Macrolux - prosvětlovací desky z polykarbonátu

Polykarbonát je termoplastický plast s velmi dobrými mechanickými, tepelně izolačními a optickými vlastnostmi. Vyznačuje se vysokou rázovou houževnatostí konstantní v širokém teplotním rozmezí, je transparentní, mj. má výbornou rozměrovou stabilitu a dobrou tvarovou stálost za tepla.

Polykarbonátové desky MACROLUX jsou vyráběny švýcarskou společností E.M.P. SA z polykarbonátového granulátu společnosti BAYER AG. Široká nabídka sortimentu MACROLUX zahrnuje jak klasické dutinové desky MACROLUX, tak i kompaktní (plné) desky MACROLUX C v různých tloušťkách a barevných variantách.

Použití polykarbonátových desek

Vlastnosti polykarbonátových desek MACROLUX dělají z tohoto produktu vhodný materiál pro všestranné použití v stavebních aplikacích. Kombinace mechanických vlastností s vynikajícími optickými a tepelně izolačními vlastnostmi umožňují aplikaci na různých typech konstrukcí ve styku exteriérem. Desky lze využít i v místech s vyššími požadavky z hlediska požární ochrany. Z důvodu vysoké pevnosti a houževnatosti nahrazuje polykarbonát v mnoha případech použití skla, akrylátu či PVC. Desky je možno ohýbat za studena. V případě rekonstrukcí prosklívacích systémů znamená použití dutinového polykarbonátu výrazné úspory energie. Ze statického hlediska je velkou výhodou jeho nízká hmotnost.

Druhy polykarbonátových desek MACROLUX

E.M.P. vyrábí široký sortiment polykarbonátových desek různých struktur, úprav, barev a rozměrů. Z tohoto velkého množství DEKTRADE a.s. standardně dováží tři typy desek.

MACROLUX LONGLIFE
Jedná se o nejběžnější typ dvou a vícestěnných dutinových desek vyráběný standardně ve všech strukturách a tloušťkách. Dodávají se ve 3 barevných variantách – čirá, bronzová a opál. Desky polykarbonátu jsou opatřené na jednom vnějším povrchu 30-50 m silným UV filtrem. UV filtr je aplikován koextruzí při výrobě desky.

MACROLUX ATHERMIC
Dutinové desky ATHERMIC se dodávají ve stejných tloušťkách a strukturách jako desky LONGLIFE. Do polykarbonátové hmoty je však navíc přidáno speciální aditivum snižující tepelné zisky interiéru a tím účinně brání vzniku skleníkového efektu. MACROLUX ATHERMIC se vyznačuje charakteristickým stříbřitým zbarvením.

MACROLUX C EXTRALIFE
Desky MACROLUX C jsou kompaktní polykarbonátové desky. Desky jsou opatřeny oboustranným koextrudovaným UV filtrem. Ve výrobním programu jsou i desky bez UV ochrany pro použití v interiéru. Desky mohou být dodány v barvách čirá, bronz a opál.

Struktura dutinkových desek

Desky MACROLUX LONGLIFE a MACROLUX ATHERMIC se dodávají v různých tloušťkách a s různou strukturou dutin (tvar a počet). Způsob uspořádání dutin a tloušťka mají vliv především na únosnost desek, možnost ohybu a součinitel prostupu tepla deskou. V menší míře ovlivňují i prostup světla deskou.

Struktura běžných polykarbonátových desek je tvořena systémem obdélníkových dutin. Kromě toho se vyrábí i různé typy desek s diagonálně orientovanými stěnami. Speciálním profilem je typ HONEYCOMB, který umožňuje ohýbání desky do oblouků o menším poloměru než ostatní typy desek.
Mechanické vlastnosti

Polykarbonátové desky MACROLUX se vyznačují velmi dobrými mechanickými vlastnostmi. Význačným ukazatelem je rázová pevnost charakterizující chování desek při dynamickém zatížení (dopadající těleso). Polykarbonátové desky dosahují až 200-krát vyšší odolnosti nežli sklo. Velkou předností je i to, že mechanické vlastnosti jsou při změnách teploty přibližně neměnné. Při poškození desek nedochází k tříštění, nehrozí zranění střepinami.

Teplotní roztažnost

Teplotní roztažnost polykarbonátu je stejně jako u většiny plastů poměrně vysoká. Hodnota součinitele teplotní roztažnosti je 0,065 mm/mK. Při použití desek ve vnějším prostředí v našich klimatických podmínkách je nutno počítat s délkovou roztažností 3 mm/m’ v obou směrech.

Optické vlastnosti

Optické vlastnosti charakterizuje především součinitel propustnosti světla udávaný v procentech. V případě čirých desek se propustnost pohybuje v rozmezí 50 – 83 %. V případě nejméně propustných opálově zbarvených či typu ATHERMIC se propustnost pohybuje v rozmezí 50 – 10 %. Desky propouštějí převážně část spektra viditelného a infračerveného světla.

UV stabilita

Stejně jako u většiny plastů dochází v důsledku nepříznivého UV záření k degradaci polykarbonátové hmoty. Z tohoto důvodu jsou desky MACROLUX opatřeny na vnější straně vrstvou UV filtru. Ochranný film je na desku aplikován koextruzí během výroby desky. Jelikož je ochranný UV filtr u dutinových desek pouze na jedné straně desky, je nutno při instalaci dbát na správné položení desky. Strana s UV filtrem je opatřena ochrannou folií s potiskem. Kompaktní desky MACROLUX C určené do exteriéru mají ochranný UV filtr na obou stranách.

Požární odolnost

Polykarbonátové desky MACROLUX se vyznačují v porovnání s jinými plasty vysokou požární odolností. Desky MACROLUX jsou z hlediska normy ČSN 73 0862 Stanovení stupně hořlavosti stavebních hmot hodnoceny jako materiál stupně hořlavosti C1 – těžce hořlavý. Z hlediska hodnocení dle ČSN 73 0865 - Hodnocení odkapávání hmot z podhledů stropů a střech nedochází k odkapávání a opadávání hořících hmot. Šíření plamene po povrchu charakterizuje dle ČSN 73 0863 Stanovení šíření plamene po povrchu index šíření plamene is. Zjištěná hodnota indexu is je nejvýše 40 mm/min.

Navrhování konstrukcí z polykarbonátu MACROLUX

Návrh „prosklení“ z polykarbonátových desek je syntézou statických, optických, tepelně technických a akustických požadavků. Zásadním požadavkem je především statická stabilita desky jak z hlediska únosnosti, tak i z hlediska deformace. Volba typu desky je závislá i na tepelně-technických požadavcích. Optické požadavky je možné zohlednit jak volbou struktury desky, tak především volbou jejího zbarvení.

Veškeré podklady pro navrhování a provádění polykarbonátových desek Macrolux jsou k dispozici v technickém středisku DEKTRADE a.s. – Atelieru stavebních izolací, příp. na stránkách www.dektrade.cz.
bydlinekBydlínek v laboratoři

Polykarbonáty jsou ve skutečnosti polyestery kyseliny uhličité a Bydlínka překvapilo, když se dověděl, jak dávno vlastně byl jejich vynález připraven. Stalo se tak už v roce 1898, kdy německý chemik Alfred Einhorn studoval ve své laboratoři cyklické karbonáty. Syntetizovat polymer s lineární stukturou a vysokou molekulovou hmotností, který skýtal možnosti komerčního využití, se však podařilo až o víc než padesát let později nezávisle na sobě dvěma vědcům na dvou různých kontinentech. Roku 1953 Daniel Fox ve firmě General Electric v USA syntetizoval Lexan, Hermann Schnell ve firmě Bayer v téže době v Německu Makrolon.

10.07.2007 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444