Zateplením střechy lze získat příjemné podkrovní prostory pro bydlení

Někteří z nás vzhledem k nedostatku financí, ale s vědomím toho, že chtějí ušetřit na energiích, sahají často k nekomplexnímu zateplování. Jedná se především o rekonstrukce starších rodinných nebo panelových domů.

Snížení úniků tepla se ale nejvíce projeví při kompletní úpravě objektu zahrnující i zateplení střechy. Významnou roli hraje také výměna oken a následné nutné úpravy otopné soustavy, jako je osazení termostatických ventilů a regulace celé otopné soustavy.

„Majitelé domů často otálejí s investicemi do zateplení střešního pláště. Přitom střechou uniká nejvíce tepla v přepočtu na plochu a tepelná izolace střechy může být také řešením, jak přizpůsobit podkroví pro bydlení, zamezit únikům tepla v zimě a přehřívání v létě,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Konstrukce střech je trvale vystavena účinkům větru, zimy a dalším povětrnostním jevům. Dle propočtů Sdružení EPS jsou ztráty prostupem tepla u obvodových stěn u nezatepleného domu zhruba 30 %. Prostupem okny uniká okolo 20 % tepla a přibližně stejné množství tepla unikne větráním okny. „Tomu se však nevyhneme, pokud nechceme mít nezdravý vzduch v interiéru a nemáme instalován systém nuceného větrání,“ dodává Zemene.

Střechou běžně ztrácíme asi 20 % tepla. Podlahami uniká cca 10 % tepla. Přesto, že většina investorů se soustředí pouze na fasádu nebo výměnu oken, neměli by zapomínat ani na střechu. Existuje k tomu minimálně jeden pádný důvod: teplý vzduch je lehčí než studený a přirozeně stoupá vzhůru, uniká nezateplenou střechou ven a zvyšuje tak energetickou náročnost budovy. Zejména u menších přízemních staveb je množství tepla, které uteče nedostatečně zateplenou střechou, významné.

Jak silnou izolací střechu zateplit?
Pokud se majitelé rozhodnou pro tradiční tepelnou izolaci z pěnového polystyrenu, měli by uvažovat o tloušťce 25 cm a více. Při zateplování střechy se musí zohlednit i fakt, zda se jedná o střechu šikmou nebo plochou. Zásady uplatnění tepelné izolace jsou v podstatě stejné, ale rozdíly vznikají zejména kvůli jiné konstrukci šikmých a rovných střech jakož i rozdílnému druhu hydroizolační vrstvy nebo střešní krytiny. Nejvíce tepelné izolace přirozeně vyžaduje realizace energeticky pasivních domů a lepších, kde se můžeme setkat s tloušťkou nad 40 cm.
28.04.2014

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

  Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.

 • ROCKWOOL, a.s.

  ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • LB Cemix, s.r.o.

  Společnost LB Cemix patří mezi přední výrobce stavebních hmot a je dodavatelem špičkových zateplovacích systémů Cemix THERM s evropskou kvalitou. Široký sortiment fasádních materiálů nabízí nepřeberné množství různých variant realizace fasády. Značka Cemix je známá nejen v České republice, ale i v rámci středoevropského trhu.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444