Tichá kanalizace, nebo tichá pračka?

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby hladina hluku v bytě přes den nepřesáhla čtyřicet decibelů. Pračka, spláchnutí toalety, hluk z kanalizace nebo špatně těsnící okno však mohou způsobit hluk mnohem vyšší. Co nejvíc ruší klid domova a do čeho se vyplatí investovat?

V obytných budovách stavitelé tradičně snižují hluk s pomocí kvalitnějších protihlukových oken. Dle nedávného průzkumu mezi předními českými developery však k zajištění co největšího ticha v obytných domech používá 8 z 10 developerů i podlahovou akustickou izolaci a 3 z 10 akustické panely do stěn. Rostoucí důraz pak developeři kladou i na systémy tiché vnitřní kanalizace, a to zejména v projektech bytových domů, hotelů či nemocnic.
 
 
Právě v objektech tohoto typu může totiž splachování a pohyb vody v trubkách nepříjemně rušit ve dne i v noci, a tím znemožňovat kvalitní spánek. Hlučná klimatizace, nepříjemné zvuky při průtoku vody odpadními trubkami či splachování patří dokonce mezi tři hlavní problémy, které dokáží znepříjemnit turistům pobyt i v nákladných hotelech a ubytovacích zařízeních. Přes 2000 respondentů nedávného průzkumu společnosti Wavin uvedlo tento problém na třetím místě hned za nefungující wifi a špatném úklidu.
 

Ticho není drahé

Investice do tichých kanalizačních systémů navíc nejsou nijak finančně náročné. Pro průměrný rodinný dům vychází systém běžné PVC kanalizace na zhruba 7 500 Kč, při použití tiché kanalizace jsme na cca 11 200 Kč. V porovnání s celkovými náklady na stavbu je tato částka téměř zanedbatelná, ale rozdíl, který celému chodu domácnosti přinese, stojí i za mnohem více. Přínos této investice je dokonce vyšší a trvalejší než v případě tichých domácích spotřebičů typu pračka, myčka nebo sušička, do kterých neváhá investovat většina spotřebitelů, ale za vyšší tisíce korun navíc ušetří jen pár decibelů. Nemluvě o tom, že za pár let musí pořídit nové.

Hluk a lidé v číslech:
  • Až 40 % evropské populace je vystaveno takové míře hluku, která může způsobit škody na zdraví
  • 100 000 000 obyvatel EU je zasaženo nadlimitním hlukem přesahujícím 65 decibelů
  • V Praze je nadlimitním hlukem zasaženo kolem 7,6 % obyvatel, tedy přes 90 000 lidí
 

Důležitý je materiál a kotvení systému kanalizace

Hodnoty hluku, který vzniká v souvislosti s provozem vnitřní kanalizace, nejsou u nás regulovány žádnými předpisy ani normami. V praxi se proto používají německé směrnice, které nejčastěji zmiňují hodnoty povoleného hluku 30 dB(A).
 
 
Těchto hodnot lze dosáhnout jak vhodným materiálem, ze kterého jsou vyrobeny trubky a tvarovky, tak i podobou a materiálem instalačních objímek, vlastní koncepcí kotvení potrubí, způsobem provedení instalace kanalizace i prostorově dispozičním rozvržením. Například dříve využívané silnostěnné systémy vyztužené minerálním plnivem jsou dnes nahrazovány moderními, lehčími a levnějšími trubkami třívrstvé konstrukce z polypropylenu. S dobrým nápadem také přišel výrobce Wavin, který svému odhlučněnému potrubí SiTech+ zvýšil hmotnost o 20 %, a výrazně tím redukoval akustické projevy protékající vody. Nová konstrukce tak umožnila splnit maximální povolenou hodnotu hlučnosti se značnou rezervou.

Dalším materiálem, který dokáže hluk kanalizace utlumit, je Astolan. Ten je využit v systému tiché kanalizace AS+ a vyniká vysokou hustotou. Při montáži tohoto systému se navíc využívá speciálních objímek, jejichž materiálové složení bylo navrženo a testováno za účelem pohlcování přesně těch frekvencí hluku, které se v potrubí vnitřní kanalizace vyskytují.
29.03.2022 | PR
  • Wavin Czechia, s.r.o.

    Společnost Wavin je přední světový výrobce a dodavatel plastových potrubních systémů pro rozvody vody, topení a plynu. Specializuje se i na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou a realizaci či sanaci inženýrských sítí. V České republice působí od roku 1990. 


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444