Bazén a čistota vody

Foto - Bazény Brandejský

Foto - Bazény Brandejský

Pokud chcete, aby ve vašem bazénu byla po celý rok čistá voda bez nežádoucího zabarvení či pachů, je třeba, abyste pravidelně používali bazénovou chemii. Na některé z možností komplexní péče o bazénovou vodu jsme se informovali u majitele firmy Bazény Brandejský pana Tomáše Brandejského. Představil nám prostředky pro údržbu vody, a to od základních, které bychom měli dávkovat pravidelně až po ty, které používáme při řešení problémů s bazénovou vodou a na údržbu samotného bazénu.

Foto - Bazény Brandejský

Foto - Bazény Brandejský

"Nejprve se musíme se rozhodnout, jestli budeme vodu v průběhu sezóny dezinfikovat pomocí chlorových, nebo bezchlorových přípravků. Výhodou bezchlorových, tj. kyslíkových přípravků je, že voda není cítit po chloru, nedráždí oči ani sliznici. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročnost na přesné a pravidelné dávkování. Přechod z jednoho způsobu dezinfekce na druhý je během jedné sezóny možný, ale je nutné stávající přípravky přestat dávkovat na dobu 3 - 5 dnů. Po napuštění vody do bazénu je nutné nejprve změřit hodnotu pH. K tomu užíváme Tester pH a chloru nebo kyslíku (podle toho, jakými chemikáliemi vodu ošetřujeme). Optimální hodnota pH bazénové vody je 7,2 - 7,6. Pokud je hodnota pod úrovní 7,2 je nutno do bazénu nadávkovat pH plus. Pokud je hodnota nad úrovní 7,6 je potřeba nadávkovat do bazénu pH minus. Hodnotu pH je potřeba rovnat z důvodu účinnosti dezinfekčních přípravků (chlor, kyslík).
Foto - Bazény Brandejský

Foto - Bazény Brandejský

V případě, že je voda příliš tvrdá, je vhodné použít Stabilizátor tvrdosti, který vyváže nežádoucí minerály způsobující různá zabarvení vody a zákaly.

Při použití dezinfekčních prostředků na bázi aktivního chloru použijeme hned na začátku sezóny přípravek Chlor start. Ten nadávkujeme pro počáteční dezinfekci bazénové vody. Ideální hladinou volného chlóru je 0,3 - 0,5mg/l. Pokud do 24 hodin po prvotním nadávkování bude hladina volného chloru nízká, přidáme další množství tohoto přípravku. Pro další údržbu bazénové vody používáme Chlorové tablety (Maxi nebo Mini, podle velikosti bazénu) nebo Kombi tablety (Maxi nebo Mini, opět dle velikosti bazénu), které zároveň působí proti řasám a obsahují vločkovač k odstranění zakalení vody.

Pokud jde o prostředky na bázi aktivního kyslíku je možno zvolit buď pevný nebo tekutý Oxi šok, které se dávkují tak, aby se hodnota aktivního kyslíku pohybovala v rozmezí 8 - 15mg/l.

Při výskytu řas, které způsobují zelené, hnědé nebo nažloutlé zabarvení bazénové vody, kluzké a mazlavé dno a stěny bazénů a nepříjemný zápach vody, je vhodné použít účinný prostředek Odstraňovač řas, který řasy zahubí. Zejména v horkých letních měsících je vhodné jako preventivní opatření proti řasám použít Chlor šok nebo Oxi šok (podle toho, užíváte-li chlorovou, nebo kyslíkovou chemii).

Je-li voda v bazénu zakalená, pokoušíme nejprve zjistit příčinu. Může jít o vysoké pH nebo rozptýlení jemných mechanických nečistot nebo organických sloučenin. V tomto případě doporučujeme nadávkovat Vločkovač, buď tekutý nebo granulátu, které způsobí shluknutí nečistot ve formě vloček. Ty je pak nutné odstranit vysavačem mimo bazénový filtr.

I když do konce letní sezóny zbývá ještě spousta času, připomeňme si, že Gelový čistič, který používáme na čištění bazénových stěn, je vhodný také k čištění bazénových stěn před zazimováním bazénu. Zazimování provedeme odpuštěním vody pod recirkulační trysky a pod skimmer. Do vody přidáme přípravek Zazimovač, který zabrání růstu řas a vzniku zákalu v zimním období, mějme ovšem na paměti, že nezabrání zamrzání vody."

Na závěr pan Tomáš Brandejský přidává i radu pro majitele stále oblíběnějších zahradních jezírek: "Pro ošetřování vody v zahradních jezírkách je určen Čistič Bio jezírek, enzymatický prostředek, který neškodí vodním živočichům ani rostlinám. Odstraňuje zápach a omezuje tvorbu kalu."

 

23.02.2010 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Mountfield a.s.

    Společnost Mountfield je největší specializovaný prodejce zahradní techniky, zahradního nábytku a bazénů v České republice a na Slovensku. Na trhu působí již více jak 30 let. V současnosti provozuje 76 prodejních center, z toho 58 v Čechách a 18 na Slovensku. Mountfield je také největším výrobcem bazénů a bazénového příslušenství a své výrobky úspěšně exportuje do 46 zemí světa. Provozuje i svůj e-shop.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444