Industriální stopy - performance, hudba i prestižní konference

Několik desítek výstav, přednášek, exkursí, hudebních koncertů či divadelních performancí se odehraje od 17. do 23. září 2007 pod hlavičkou 4. bienále Industriální stopy. Umělci a další účinkující se nechali inspirovat průmyslovou architekturou – její minulostí, aktuálním stavem i možným využitím do budoucna.

V centru Liberce již minulý týden začala výstava s námětem průmyslového odkazu v rámci akce Sculpture Grande, která potrvá do konce října. V mnoha případech bienále půjde o projekty připravené pro konkrétní industriální prostory. Například tuzemský, kritiky chválený Orchestr Berg přichystal speciální koncertní program pro Ekotechnické museum v Praze 6-Bubenči, klasik kytary Michal Pavlíček a rocková skupina Abraxas rozezvučí Hornický skanzen Mayrau na Kladně, na Dole Hlubina v Ostravě proběhne festival akčního umění či industriální opera...


 

„Jsme nadšeni, že se zejména na Kladně, ale nově také v Ostravě a v Liberci zformovala a dále rozšiřuje skupina profesionálních i amatérských tvůrců, kteří vzali za své téma historického a kulturního dědictví, spojeného s průmyslovou minulostí této země,“ konstatuje Benjamin Fragner, ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT, které je spolupořadatelem Industriálních stop. Vedle živého programu se v září uskuteční několik exkursí po industriálních stavbách na Praze 7 a 8, na Kladensko, Liberecko nebo do Ostravy. Od 1. srpna budou přihlášky na exkurse k dispozici i široké veřejnosti.

Hlavním pilířem 4. bienále Industriální stopy však zůstává odborná konference s titulem Průmyslové dědictví kulturním potenciálem udržitelného rozvoje, která proběhne ve dnech 19. až 20. září 2007 v prostorách haly Staré čistírny odpadních vod Ekotechnického musea v Praze. Přihlašovací formuláře jsou k dispozici na adrese www.industrialnistopy.s-m-art.com nebo jen www.industrialnistopy.cz.

Konferenci, které se zúčastní přední odborníci a zájemci o obor z České republiky i zahraničí, otevře přednáškou na téma „Meanings and metaphors: immortalising the great age of industry“ (Významy a metafory: zvěčnění zlaté průmyslové éry) Sir Neil Cossons, průkopník oboru působící ve vlivné britské organizaci English Heritage. Stejnou instituci bude reprezentovat také vedoucí oddělení industriální archeologie Keith Falconer.

Program konference je členěn do čtyř tematických bloků s přednáškami, přihlášenými příspěvky a prezentacemi. Organizátoři skladbou mluvčích i témat reflektují aktuální otázky, jako jsou smysl záchrany průmyslového dědictví, udržitelný rozvoj sídel a krajiny, nové role a využití průmyslových staveb či úloha státních a soukromých institucí v tomto procesu. Oficiálními jazyky konference jsou čeština a angličtina. Simultánní překlad konference bude zajištěn.


Bienále Industriální stopy představuje cyklus konferencí, výstav a kulturních akcí, které se věnují možnostem a úskalí konverze industriálních objektů a cest nového využití brownfieldů. Od svého prvního ročníku v roce 2001 je bienále živou platformou pro výměnu názorů mezi lidmi různých profesí a zároveň popularizuje téma industriální architektury a jejího využití mezi nejširší veřejností. Setkávají se zde odborníci z České republiky i ze zahraničí. Vysokoškolští pedagogové, architekti, urbanisté, památkáři, zástupci státní správy i odborných firem. Svou přítomností zasahují do diskuzí také zástupci uměleckých profesí jako scénografové nebo výtvarní umělci a hudebníci.

Cílem bienále je upozornit na místa, která zůstávají nepovšimnuta a přitom představují důležité kulturní a architektonické artefakty českého průmyslového dědictví. Populární formou se zviditelňují výsledky práce organizací a institucí, které se tomuto tématu věnují. Zároveň se daří přitáhnout pozornost k místům, jež mohou být přitažlivými turistickými cíli.

Bienále Industriální stopy pořádají v rámci oslav 300 let založení ČVUT Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT a Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS, Akademií múzických umění v Praze, Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem. Jednotlivé akce jsou pořádány ve spolupráci s hlavním městem Praha a statutárními městy Kladno, Liberec a Ostrava a Libereckým krajem. Akci podpořil Visegradský fond. Záštitu nad 4. bienále převzali předseda Senátu České republiky a prezident Hospodářské komory České republiky.


Více informací na www.industrialnistopy.cz.

02.07.2007 | tz

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444