Kontryhel na zahradě nezklame

Hledáte skromnou rostlinku, která by svou svěží zelení vkusně doplnila vaši květinovou zahradu a k tomu si sama docela dobře poradila s všudypřítomným plevelem? Taková nenáročná zahradní trvalka se latinsky jmenuje Alchemilla mollis, my Češi jí říkáme kontryhel měkký.

V přírodě můžeme najít několik druhů kontryhelu obecného (Alchemilla vulgaris),  roste u nás i na mnoha místech Evropy, kde ho můžeme vidět na loukách, u cest i při okrajích silnic nebo lesů. Dříve sehrával důležitou roli v lidovém léčitelství, kde se uplatnila jeho nať i listy, které se sušily a poté používaly zevně k omývání bércových vředů, jako kloktadlo, nebo jako nápoj vnitřně při chorobách jater, močového ústrojí či gynekologických potížích. Čaj z kontryhele obecného si můžete v lékárně zakoupit i dnes, pomáhá při léčbě kožních problémů, zlepšuje trávení a díky obsahu fytohormonů příznivě ovlivňuje celkovou zdravotní kondici, zejména u žen.
 

Kontryhel v zahradě

U nás v Česku však kontryhel také rádi opečováváme v zahradách a zahrádkách. Obvyklá výška na zahradách běžného kontryhelu měkkého (Alchemilla mollis) je do 50 centimetrů, proto se velmi dobře uplatňuje i jako půdopokryvná rostlina, a to velmi pěkná, která navíc úspěšně potlačuje všechny plevele. Do malých zahrádek s malými záhony je vhodný drobnější druh kontryhelu Alchemilla epipsila, který vyrůstá do výšky jen 30 centimetrů, ale je stejně půvabný jako jeho robustnější příbuzný.
 
Kontryhel, lidově označovaný jako husí nožka, nářečně známý také jako kondrhel, je bylina s okrouhlými zubatými listy, které pokrývá jemná chlupatá vrstvička, na níž ulpívají kapky rosy.   Kontryhel tvoří husté trsy a již v květnu nad nimi najdete decentní drobné světle zelené či zelenožluté květy, které se pak objevují po celé léto.

Rostlina má ráda stanoviště se sluncem nebo v polostínu s mírně vlhkou výživnou půdou, snese však i sucho. Namnožit si ji můžeme vegetativně rozdělením trsu nebo pracněji řízky, šíří se ale i samovýsevem.
02.07.2021 | Jitka Skorkovská

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444