Jak si mladí lidé představují své bydlení? A za kolik si jej mohou pořídit?

Mladí lidé často na vlastní bydlení nedosáhnou. Jak by ale jejich ideální bydlení mělo vypadat, o tom mají celkem jasnou představu. Kolik takové bydlení stojí a jak vám pomůže státní hypotéka na bydlení?

Vlastnit nemovitost by chtěl téměř každý mladý člověk. Představuje nezávislost, zajištění na stáří i skvělou investici. Na svůj ideální byt ale nemají dostatek financí, a do hypotéky se nikomu moc nechce. Raději by chtěli byt nebo dům financovat z vlastních úspor. Většina nicméně počítá s tím, že se hypotéce nevyhne a že musí k jejímu získání mít také část vlastních prostředků. Jak si mladí představují ideální bydlení a kolik by je takové bydlení stálo?

Kolik zaplatíte za nemovitost?

V posledních letech šly ceny nemovitostí nahoru a stejně tak se zpřísnily i podmínky pro získání hypotéky. Hypoteční kalkulačka vám sice spočítá, kolik potřebujete mít vlastních úspor a kolik zaplatíte na úrocích, někoho ale může výsledná cena zaskočit. Zvlášť při výběru drahé nemovitosti.

Chcete bydlet v Praze? Zaplatíte i 9 milionů

Velká města, a zvláště pak Praha, lákají mladé nabídkou práce i možnostmi zábavy. Svůj ideální byt si představují blízko centra, se třemi až čtyřmi pokoji a nejlépe v novostavbě s moderní architekturou. Za takový byt ale zaplatí nejméně 9 milionů korun. A čím blíž centru, tím se cena zvyšuje. 

Ideální bydlení pro mladé

O koupi rodinného domku začínají mladí uvažovat kolem 30 let. A jak zní jejich představy? Domek bez schodů v blízkosti přírody a s dostatečným soukromím. Naproti tomu je byt blízko centra s velkou rozlohou a balkonem nebo terasou. V architektuře pak stále vládne skandinávský styl, minimalismus a přírodní materiály. Čím dál častěji chtějí mladí využívat ve svých domovech i technologie k usnadnění jejich provozu.

Na prvním místě jsou stále domy, proto se mladé rodiny uchylují spíše do okrajových částí velkých měst a do měst i vesnic v dojezdové vzdálenosti nebo s dobrou dopravní dostupností hromadnou dopravou. Oblíbené jsou pak dřevostavby a nízkoenergetické domy s využitím přírodních materiálů i v interiéru. Dům by měl mít alespoň 3 pokoje a prostornou zahradu. Mezi byty pak převažují novostavby a byty se 3 až 4 pokoji.

Praha je drahá, ale nabízí nejvíce možností

Situace na trhu s nemovitostmi v Praze není jednoduchá. Sehnat byt za rozumnou cenu je takřka utopie, zejména pro mladé. Byty v Praze stojí většinou od 5 milionů nahoru, a to ještě musíte počítat s úpravami nebo rekonstrukcí. Na druhou stranu ale hlavní město nabízí nejvíce možností, jak pracovních, tak kulturních. 
03.10.2019 | redakce Bydlení.cz

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444