Jarní únava? Pohybujte se a hodně spěte

Vyčerpaný organismus, bolesti kloubů, ale i pochmurné myšlenky či úzkostné stavy - to vše souvisí s jevem, kterému říkáme "jarní únava". S tímto problémem se potýkáme po dlouhé zimě, hned na začátku jara. Nejedná se o žádnou nemoc, ale o reakci organismu na nedostatek slunečního svitu a pohybu na čerstvém vzduchu. Důvodem je také špatná životospráva s omezeným množstvím ovoce a zeleniny. Jak zatočit s jarní únavou? Doplňte důležité vitaminy, běžte ven a naučte se odpočívat.

Vedle pravidelného pohybu a vyváženého jídelníčku je pro lidský organismus stejně důležitý kvalitní odpočinek. Věnujte pozornost ložnici, kde trávíte třetinu dne. Pravidelně větrejte, často měňte povlečení a zaměřte se na materiál lůžkovin, ve kterých spíte. A to nejdůležitější, neponocujte a choďte spát včas.

Zachumlejte se do peřin podle Feng Shui

Podle Feng Shui jsou do ložnice vhodné přírodní materiály, především bavlna. Ta nejkvalitnější pochází z Egypta a Egejského poloostrova, tedy z oblastí, kde je málo srážek. Má termoregulační vlastnosti, v létě tělo ochladí a v zimě zahřeje, povlečení z ní utkané lze tedy používat po celý rok.

„Z jemně česaných přízí egyptské bavlny se nejčastěji vyrábí kvalitní damašková a saténová povlečení. Rozdíl mezi nimi je jen ve způsobu tkaní. Satén se vyznačuje hladkým vzorem, damašek je proti tomu vytkávaný – nádherně lomí světlo a působí v interiéru luxusně. Saténové povlečení zase nabízí krásné designové tisky,“ říká Monika Mrštinová z české textilky Veba, která dodává bytový textil do nejluxusnějších hotelů, českých domácností i sídel evropské smetánky. Oproti jiným materiálům využívaným pro zimní období má saténové a damaškové povlečení tu výhodu, že vstřebává pot, nelepí se na tělo, neelektrizuje a jemně klouže po pokožce, což ocení i děti. 


Len pro milovníky přírody

Toužíte-li po zcela přírodním materiálu a nevadí vám trochu zmačkaný efekt, pak sáhněte po lnu, nejlépe z ekologického pěstování, kdy se používá výrazně nižší podíl chemikálií a vody. Len je hypoalergenní tkanina se schopností odolávat plísním, pachům a pylům – nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto prospívá astmatikům, alergikům i lidem s různými kožními problémy. Povlečení ze lnu se svou strukturou krásně hodí do interiérů vyladěných podle Feng Shui.

Povlečení z eukalyptu nejen pro alergiky

Pokud jste alergik nebo chcete jemné a zároveň luxusní povlečení, které více saje pot, poohlédněte se po přírodním materiálu Tencel. Jde o registrovanou značku pro vlákno nové generace z eukalyptu, tedy botanického vlákna vyráběného ekologicky šetrným způsobem. Je hebké na pokožku, chladivé jako len, hřejivé jako vlna, a hlavně absorbuje o 50 procent více vlhkosti než bavlna. Díky tomu, že odvádí pot dovnitř vlákna, se na povrchu kůže netvoří vlhký mikrofilm, ve kterém se množí bakterie. Jen pro srovnání: u syntetických vláken je množení bakterií až 2000krát vyšší než u materiálu Tencel.

„Samozřejmostí je praní při teplotě 60 °C, při které se ničí bakterie. Povlečení z Tencelu působí velmi jemně a vzdušně, přitom má stejné vlastnosti jako klasická kvalitní bavlna. Jde o nejjemnější damaškové povlečení, které na český trh dodáváme, a podobá se pravému hedvábí,“ doplňuje Hana Šrůtková.

 

A co peřiny z přírodního materiálu?

Vzpomínáte ještě, jak jsme u babiček spávali v nadýchaných kapnách či peřinách? Pokud si chcete tento pocit opět navodit, zachumlejte se do přikrývek z přírodní výplně Tencel. Díky jejich objemu a nadýchanosti se opět vrátíte do dětských let. „Přikrývky z materiálu Tencel, stejně jako povlečení, skvěle sají pot, díky termoregulačním vlastnostem tkaniny se dají použít celoročně. Působí jako objemnější peřina, překvapí vás však svou lehkostí,“ doplňuje odbornice z Veby.

Pozor na umělé náhražky

Znát materiál, z kterého je látka utkaná, je důležité především při nákupu saténového povlečení. Vzpomenete si ještě na saténové povlečení, které se lepí na tělo, elektrizuje a po pár praních je plné žmolků? Ta jsou utkaná především z umělého vlákna a se saténovým povlečením z bavlny mají společný snad jen název. „Dobrým vodítkem je i symbol praní. Doporučená teplota 40 °C značí, že je materiál háklivý na zacházení. Roztoče přitom zničíte až při praní na 60 °C, na něž jsou saténová a damašková povlečení z bavlny přizpůsobená,“ upřesňuje Monika Mrštinová. Tato kvalitní povlečení se dnes vyrábějí i v nežehlivé úpravě EASY CARE, takže si můžeme užívat luxusu i bez práce navíc.

A rada na závěr? Nákup nového ložního povlečení či přikrývek nejsou levnou záležitostí, proto je dobré si materiál nejdříve promnout v ruce a osahat, deklarovaná kvalita se totiž může u jednotlivých prodejců velmi lišit. 



Zdroj: www.veba.cz
26.02.2024 | redakce

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Výrobce Stylového nábytku ASTO

    Nabízí přes 150 druhů solitérů z masivu buku. Nábytek je vhodný pro vstupní haly, kanceláře, pracovny, jídelny, obývací pokoje, ložnice a další místnosti.

  • JMP - Studio zdravého spaní®

    Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444