Jak funguje recyklace papíru v CIUR

Recyklací 1 kg papíru ušetříte téměř 1 kg emisí CO2 a emisí metanu CH4, které by vznikly jeho skládkováním. CIUR zpracuje 30 000 t papíru za rok. To je 178 000 tun rok co rok ušetřeného CO2 v ovzduší.

Recyklace dává smysl

Výrobkem číslo jedna je určitě tepelná celulózová izolace Climatizer Plus. Zateplováním izolací Climatizer Plus se tedy ušetří až 5.600 t CO2 ročně. Pokud porovnám podobně používaný materiál, tepelnou izolaci, v tomto případě Climatizer Plus, na jehož výrobu je zapotřebí asi 0,15 kg CO2/kg výrobku, respektive 6,2 kg CO2/m3 výrobku, s výrobkem vyrobeným z primární suroviny, který má 3,74 kg CO2/kg, respektive 123,3 kg/m3, je zřejmé, že snižování potenciálu globálního oteplování pomocí materiálu vyrobeného z recyklované suroviny, je možné i ve stavební praxi.


Chránit les i přírodu

Příkladem příměru ochrany životního prostředí je příběh jedné půdy. Půdy rodinného domu o ploše 120 m2. Na této půdě byla použita izolace Climatizer Plus o tloušťce 30 cm, díky tomu mohlo v lese zůstat a dále růst 25 až 27 zachráněných stromů. A nejen to. Záchranou stromů je ušetřena také lesní půda o ploše zhruba 500 m2. Na jednom stromě může žít až tisíc druhů hmyzu, který je potravou pro vyšší živočichy. Díky recyklaci tak můžete dál obdivovat hříčky přírody. Právě použitím tepelné izolace z recyklované celulózy se vynaloží minimální množství CO2 na její výrobu a zároveň CO2 obsažená v celulózových vláknech, a to málo kdo tuší, se tak na dobu životnosti domu uloží a zakonzervuje. 

Na příkladu této jednoduché půdy rodinného domu dojdeme k jednoznačnému závěru.

Pokud informace o produkci a šetření sloučíme, vyjde nám, že jsme na půdě o 120 m2 zaskládkovali cca 1080 kg CO2. 15 % jsme vypustili do ovzduší výrobou. Zaskládkováním recyklované hmoty tedy ušetříme na takové zateplené půdě 918 kg CO2.

Tedy výsledné číslo je v tomto případě - 918 kg CO2 po celou dobu životnosti stavby. To dává prostor recyklovaným, tepelně izolačním materiálům jako je Climatizer Plus podílet se velkou měrou na snižování energetické náročnosti budov a zároveň na snižování uhlíkové stopy.

V brzké budoucnosti by mělo být součástí strategie používání odpadních výrobků v kompletní hodnocení celého životního cyklu výrobku (LCA – life cycle assessment). Přispělo by to k lepší orientaci mezi výrobky, takže by bylo možné zaměřit se na výrobky s dlouhodobě udržitelným životním cyklem. 
 
Více informací na:


Autor: Ing. Marcela Bosáčková, CIUR
27.04.2023 | PR
  • CIUR a.s.

    Od svého založení v roce 1991 patří česká rodinná firma CIUR mezi lídry v oblasti výroby celulózových vláken na bázi recyklovaného papíru. Osmdesát procent produkce míří na export. Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem zpracovává více než 30 tisíc tun druhotných surovin ročně.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444