Tepelné čerpadlo voda-voda: efektivní a úsporné vytápění

Topná sezóna je v plném proudu a my jako každý rok bedlivě sledujeme vynaložené náklady na vytápění. Hledáte-li možnosti, jak ušetřit a navíc získat bezúdržbový zdroj tepla, volte tepelné čerpadlo.

Chcete-li topit pohodlně, většinou si musíte připlatit (plyn, centrální zásobování teplem, elektrokotel, …). U levnějších zdrojů tepla je zase potřeba pravidelně přikládat, rovnat a skladovat palivo, často jsou také spojeny s větším množství prachu v domácnosti. Tepelná čerpadla patří k nejlevnějším a navíc bezúdržbovým zdrojům tepla
 
 
 Graf nákladů 2012  
U tepelných čerpadel (dále TČ) stačí pouze nastavit pokojový termostat na požadovanou teplotu. Nízká energetická náročnost a využití přírodní, nízkopotencionální energie minimalizuje zátěž na životní prostředí. Oproti konvenčním způsobům vytápění snižují tepelná čerpadla podstatně exhalace unikající do ovzduší. A co je také důležité – při provozu TČ nehrozí nebezpečí výbuchu, vznícení nebo otravy oxidem uhelnatým. 

Odkud budete čerpat teplo?

Pokud jste se rozhodli pro TČ, musíte zvolit, odkud budete čerpat teplo. Ze vzduchu, ze země nebo z vody? Typ země-voda funguje na principu uzavřeného okruhu, kdy nemrznoucí médium prochází kolektorem a odebírá teplo z okolní půdy. U čerpadel typu země-voda bývají bohužel vysoké náklady na instalaci, pro plošný kolektor je navíc potřeba velká plocha pozemku. Ze zbývajících dvou možností je systém voda-voda oproti čerpadlům vzduch/voda ve výhodě, protože teplota spodních vod je konstantní po celou zimu, což neplatí právě u okolního vzduchu, kdy teplota klesá, když je potřeba nejvíce topit. U typu voda-voda nejsou žádné venkovní jednotky. Bohužel nelze tento systém využít všude - je závislý na dostatku zdrojové vody. 
 
   
Na výrobu tepelných čerpadel voda-voda se specializuje Josef Stuchlík, který vyrábí TČ Spirála konstruovaná přímo pro využití studniční vody. Funguje na principu otevřeného okruhu, kdy zdrojová voda protéká přímo výměníkem TČ, nepoužívá se externí výměník a tím pádem je energie zdroje využita maximálně. Díky originálnímu řešení čerpadlo získává teplo s nejmenšími ztrátami, nezanáší se, nevadí tvrdá ani železitá voda. Na kvalitu zdrojové vody klade minimální nároky. Pro tato TČ se vyrábí trubkové výparníky z měděných trubek se zvětšenou teplosměnnou plochou na straně chladiva (viz. obr.), studniční voda proudí z vnějšku těchto trubek.
Díky tomuto řešení mají TČ Spirála řady WW nejnižší spotřebu vody z dostupných tepelných čerpadel voda-voda na trhu. Stačí průtok 15l/min na 10kW výkonu. Zdrojová voda projde výměníkem TČ, který z ní odebere část tepla a ochlazená se vypouští do vsakovacího objektu. Vzdálenost mezi zdrojovou studnou a vsakovacím objektem by měla být minimálně 10 m. Voda z topného okruhu prochází tepelným čerpadlem, kde se ohřívá jako v jiném tepelném zdroji. TČ Spirála ohřeje vodu až do 65°C. TČ lze snadno připojit do stávající topné soustavy, např. samotížný systém má výhodu velké zásoby vody a není nutná akumulační nádrž.
 
 
Čím nižší je výstupní teplota, tím vyšší je topný faktor. Čím vyšší je teplota zdroje, tím vyšší je opět topný faktor. Proto je nejvýhodnější využívat studniční vodu, která má v průměru 10°C po celou zimu a topit do podlahového topení na cca 35°C. Při těchto parametrech má TČ Spirála COP (topný faktor) 5,6. To znamená, že z 1kW elektrické energie vyrobí 5,6 kW topné energie. Ani při topení do radiátorů na 50°C není COP zanedbatelné (3,5), což přináší úsporu až 73 % oproti topení elektrokotlem či přímotopy.

Při pořízení TČ navíc získáte velmi výhodnou dvoutarifní sazbu (NT 20h/den) na dodávky elektrické energie. Tato úspora se nevztahuje jen na tepelné čerpadlo, ale i na spotřebu elektřiny v celé domácnosti. Moderní technologie a regulace navíc poskytují uživatelům komfortní a bezobslužný provoz, který zajistí tepelnou pohodu v objektu. Zařízení pracuje bez filtrace, údržby a servisních prohlídek.

Podle výsledků statistického zjišťování Ministerstva průmyslu a obchodu ČR bylo v posledních letech každé druhé instalované tepelné čerpadlo voda-voda TČ Spirála

Více informací načerpáte zde: www.tcspirala.cz 
Pozvánka na veletrhy: Prohlédněte si čerpadla osobně
Tepelná čerpadla Spirála budou k vidění na výstavě Infotherma v Ostravě 22 - 25. 1. 2018 v Pavilonu NA1 stánek č.043 a na výstavě Moderní vytápění v Praze Holešovicích 1. - 4. 2. 2018 na stánku č. M18.
15.01.2018 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • KORADO a.s.

  Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

  STIEBEL ELTRON patří k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a technologií využívajících obnovitelných zdrojů. Široké portfolio produktů tvoří zásobníkové a průtokové ohřívače vody, akumulační kamna, přímotopné konvektory, osoušeče rukou, tepelná čerpadla, ventilační jednotky a solární zařízení.

 • Grundfos s.r.o.

  Grundfos patří mezi největší výrobce čerpací techniky na světě. Ročně vyrobí přes 16 mil čerpadel. Největší podíl na výrobě mají oběhová čerpadla pro vytápění domácností a komerčních budov.

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

  IVT je specializovaný dodavatel švédských tepelných čerpadel vzduch/voda, země/voda a vzduch/vzduch, určených pro vytápění a ohřev teplé vody v rodinných domech, školách, sportovních areálech a komerčních budovách.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444