ploše 100 m2 smontuje dvojice zručných pracovníků během tří dnů.

Další nezanedbatelnou úsporou ve srovnání s „klasickým“ krovem představuje fakt, že střecha Ytong Komfort je difúzně otevřená a nevyžaduje proto parozábranu. Tato citlivá součást konstrukcí střech je jednak časově relativně náročná, k tomu ještě vyžaduje na našich stavbách bohužel zřídka přítomnou preciznost provedení. Nedodržení technologické kázně při provádění parozábrany má velice negativní následky (plísně, hniloby, ztráta tepelněizolačních vlastností izolace střechy).

Posledním bonusem je skvělá hodnota vzduchové neprůvzdušnosti, měřená zkouškou Blower Door. Omítnutá střecha požadované hodnoty tohoto testu splňuje se značnou rezervou. 
19.08.2016 | PR
  • XELLA CZ | YTONG

    Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444