Jaká jsou zdravotní rizika bydlení pod vysokým napětím?

Asi 200 m od domu, který bychom chtěli koupit, nám vedou stožáry s vysokým napětím (ty obrovské). Jaký vliv to má na zdraví? Jaká by měla být minimální vzdálenost od těchto stožárů, aby bydlení bylo "zdravé"? Děkuji za odpověď, čtenářka Kateřina

Na dotaz odpovídají odborníci ze společnosti E.ON

Dlouhodobý pobyt v blízkosti vedení drátů velmi vysokého napětí (400 kV) je skutečně zdraví škodlivý. Právě proto je zavedeno ochranné pásmo do vzdálenosti 50 metrů od vedení. Podle odborníků tato padesátimetrová vzdálenost bohatě stačí a již za hranicí ochranného pásma je vliv elektrického pole vedení minimální a neškodný. Intenzita elektrického pole navíc - trochu zjednodušeně řečeno - klesá se čtvercem vzdálenosti. 200 metrů mi proto připadá jako zdraví neškodná a plně akceptovatelná vzdálenost. Osobně bych zvažoval investici do bydlení ve vzdálenosti cca do 100 metrů od vedení VN, 200 metrů mi přijde akceptovatelné.

Odpověď poskytla společnost E.ON Energie, a.s.
www.eon.cz
21.10.2016 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • ABB s.r.o. Elektro-Praga

    ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

  • LIFETECH s.r.o.

    LIFETECH dodává pro bazény od cca 10 m 3 do cca 120 m 3 vlastní ozonizační komplety, pro větší a veřejné bazény ozonovou technologii a technologii ozon/UV. Navrhuje a vyrábí také ozonizační zařízení pro úpravny pitných a minerálních vod, pro čističky odpadních vod, pro dezinfekci, čištění a dezodorizaci vzduchu a dezinfekci povrchů. K výrobkům firmy se řadí i kosmetika - vysoce ozonizovaný olivový olej Lifex. Produkce firmy je orientována na privátní uživatele, veřejný sektor i průmysl. LIFETECH je výhradním distributorem multifunkčních van neoQi pro ČR a SR.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444