Bydlení s mottem "Spolu žít a společně prožít"

„Promyšlený koncept bydlení s přidanou hodnotou, to je naše vize a specifické know how, které se snažíme z Rakouska přenést do bytové a rezidenční výstavby také v Čechách na Slovensku.“ Těmito slovy uvedl představení projektu bytového domu Traviatagasse Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika, jež byla generálním projektantem tohoto promyšleného projektu rezidenčního bydlení.

Toto nelehké poslání si předsevzala DELTA,  která aktivně pracovala v roli architekta, generálního projektanta či projektového manažera na plánování a realizaci mnoha projektů bytových domů, jako jsou Althan Park ve Vídni, bytový dům Schichtgründe Vídeň, jehož projekce probíhala od roku 2016 do 2018, a který by se měl  dočkat kolaudace již letos na jaře. Také nízkoenergetická výstavba vícegeneračního bydlení celé nové čtvrti s názvem Dům pro život v Aspernu stojí za zmínku.
 
Bytový dům Traviatagasse najdete  ve 23. okrese ve Vídni. Lidé z DELTA spolu s developerem ÖVW a architektonickým studiem AllesWirdGut Architects vyhráli předchozí tendr developerů o obytný dům s konceptem vícegeneračního bydlení. Architekti AllesWirdGut převzali architekturu projektu, krajinnou architekturu a open space plánování. DELTA byla zodpovědná za činnosti generálního projektanta se všemi specializovanými disciplínami, jako jsou technologie a statika budov, požární ochrana, fyzika a domovní technika budov, jakož i projektový management, řízení, kontrola nákladů a místní stavební dozor. 

Bytový dům Traviatagasse zahrnuje celkem 201 bytových jednotek. Zhruba třetina z nich jsou inteligentní, označované jako SMART bydlení. Typickým znakem jsou například velké stěnové plochy bez sloupů, jež umožňují vysoký stupeň flexibility při rozdělení velikostí bytů a umístění stěn v průběhu celého životního cyklu budovy. Výstavba tohoto bytového domu se realizovala v souladu se standardem sociálního nízkonákladového bydlení, a přesto se honosí vysoce kvalitní architekturou, jež je obzvláště nákladově pro provoz efektivní.

Součástí bytových domů je také mateřská škola pro nejmenší. Architekti a projektanti rovněž nezapomněli na starší děti. Traviatagasse zahrnuje také prostor, který slouží jako místo setkávání mladých lidí z této oblasti. K dispozici je také zvukotěsná klubovna pro mladé a společenské místnosti umístěné přímo v centru dění. Toto centrum tvoří střed a zároveň volný prostor připomínající náměstí, kolem kterého jsou uspořádány všechny čtyři bytové domy.

Prostorná společenská místnost nabízí možnost společné přípravy jídla, hrací prostor pro malé děti, myčku, ale třeba i řemeslnou dílnu pro společnou práci nejlépe více generací včetně knihovny. DELTA je hrdá na sociální udržitelnost a podporu vícegeneračních prvků tohoto rezidenčního projektu. O implementaci konceptu vícegeneračního bydlení se stará místní diakonie.


V čem je projekt Traviatagasse výjimečný?
  • Rozsáhlá nabídka prostor pro komunitní aktivity
  • Bytové jednotky pro mladé uprchlíky
  • Stěny bez sloupů umožňující velkou variabilitu prostoru při rozdělování velikostí bytů ve fázi plánování, ale také po celý životní cyklus
  • Vícegenerační koncept bydlení, jehož realizaci koordinuje místní diakonie
 
Detaily projektu názorně představí toto video.

Jednatel  DELTA Česká republika u příležitosti prezentace domu Traviatagasse potvrdil, že DELTA se již aktivně zapojila do projektů bytové výstavby v Čechách i na Slovensku. Prvním příkladem může být koordinace projektu a kontrola nákladů bytového domu HAGIBOR v Praze 10 – domy ALFA a BETA. Rovněž se rýsuje další projekt z oblasti rezidenčního bydlení v Bratislavě, který jistě přinese nové výzvy, jak uvedl závěrem Erik Štefanovič.

Foto: Herta Hurnaus
 
07.02.2020 | PR
  • DELTA Group ČR: Delta Projektconsult s.r.o.

    Se společností DELTA získáte specialistu, který Vás bude osobně provázet celým stavebním projektem, protože ve všech odborných oblastech, jako je architektura , generální projektování a stavební management , dává k dispozici nejlepší expertízu. Vítejte u společnosti DELTA , společnosti, která rozumí budovám!


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444