Jak vybrat vhodnou popelnici k domu

Koupili jste nebo postavili dům, máte ho zcela zařízený a jste připraveni k nastěhování. Zbývá vám jen jedna věc - vybrat tu správnou popelnici. Nacházíte se nyní v takové situaci? Pak je tento článek pro vás jako stvořený. Popelnic je na trhu celá řada a vyznat se v nich může být trochu oříšek. S pomocí našeho průvodce si ale hravě poradíte.

Plast, nebo kov?

V základu můžeme odpadní nádoby rozlišit dle materiálu použitého na jeho výrobu. Plastové popelnice jsou zpravidla snáze manipulované, pozinkované s celokovovou konstrukcí mají zase výhodu ve velké odolnosti. Snesou i žhavý popel, takže pokud máte krb nebo často grilujete, mohla by vám právě kovová popelnice dobře posloužit. 
 

Na velikosti záleží

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr té správné popelnice je její velikost. Abychom zvolili tu správnou, musíme vzít v úvahu nejen počet členů v domácnosti a tím pádem množství vyprodukovaného odpadu, ale také frekvenci svozu odpadu. Pokud bydlíte ve velkém městě, budete mít pravděpodobně zajištěn odvoz každý týden. V menší obci se ale budete muset zřejmě spolehnout na odvoz jednou za 14 dní.

Pokud má vaše rodina maximálně čtyři členy, vystačíte si s popelnicí s objemem 120 litrů i v případě, že je vám odpad vyvážen po dvou týdnech. 120litrová nádoba také postačí, pokud je vás šest, ale odpad je vyvážen každý týden. Při větším počtu členů domácnosti už doporučujeme popelnici o objemu 240 litrů. Celkový objem vyprodukovaného odpadu nicméně můžete snížit tříděním a recyklací.
 

Třídit je zásadní

V současné době je velmi důležité dbát zásad třídění odpadu a nemít na všechno jen jednu popelnici. Dnešní možnosti nám dovolují pořídit si k domu celou sadu odpadních nádob, barevně rozlišenou dle evropských standardů pro třídění. Doporučujeme zakoupit alespoň základní barvy - žlutou popelnici na plast, modrou na papír a zelenou na sklo. Více než vhodné je vytřídit také bioodpad, tedy zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, zbytky rostlin apod. Pokud pro takové zbytky nenajdete využití na domácím kompostu, pořiďte na ně hnědou popelnici.

Až to, co nelze zrecyklovat a dále využít, má směřovat do směsného odpadu. Jedná se o znečištěné obaly od potravin, použité hygienické potřeby, zbytky kosmetiky, zrcadlové sklo nebo PVC.  
04.08.2022 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

 • Architektonická kancelář Křivka s.r.o.

  Architektonická kancelář Křivka nabízí kompletní služby v oblasti architektonických a projekčních prací. Kancelář byla založena v roce 1990 Ing. arch. Lubomírem Křivkou.

 • STĚHOVÁNÍ Praha, spol. s r.o.

  Už více než 10 let provádíme profesionální stěhování bytů a rodinných domů, firem i státních institucí po celé České republice. Díky kvalitě a komplexnosti našich stěhovacích služeb patříme v ČR k předním hráčům v oboru. V roce 2008 jsme získali prestižní certifikát kvality ISO.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444