Velké nápady na míru malému prostoru

V případě bydlení bylo vždy slovo „větší“ obecně vnímáno jako „lepší“. Ale časy se mění. Například v Paříži a Londýně je tzv. „micro-bydlení“, a to především díky rostoucím cenám nemovitostí, aktuálním trendem. Se vzrůstající popularitou malých domků však volí úspornější prostory i lidé mimo města. V našich podmínkách nemusí být bydlení „v menším“ nutností, může být vyvoláno touhou žít jednodušším, minimalističtějším a ekologičtějším způsobem. Ale jak se vejít do několika málo metrů čtverečních a současně mít pocit, že se doma „můžeme nadechnout“?

Malý, ale luxusní

Prostorově úsporné bydlení a luxus se nevylučují. Lidé si dnes začínají uvědomovat, že velký dům může být v mnohém těžkopádný. Čím více prostoru člověk má tím více nepotřebných věcí schraňuje, tím větší jsou nároky na úklid a tím energeticky náročnější je jeho žití. Větší také nemusí znamenat hezčí. Minimalismus s sebou přináší jemnou krásu, které těžko dosáhne velká, majestátní stavba. Ale jak udělat z nevelkého prostoru originální a estetickou záležitost? Inspiraci přinášíme z Belgie. Firma Tiny Houses Belgium, vedená Arnem Geunesem, se zaměřuje na design a stavbu mobilních dřevěných domků pro lidi, jejichž snem je žít jednodušším a udržitelnějším způsobem života.
 
 

Krása v efektivitě

„Každý malý dům je výzvou, protože musíme najít rovnováhu mezi limity prostoru a očekáváním jeho obyvatel... Na začátku se ptáme, jaké jsou jejich potřeby? Jak bude vypadat jejich každodenní život? Jaké kompromisy jsou ochotni podstoupit? Opravdu musíme začít u drobných detailů jednotlivých denních, zdánlivě banálních aktivit, jako jsou vcházení do domu a jeho opouštění, praní nebo mytí nádobí. To často vede ke geniálním, překvapujícím a unikátním řešením, díky nimž vznikne například určitý kus nábytku, který slouží k vícero účelům. Schod tak může fungovat také jako stůl nebo může skrývat úložný prostor, postel se dá při nepoužívání vytáhnout ke stropu, atd. Všechna tato řešení dodávají prostoru osobitou krásu, protože zrcadlí potřeby svého majitele“, vysvětluje Arno Geunes.
 
 

Vytváření dojmu prostornosti

Arno věnoval spoustu času hledání cest, které pocitově zvětší malé místnosti. „Lidé mají často tendenci opomínat jednu věc, která se zdá jako nepodstatná, ale přitom hraje při vytváření dojmu z prostoru důležitou roli. A tou je podlaha. Ve chvíli, kdy místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání a vodě. Rád používám světlé, studenější tóny, protože prostor provzdušní. Dalším trikem je položit prkna paralelně s nejdelší zdí.“
 
 
„Kromě toho jsem zastáncem používání velkých okenních tabulí namísto jejich rozdělení do mnoha malých okenních tabulek. Zrcadla dělají s prostorem také kouzla. U většiny realizací klademe důraz na optimální rozdělení místností zdmi, někdy je nahradíme závěsnými policemi nebo skříňkami. Tím se uvolní podlaha. Vymalovat pokoj barvami v neutrálních tónech má rovněž pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, doporučuji přidat jemné vzory a textury.“
 

Tipy, jak udělat z malého prostoru větší

I vyznavači minimalismu, kteří jsou připraveni se vypořádat s omezeními „mikro-bydlení“, ocení pocit prostoru. Zde jsou tipy, jak lze místnost opticky zvětšit.

1. Barvy
Různé barvy vyvolávají různý dojem hloubky. Například teplé odstíny mají tendenci opticky vystupovat a dělat místnost menší, než je. Používejte světlo, volte světlé barvy pro vymalování zdí, nábytek nebo podlahu. Narozdíl od všeobecného přesvědčení doporučujeme i tmavé podlahy, ovšem v kombinaci se světlými tóny. Nicméně je dobré udržovat nízký kontrast. Střední nebo světlé odstíny podlahy by měly být doplněné podobnými barvami zdí. Tím eliminujete „linii horizontu“ a vytvoříte iluzi rozlehlého prostoru.

2. Design podlahy
V menších prostorách platí, čím jemnější tím lepší. Vyhněte se dřevům s výraznou strukturou a rozdílnými prkny. Naopak použijte stejný typ podlahy v celé místnosti.
 
 
3. Velikost podlahových prken
Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistější” dojem. Ujistěte se, že je ve vašem interiéru vše v rovnováze.

4. Směr podlahových prken
Směr, kterým položíte prkna, je klíčový. Pokud je vaše místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi. Ujistěte se však, že je krytina položena v celém objektu stejným směrem, aby interiér působil harmonicky. Proudí do místnosti přirozené světlo? Zjistěte, jestli můžete položit podlahu paralelně s paprsky tak, že jsou spoje mezi prkny méně viditelné. Zajímavou alternativou je instalace krytiny diagonálně, také to opticky podpoří dojem rozlehlosti prostoru.

5. Vystavte podlahu
Využijte prázdných stěn a instalujte závěsné police a skříně, abyste dali prostor vyniknout vaší podlaze.
 
Fotografie: Quick-Step
29.01.2019 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

 • Architektonická kancelář Křivka s.r.o.

  Architektonická kancelář Křivka nabízí kompletní služby v oblasti architektonických a projekčních prací. Kancelář byla založena v roce 1990 Ing. arch. Lubomírem Křivkou.

 • ROCKWOOL, a.s.

  ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě

 • ABB s.r.o. Elektro-Praga

  ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444