Klimatizační jednotku, nebo tepelné čerpadlo?

Věděli jste, že klimatizaci nemusíte používat pouze v létě? Moderní klimatizace má totiž velký význam i v přechodných obdobích jara a podzimu, kdy postačí k temperování vašeho interiéru. Co tedy můžete od klimatizační jednotky očekávat a jak si stojí v porovnání s tepelným čerpadlem?

Klasické otopné těleso využijete během zimního období, ale v létě jej jednoduše vypnete. Alternativu k vytápění nabízí moderní klimatizační jednotky, které navíc využijete celoročně. Interiér za chladných rán a večerů prohřejí rychle a za přesně stanovenou dobu.

Přitápění klimatizační jednotkou se zabudovaným tepelným čerpadlem v jarních a podzimních měsících je novým ekologickým trendem. Tento typ vytápění řadíme k těm nejlevnějším zdrojům tepla, na které navíc po předložení certifikátu jednotky s tepelným čerpadlem, můžete získat levnější tarif na odběr elektrické energie.
 

Co je to vlastně klimatizační jednotka? 

Klimatizační jednotka je svým principem fungování vlastně tepelné čerpadlo se systémem vzduch/vzduch. Dokáže vyprodukovat 3x až 4x více tepla, než kolik je potřeba dodat elektrické energie pro její provoz. Pokud bychom však chtěli znát přesná čísla, je třeba zvážit lokalitu, kde je jednotka umístěna, resp. vnější teplotu okolí. Jiná účinnost klimatizace bude v domě v prosluněném Španělsku a jiná v domě na Šumavě. Také berte v potaz možnosti klimatizační jednotky. Některé systémy topí do -5 °C, jiné až do teploty -20 °C. V prvním případě by totiž při výraznějším poklesu venkovní teploty přešlo tepelné čerpadlo na záložní zdroj – elektřinu. A v tomto případě by vytápění bylo velmi nákladné a nevýhodné.
Klimatizace Panasonic EthereaKlimatizace Panasonic Etherea

 

Podle čeho se tedy rozhodnout mezi klimatizací a tepelným čerpadlem?

„Uváděné systémy vytápění se v účinnosti příliš neliší. O trošku jsou účinnější klimatizace, ale ten rozdíl je skutečně minimální - v řádu 0,2 COP. Já vnímám rozdíl spíše v uživatelském komfortu. U klimatizací je teplo zjednodušeně řečeno „vyfukováno“ do bytu či domu, zatímco tepelné čerpadlo vzduch/voda nebo voda/voda generuje teplo sálavé, které bývá distribuováno rovnoměrně topnou soustavou, což bývá pro uživatele většinou příjemnější,” říká Ing. Pavel Nuc, prokurista karlovarské firmy Klima-Elektron.
 

Kolik mě to bude stát?

Každého logicky zajímají náklady a návratnost. Na pořízení klimatizace v bytě o rozměru 3+kk potřebujete zhruba podobnou finanční sumu jako u tepelného čerpadla, ovšem k čerpadlu je nutné ještě připočíst náklady v řádu několika desítek tisíc, za které je nutné dokoupit rozvody, radiátory atd. Návratnost se pak váže na další podmínky - na míru užívání topné soustavy, tepelné ztráty objektu a na další faktory.

„Na základě svých zkušeností mohu potvrdit, že pokud se v domácnosti dříve topilo kupříkladu elektrokotlem, tak se pořizovací náklady na kvalitní tepelné čerpadlo typu Panasonic Aquarea vrátily do 4 až 6 let,“ dodává Ing. Pavel Nuc.
Více informací na www.aircon.panasonic.eu.
20.03.2017 | PR - redakce BYDLENÍ.CZ

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • Grundfos s.r.o.

  Grundfos patří mezi největší výrobce čerpací techniky na světě. Ročně vyrobí přes 16 mil čerpadel. Největší podíl na výrobě mají oběhová čerpadla pro vytápění domácností a komerčních budov.

 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

  STIEBEL ELTRON patří k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a technologií využívajících obnovitelných zdrojů. Široké portfolio produktů tvoří zásobníkové a průtokové ohřívače vody, akumulační kamna, přímotopné konvektory, osoušeče rukou, tepelná čerpadla, ventilační jednotky a solární zařízení.

 • IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

  IVT je specializovaný dodavatel švédských tepelných čerpadel vzduch/voda, země/voda a vzduch/vzduch, určených pro vytápění a ohřev teplé vody v rodinných domech, školách, sportovních areálech a komerčních budovách.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444