Jak postupovat při nátěru sádrovláknité desky Fermacell

Foto: www.fermacell.cz

Foto: www.fermacell.cz

Dobrý den, na jaře jsme provedli částečnou rekonstrukci chaty a pro zateplení vnitřních stěn jsme použili desky Fermacell. Nyní bychom rádi chatu vymalovali. Je nutná penetrace stěn, a pokud ano, máme po penetraci plochu stěn přebrousit? Jaké typy barev můžeme použít pro vymalování? Práce je na chatě stále dost, rádi bychom, aby vše vyšlo na poprvé a barva dlouho vydržela. Děkuji za radu. Čtenářka Alena.

Na dotaz odpovídá:
Ing.arch. Katarína Györeová

technický poradce
Fermacell GmbH, organizační složka


 

Nátěry na sádrovláknité desky Fermacell: 

Kvalitu finálního nátěru ovlivní počáteční tmelení - pečlivost jeho provedení a následná hrubost broušení. Je dobré si na začátku ujasnit, jak bude finální povrch vypadat (světlé/tmavé barvy? lesklý/štukový povrch? nasvícený povrch?). To nám určí technologický postup pro výslednou kvalitu povrchu Fermacell Q1-Q4.
 

Postup se obvykle skládá ze základních kroků: 

1. příprava povrchu: tmelení spár a hlaviček šoubů Spárovacím tmelem Fermacell - broušení 
2. penetrace povrchu (nebo 1. zředěný nátěr) na sádrové povrchy 
3. nátěrový systém (dle doporučení výrobce), ideálně pokud je odladěný i s penetrací 

Příklad pro Q2: kvalitní bílá barva se nanáší (štětkou/válečkem/stříkáním) ve dvou krocích - provedení je stejně jednoduché jako u obyčejného sádrokartonu.   
 
V případě nejasností a potřeby volejte technické oddělení firmy Fermacell.

Ing.arch. Katarína Györeová
technický poradce, Fermacell GmbH, organizační složka 
07.05.2015 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • HON - okna, dveře

  Eurookna a vchodové dveře děláme už více než 93 let. S našimi okny budete přírodě nablízku. Tradici výroby nejen dřevěných oken a dveří, ale i jiných truhlářských výrobků založil v roce 1924 náš děda. Dnes vyrábíme dřevěná a dřevohliníková okna, vchodové dveře , posuvky a balkónové dveře, repliky historických oken na památkově chráněné stavby a další otvorové výplně na všechny druhy staveb, od moderních domů až po kostely.

 • ROCKWOOL, a.s.

  ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě

 • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

  Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444