Víte jak vybrat tepelné čerpadlo pro váš dům?

Pokud renovujete anebo hledáte náhradu za dosluhující topné zařízení zajímavou alternativou pro vás může být tepelné čerpadlo. Tepelných čerpadel je však na trhu velké množství, proto stejně jako při výběru jiného vybavení či zařízení, nesmíte opomenout vzít v potaz klíčové parametry daného čerpadla jako jsou výkon a účinnost, efektivita či bod bivalence.

Na prvním místě by nás měl zajímat výkon, který nám říká, zda dané čerpadlo dokáže náš dům či byt vytopit, a také účinnost. „Musíme si také uvědomit, že tato tepelná ztráta je jiná u novostaveb, u nichž musí být ze zákona uvedena na průkazu energetické náročnosti budovy, případně na energetickém štítku, kdežto u starších staveb se vypočítává z údajů o rodinném domu, půdorysné ploše vytápěných místností, použitých stavebních materiálů a izolace střechy, typu oken, požadované teplotě v místnosti a dalších“, říká Jakub Šachl z Panasonic Heating & Cooling.

Nejlepším řešením je návrh a výpočet výkonu tepelného čerpadla, které vám pokryje tepelnou ztrátu budovy při zadané venkovní teplotě, přenechat certifikované anebo instalační firmě. Pro orientaci si můžeme tento údaj odvodit ze spotřeby/ceny energií za zimní období stávajícího tepelného zdroje, nicméně z důvodu, že stávající již dosluhující tepelné zařízení pracuje s minimální účinností a spotřeba energie bude tudíž velmi vysoká, nemusí být vypočítané údaje přesné.

Dalším stěžejním údajem při výběru tepelného čerpadla je efektivita, kterou vyjadřuje hodnota topného faktoru (COP) a energetická efektivnost (EER) v režimu chlazení. Dle COP zjistíme, kolik energie se do systému musí dodat, aby čerpadlo při dané teplotě vyrobilo určité množství tepla. Například COP 4 znamená, že při příkonu 1 kW, vyrobí 4 kW tepla, stejný princip využívá i EER.

Pokud nás zajímá přesnější hodnota značící účinnost čerpadla, měli bychom se podívat na SCOP a SEER, protože COP a EER jsou spíše „špičkové“ ukazatele, kdežto SCOP a SEER jsou průměrné hodnoty za celou sezónu, po kterou je čerpadlo využíváno. Nesmíme ovšem nikdy zapomenout vzít do úvahy, za jakých teplot byly údaje naměřeny, jelikož hodnota 3 při teplotě 0 °C není to samé, co při teplotě – 10 °C. Důležité je uvědomit si, že účinnost tepelných čerpadel s klesající venkovní teplotou také klesá.


Na co se dále musíme dát pozor je bod bivalence, což je teplota, při které tepelné čerpadlo potřebuje pomocný – tedy bivalentní - zdroj tepla, kterým může být například elektrická spirála, jež je jeho součástí. „Bod bivalence také ovlivňuje výsledný výpočet hodnot COP a SCOP“, doplňuje Šachl.

V případě, že nalezneme od výrobce u čerpadla údaj, že bod bivalence je 0 °C, tak tento údaj bude mít vliv na výpočty sezonní účinnosti a výsledné klíčové parametry, jako je například výkon tepelného čerpadla při mínusových teplotách. „Můžete tak snadno získat mylnou představu, že toto čerpadlo je pro vaši domácnost výhodné, což je však pravdou pouze do prvních mrazů. Jakmile začne mrznout, přestane toto čerpadlo účinně fungovat a bude ke svému provozu potřebovat bivalentní zdroj, což povede k tomu, že protopíte více energie a hlavně peněz“, říká Šachl.

Právě bod bivalence je jedním z parametrů, který bývá při výběru opomíjen. Navzdory tomuto faktu je však velmi důležitý, protože může způsobit, že se nám bude dané čerpadlo jevit jako výhodná koupě, i když tomu tak ve skutečnosti nebude. Pokud chceme opravdu kvalitní tepelné čerpadlo měli bychom vybírat mezi těmi, které mají bod bivalence v rozmezí -7 °C až -10 °C. Musíme pamatovat také na to, že tepelné čerpadlo musí garantovat požadovanou výstupní teplotu vody i za mínusových teplot, například -20 °C.
30.03.2018

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • KORADO a.s.

  Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • Grundfos s.r.o.

  Grundfos patří mezi největší výrobce čerpací techniky na světě. Ročně vyrobí přes 16 mil čerpadel. Největší podíl na výrobě mají oběhová čerpadla pro vytápění domácností a komerčních budov.

 • IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

  IVT je specializovaný dodavatel švédských tepelných čerpadel vzduch/voda, země/voda a vzduch/vzduch, určených pro vytápění a ohřev teplé vody v rodinných domech, školách, sportovních areálech a komerčních budovách.

 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

  STIEBEL ELTRON patří k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a technologií využívajících obnovitelných zdrojů. Široké portfolio produktů tvoří zásobníkové a průtokové ohřívače vody, akumulační kamna, přímotopné konvektory, osoušeče rukou, tepelná čerpadla, ventilační jednotky a solární zařízení.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444