Magický bambus

Víte, že přírodní bambus je přibližně o čtvrtinu tvrdší než tak exkluzivní přírodní materiály na výrobu nábytku nebo podlah jako jsou buk nebo dub? Vyšší tvrdost znamená samozřejmě  také vyšší odolnost proti poškození a snadnější údržbu. Výrobky z bambusu tedy splňují nejen vysoké estetické nároky, ale nabízejí i mimořádnou užitnou kvalitu.

Pro nás má bambus příchuť exotiky. Evropa a Antartktida jsou totiž jediné světadíly, na kterých v přírodě nenajdete jedinou ze stovek jeho odrůd a variant. V mnoha oblastech světa je ale tato obří tráva známa od nepaměti a našla zde široké využití. V jihovýchodní Asii, kde je patrně nejrozšířenější, patří tradičně k nejužitečnějším přírodním produktům. Využíval se jako stavební materiál ke stavbě domů i lodí, vyráběl se z něj nábytek, nástroje, nářadí, nádobí, různé ozdoby, doplňky, nebo i hudební nástroje. Bambusové výhonky nejsou jen známou základní potravinou pro pandy, jsou také například nedílnou součástí čínské a japonské kuchyně. Kořeny bambusu využívá tradiční čínská medicína jako léku proti rakovině. V Číně a v Japonsku se bambus pro svoji užitečnost stal básníky opěvovaným a malíři zobrazovaným symbolem poctivosti, ušlechtilosti, hojnosti a štěstí.


 

Foto: www.rattan.cz

Stolek z bambusového dřeva. Fotografie: www.rattan.cz


K vegetačnímu cyklu této podivuhodné rostliny patří řada zvláštností s rozsáhlými ekologickými důsledky. Jednou z nich je skutečnost, že rozkvétá až po desítkách let života, a to jen jednou jedinkrát. Poté rostlina uhyne. Než z nového semínka vyraší ze země nová rostlina, věnuje po dlouhou dobu (některé druhy i pět let) všechny své síly budování pevných kořenů. Její růst je pak ale závratně rychlý - může to být i 50 cm denně a rostlina může dorůst do výšky až 40 metrů. Pevnost kořenů je pro Japonce dodnes symbolem prosperity. A po staletí zde platilo doporučení zemětřesení přečkat  v bambusových hájích, protože lidé věřili, že spleť pevných kořenů nedovolí zemi popraskat.
Rostoucí obliba bambusu jako náhrady tvrdého dřeva nepramení jen z jeho vynikajících fyzikálních vlastností, má také své estetické důvody a bytoví architekti bambusu předpovídají velkou budoucnost.

Designové židle z bambusu, 70. léta - www.design-mkt.com

Všestrannost využití se tak v posledních desetiletích přenesla z domovských oblastí do Severní Ameriky a Evropy. Bambus se používá  jako materiál pro výrobu oblečení, kuchyňských pomůcek, nářadí, podlah, nábytku do interiéru a protože dobře odolává vlhkému prostředí  vyrábí se z něj také zahradní nábytek či nábytek do koupelen.

   

05.01.2021 | sm

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • ROCKWOOL, a.s.

  ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • Výrobce Stylového nábytku ASTO

  Nabízí přes 150 druhů solitérů z masivu buku. Nábytek je vhodný pro vstupní haly, kanceláře, pracovny, jídelny, obývací pokoje, ložnice a další místnosti.

 • JMP - Studio zdravého spaní®

  Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.

 • Optimi, spol. s r.o.

  Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444