90 let kolonie Nový dům v jedinečné publikaci Muzea města Brna

Letošní výročí založení samostatného Československa je mimo jiné také příležitostí k připomenutí si bouřlivého stavebního rozvoje a růstu řady českých a moravských měst. Specifickým stavebním vývojem po roce 1918 prošlo Brno, které se během dvacátých let stalo vedle Prahy, Zlína či Hradce Králové jedním z center naší moderní architektury a svými funkcionalistickými stavbami získalo evropské renomé. Se zahraničním ohlasem se setkal také unikátní projekt kolonie Nový dům.

Jistým vrcholem v patrně nejvýznamnějším období brněnské  architektury v uplynulém století byl rok 1928, kdy v Brně mimo jiné vzniklo nebo právě vznikalo nejvíc obytných domů a řada dodnes cenných staveb, kdy se ale také u příležitosti 10. výročí založení republiky na nově vybudovaném výstavišti konala Výstava soudobé kultury. Na více než šedesáti stavbách výstavního areálu se podíleli čeští a moravští architekti několika generací a výstava se (také díky velkorysé podpoře mladého státu a masivní propagaci) setkala s velkým ohlasem, o němž svědčí i obrovská návštěvnost - od května do října roku 1928 na výstaviště zavítalo 2 700 000 návštěvníků.


Rok před zahájením brněnské Výstavy soudobé kultury se ve Stuttgartu konala výstava Die Wohnung, která se tématem bydlení a jeho sociálních aspektů stala inspirací také pro brněnské pořadatele. Weissenhofsiedlung, dělnická kolonie o 21 domech s 60 byty vybudovaná na základě mezinárodní architektonické soutěže v rámci výstavy ve Stuttgartu, tak ovlivnila vznik kolonie Nový dům, která byla vybudována jako součást Výstavy soudobé kultury v Brně. Vinou průtahů se stavebním povolením ale mohla být kolonie Nový dům zpřístupněna až v posledních měsících celé výstavy, na začátku září 1928. Přestože se okamžitě setkala s velkým zájmem zahraničního tisku, nenaplnila očekávanou návštěvnost a investoři se museli potýkat s nepříjemnými finančními problémy. Domy byly projektovány bez zadání konkrétních stavebníků jako vzorové úsporné rodinné bydlení pro střední vrstvy. Zamýšlená klientela byla ale k modernímu pojetí staveb nedůvěřivá, také proto se domy prodávaly jen s obtížemi.


Kolonie zahrnula soubor šestnácti vzorových rodinných domů postavených v sedmi skupinách pod Wilsonovým lesem v Brně - Žabovřeskách a její vznik má pro českou i evropskou moderní architekturu dodnes velký význam. Patří k šesti stěžejním evropským koloniím typového bydlení, které vznikaly v letech 1927–1932. Kromě Stuttgartu, který tento fenomen uvedl jako první, Brna, které přišlo s takovým projektem jako druhé v Evropě a první v Československu, byly obdobné kolonie postaveny ve Vratislavi, Curychu, Vídni a v Praze.

Okolnosti vzniku a řadu zajímavých kulturních a společenských souvislostí celého projektu zachycuje monografie Nový dům Brno 1928, kterou u příležitosti 90. výročí vzniku kolonie a 100. výročí vzniku republiky připravili Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková a Pavel Borský - autorský tým z oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Kniha je určena nejen odborníkům, ale všem zájemcům o moderní architekturu a kulturu meziválečného Československa. Vychází v česko-anglické jazykové mutaci.


Výstavbu kolonie Nový dům realizovala soukromá stavební firma Františka Uherky a Čeňka Rullera pod ideovou záštitou Svazu československého díla. Stavitelé vyzvali osm brněnských a jednoho pražského architekta k vypracování projektů šestnácti řadových nebo samostatně stojících rodinných domů podle zastavovacího plánu Bohuslava Fuchse a Jaroslava Grunta, z nichž každý navrhl v kolonii trojdům. Autory dvojdomů byli Josef Štěpánek (z Prahy), Jan Víšek a Ernst Wiesner, samostatné domy navrhli Hugo Foltýn, Jiří Kroha, Miroslav Putna a Jaroslav Syřiště. Foltýn a Putna byli v té době ještě studenty architektury na brněnské technice.

Monografie přibližuje vůbec poprvé ucelený pohled na dané téma. Popisuje mimo jiné východiska, paralely a specifika či dobový mediální obraz tohoto výjimečného počinu. Součástí publikace je katalog domů a medailony architektů a stavitelů. V úvodní kapitole jsou krátce představeny také výstavy moderního bydlení a zmíněná vzorová sídliště, která vznikla v Evropě na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století. Publikace je vybavena množstvím fotografií, plánů a dobových dokumentů, z nichž mnohé byly doposud zcela neznámé a jsou zde uveřejněny vůbec poprvé.
Kolonie Nový dům - dvojdům E. Wiesnera. Foto: Muzeum města Brna
08.02.2018 | sm

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

    Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444