Výsledky soutěže Revit Open 2007

Vítězný projekt - Lenka Herynková a Josef Hlavatý

Vítězný projekt - Lenka Herynková a Josef Hlavatý

Společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB), vyhlásili vítěze soutěže Revit Open 2007. Soutěž, jejíž cílem bylo vytvořit návrh soběstačného a ekologického objektu pro krátkodobé, tj. turistické ubytování, vyhráli studenti z Fakulty architektury (FA ČVUT v Praze) - Lenka Herynková a Josef Hlavatý. Soutěž byla určena studentům vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Cílem soutěže bylo vytvořit ideový návrh soběstačného a ekologického objektu pro krátkodobé ubytování. Objekty měly za úkol zohlednit minimální provozní náklady, minimální provozní zátěž pro životní prostředí a charakterem směřovat k nízkoenergetickému domu. Studie 3D modelů byly řešeny v softwaru firmy Autodesk, konkrétně s využitím produktů Revit Architecture, AutoCAD Architecture a pro vizualizaci Autodesk 3D Studio Max.

 

Vítězný návrh je řešen jako nepravidelný mnohostěn. Tvarové řešení je umocněno dokonalým jednotným obkladem („měděnou kůží“). Autorům se povedlo nerušit ráz krajiny. V zimních měsících pronikají sluneční paprsky oknem v jižní fasádě do interiéru a zahřívají kamenné plochy s akumulační funkcí. V letních měsících tvar objektu umožňuje kvalitní zastínění a nepřehřívání interiéru. Část jižní fasády nese solární a fotovoltaické články pro ohřívání vody a elektrickou energii.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Druhé místo - Vít Domkář

„Tvar objektu je možno dobře použít jako archetyp tohoto zařízení pro český kotlík,“ shrnula názory poroty k vítěznému návrhu Dana Matějovská, vedoucí MOLABu FA ČVUT. „Na objektu je třeba ocenit jeho jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení i citlivé zasazení do terénu. Použité technologie jsou na úrovni současného poznání v jednotlivých specializacích.“

 

Na 2. místě anonymní ideové studentské soutěže se umístil student Vít Domkář z Fakulty stavební (Fsv) ČVUT v Praze a 3. místo obsadil Jan Stoklasa, FA ČVUT v Praze. Autoři nejlepších návrhů získali ceny ve formě notebooků a digitálního fotoaparátu. Zvláštní cenu Molabu, Kabinetu modelového projektování FA ČVUT, získala Anna Beránková z FA ČVUT pro netradiční přístupy a netradiční řešení.

„Z dodaných návrhů jsme přímo nadšeni. Návrhy byly velmi zajímavé, studenti velmi lehce splnili podmínky a navrhli ideální řešení,“ řekl Patrik Minks, předseda poroty soutěže Revit Open a obchodní manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk. „V současné době vrcholí po celém světě diskuze na téma životní prostředí a trvale udržitelného rozvoje. Trend, který v Autodesku nazýváme „sustainable design“ se stává jedním z klíčových aspektů budování stavebních řešení. Soutěž Revit Open se stala důkazem, že i u českých studentů vzbuzuje toto téma obrovský zájem.“

Třetí místo - Jan Stoklasa

Soutěž Revit Open je nejnovějším krokem v prohlubování partnerství mezi ČVUT a společností Autodesk. Počátkem letního semestru 2007 vstoupilo České vysoké učení technické v Praze do Autodesk Academia Programu, a to prostřednictvím Studentské unie ČVUT, konkrétně klubu Silicon Hill. V rámci tohoto programu vytvořilo ČVUT na Strahovských kolejích studentské školicí centrum. Více informací o klubu Silicon Hill resp. Autodesk Academia Programu naleznete na adrese www.sh.cvut.cz resp.http://autodesk.c-agency.cz/.

O Revit Architecture
Technologie Revit je platforma vyvinutá společností Autodesk pro potřeby modelování stavebních informací. Aplikace Revit Architecture, založená na této platformě, je ucelený oborový systém pro stavební návrh a dokumentaci. Podporuje všechny fáze přípravy návrhu a stavební dokumentace. Protože je tato aplikace postavena na metodě Building Information Modelling budovy (BIM), každá změna, provedená kdykoliv a kdekoliv, se automaticky koordinuje napříč celým projektem a zajišťuje tak, že návrhy jsou tak neustále koordinované, jednotné a kompletní.

O společnosti Autodesk

Autodesk je světový lídr v oblasti 2D a 3D návrhového softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 vyvinul Autodesk nejširší portfolio špičkových řešení digitálního prototypování, která pomáhají zákazníkům prakticky zkoušet nápady ještě před jejich realizací. Společnosti žebříčku Fortune 1000 využívají nástroje Autodesku k vizualizaci, simulaci a analýze reálného fungování svých návrhů už v počátečních stádiích vývoje, což jim pomáhá šetřit čas a peníze, zvyšovat kvalitu a podporovat inovace. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.cz nebo www.autodesk.com.
11.02.2008 | tz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

  • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

    Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

  • ABB s.r.o. Elektro-Praga

    ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444