Příkladem budiž rutinní sečení trávníku, nebo méně častá likvidace zahradního odpadu. V tomto článku si představíme základní zahradní techniku, která vám usnadní život s většinou prací, které vás na zahradě čekají.
Péče o trávník
Nejčastější činností na každé zahradě je sečení trávy. S tím nám na všech pozemcích pomůže benzínová sekačka, která kromě plné nádrže s benzínem a občasné údržby nic jiného nepotřebuje. Vybrat ji můžete třeba ze srovnání na Equiplo.cz. Máte-li menší pozemek a při ruce elektrickou zásuvku, stejnou práci zastane i elektrická sekačka na trávu. V poslední době, při rozmachu aku zařízení, se dostalo i na tuto techniku, a proto se vám jako alternativa nabízí aku sekačka, která funguje stejně jako ta elektrická, akorát bez kabelu.Méně častými a na opravdu velké prostory jsou vhodné zahradní traktůrky, které zastanou opravdu hodně práce, ale musí se o ně člověk o to více starat. O co se však starat nemusíte, je robotická sekačka, známý hit posledních let. Patříte-li mezi milovníky trávníků, jistě pak víte, že dokonalý střih docílíte pouze s vřetenovou sekačkou. Vyžaduje to ovšem většinou vaše manuální zapojení, výsledek však stojí za to.
Kosou na přerostlou trávu?

K dokonalému trávníku jen sekačka nestačí
Abyste dosáhli trávníku jako ze škatulky, je dobré jej čas od času přihnojit zahradním hnojivem a minimálně na jaře a na podzim provést tak zvanou vertikutaci. K této činnosti slouží stejnojmenné zařízení – vertikutátor, který může být pro velké prostory benzínový a pro menší zahrady postačí elektricky poháněný. Pokud takový nemáte, měli byste si projít recenze nejlepších vertikutátorů.Vertikutátor má na rotující hřídeli nože, kterými se jemně zarývá do trávníku a dostává z něj nežádoucí plevel, mech a uschlou trávu. Často se tomuto procesu říká také provzdušnění trávníku. Pomocí nožů by se mělo provzdušňovat na jaře a na podzim, během sezóny pak párkrát projet trávník jen s válcem osazeným pružinami, které nejsou k trávníku tolik drsné.
Pakliže máte trávník v takovém stavu, že je jednoduší jej zcela zrušit a založit nový, poslouží k tomu výborně kultivátor, který zem dokonale prokypří, rozbije velké hrudy zeminy a usnadní práci. Kultivátor najde uplatnění také u zahrádkářů při jarní přípravě záhonů, při odstraňování mělce kořenících plevelů a podobně.
Likvidace zahradního odpadu a větví
Zahradní techniku pro péči o trávník, případně úpravu křoví a houštin bychom měli. K úpravě okrasných stromů a keřů, které jsou častou součástí zahrad, je však dobré mít další zařízení, které se jmenuje plotostřih. Jsou to ve své podstatě velké nůžky, které bez problémů zakrátí jakýkoliv strom a keř, a to až do průměru několika milimetrů.Jak následně naložit s těmito větvemi z okrasných stromů a keřů? Ideální volbou je zpracovat je v zahradním drtiči větví. Drtiče zahradního odpadu se používají i pro větve z ovocných stromů a jakéhokoliv slabého dřevnatého materiálu. Větve rozdrtí na jemný biologický materiál, který lze efektivně kompostovat, nebo přidávat jako mulč zpět do vaší zahrady. Část zahradních drtičů odpadu dělá z větví štěpky, které jsou po usušení výborným topným materiálem. Větví se tak nejen elegantně zbavíte, ale ohřejí vás i v chladných zimních měsících.
Tímto výčet techniky pro úpravu zeleně kolem vašeho domu nebo na zahrady končí. Pro velké prostory volte benzínová provedení, pro menší zahrady stačí elektrická provedení, případně aku.