Využívejte pro topení dřevěné brikety a ušetřete

Vytápění na pevná paliva se v posledních letech těší stále větší oblibě. Existují totiž moderní kotle, které jsou efektivní, úsporné a poměrně ekologické. Zároveň vychází tento způsob vytápění cenově výhodněji v porovnání s elektřinou či plynem. Navíc jde o způsob, jak vytopit i méně často užívané objekty, jako jsou chaty a chalupy. V článku se dočtete, jaké výhody mají konkrétně dřevěné brikety a kdy je koupíte nejvýhodněji, takže ještě snížíte náklady na vytápění.

Proč si vybrat právě dřevěné brikety?

Jednou z hlavních výhod dřevěných briket je jejich univerzální použití. Hodí se totiž do všech typů kotlů a kamen, případně poslouží i pro roztopení grilu. Není potřeba žádná složitá úprava, ale stačí jen vzít briketu a začít topit. Dalším výrazným bonusem je ekonomická výhodnost, kdy topení briketami může znamenat úsporu až několik tisíc korun za sezónu. 

Když zvolíte dřevěné brikety, získáte poměrně ekologický způsob vytápění. Díky tomu, že jsou suché, mohou být použité okamžitě. Praktické skladování v uzavřených plastových obalech nabízí výhodu čistoty a skladné manipulace. To je velký rozdíl hlavně v porovnání se skládaným uhlím. Protože jsou dřevěné brikety vyrobené pomocí slisování dřeva, mají velkou výhřevnost a delší dobu hoření, takže není potřeba tak často přikládat. U kvalitních typů vzniká i poměrně málo popela pro snadnější údržbu kotle a menší náročnost s čištěním. 

Druhy dřevěných briket

V rámci dřevěných briket existuje několik různých druhů a typů. Ty se vzájemně liší nejenom svým tvarem, ale i kvalitou použitého dřeva. Od toho se následně odvíjí jejich vlastnosti, jako jsou výhřevnost, doba hoření či množství popela. 

Válcové brikety

Dřevěné brikety ve tvaru válce se hodí do kotlů s tímto tvarem otvoru. Balením do nepropustných PE obalů jsou chráněny proti vlhkosti. Nabízí efektivní způsob koncentrovaného paliva, ale z pohledu efektivního využití plochy pro skladování se mohou jevit jako lepší varianta brikety ve tvaru hranolů. 

Hranaté brikety

Častějším typem jsou hranaté brikety. Ty jsou však o něco větší a širší, což může být u některých kotlů a kamen problém. Nabídnou efektivní využití prostoru na paletě i u skladování. Jsou také baleny do nepropustných plastových obalů a po rozbalení je nutné umístit je mimo sluneční svit a do místa s malou vlhkostí. 

Podle kvality použitého dřeva

Další dělení briket je podle použitého dřeva. Použitá surovina je jedním z rozlišovacích prvků, ale roli hraje také použitá technologie lisování a výroby. Brikety vyrobené z kůry mají tmavé zbarvení a vynikají svým dlouhým hořením, takže jsou vhodné například pro noční topení. Na druhou stranu jsou však dražší a zanechávají více popela. 

Druhou variantou jsou brikety vyrobené z pilin. Ty mohou být z měkkého či tvrdého dřeva, případně z jejich směsi. Lisují se suché piliny. Vyšší výhřevnosti dosahují brikety z tvrdého dřeva. Výhodou měkkého dřeva například ze smrku a jiných jehličnanů je fakt, že díky vyššímu obsahu pryskyřice drží lépe pohromadě. Hoří však kratší dobu a zanechávají po sobě o kousek více popela. Kompromisem jsou dřevěné brikety vyrobené ze směsi obou dřev. 

Kdy je pořídíte nejlevněji a ušetříte za topení? 

Pokud jste si vybrali právě brikety pro vytápění, vyplatí se pořídit je za nejlepší možnou cenu. Tu najdete například na internetu, kde je možné pohodlně objednat dodávku několika palet briket v požadovaném typu a kvalitě. Při zakoupení palety je navíc doprava zdarma. V ceně je zahrnuta také přímo paleta, kterou si následně můžete ponechat pro vlastní účely. A když nakoupíte mimo hlavní sezónu, určitě se trefíte do výhodnějších nižších cen, takže ušetříte klidně až několik stovek či tisíců korun podle zakoupeného množství. 
25.08.2020 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

  IVT je specializovaný dodavatel švédských tepelných čerpadel vzduch/voda, země/voda a vzduch/vzduch, určených pro vytápění a ohřev teplé vody v rodinných domech, školách, sportovních areálech a komerčních budovách.

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • KORADO a.s.

  Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

 • Grundfos s.r.o.

  Grundfos patří mezi největší výrobce čerpací techniky na světě. Ročně vyrobí přes 16 mil čerpadel. Největší podíl na výrobě mají oběhová čerpadla pro vytápění domácností a komerčních budov.

 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

  STIEBEL ELTRON patří k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a technologií využívajících obnovitelných zdrojů. Široké portfolio produktů tvoří zásobníkové a průtokové ohřívače vody, akumulační kamna, přímotopné konvektory, osoušeče rukou, tepelná čerpadla, ventilační jednotky a solární zařízení.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444