Stavíte? V projektu myslete i na to, jak naložíte s dešťovou vodou

Každým rokem ubývají zásoby vody, proto je třeba s ní zacházet šetrně. Nejde přitom jen o plýtvání pitné vody na zalévání anebo mytí auta, ale třeba i o správné nakládání s dešťovými vodami. Trendem se také stává využívání vody získané z dešťových srážek. Víte, jak hospodaření se srážkovou vodou regulují předpisy pro ochranu životního prostředí? A že za jejich dodržování je zodpovědný majitel nemovitosti?

Co říkají normy

V prvé řadě by měl každý stavebník vědět, že regulace se uplatňují jak při nové výstavbě, tak i přestavbách a úpravách starší zástavby, a to zejména z důvodu snižujících se zásob pitné vody. V zájmu ekologie je vhodné vracet srážkovou vodu zpět přírodě, tedy v nejlepším případě ji zasakovat přímo na pozemku. Pokud to však možné není, například z důvodu nevhodného podloží, je nutné tyto vody zadržet (retenovat) a poté je regulovaně vypouštět do jednotné kanalizace. K tomu je však nejdříve potřeba vyřídit povolení od správce kanalizace. Řada stavebníků volí ještě třetí variantu – najímanou vodu využívají například na splachování WC anebo na zalévání zahrady.


Čistota v první řadě

Normy dále definují, že při zasakování srážkových a povrchových vod je třeba osadit zařízení pro předčištění vod, aby nedošlo ke kontaminaci životního prostředí – především půdy a podzemní vody.
Dešťové srážky totiž nejsou bez znečištění, během své cesty na zem a především kontaktem se zpevněnou plochou do sebe absorbují znečištění. Jednak jde o rozpouštěné látky v atmosférických srážkách, jednak o nečistoty, které se hromadí na povrchu území během období sucha. Čištění lze zajistit filtračním zařízením, které je umístěno před nebo přímo v akumulačních nádržích.

První krok: geologický posudek

Prvním krokem při rozhodování o nakládání s dešťovými vodami je geologický posudek. Ten stanoví, zda je stavební pozemek vhodný pro zasakování. Doložit je mimo jiné potřeba výsledek vsakovací zkoušky realizované v předpokládané hloubce uložení vsakovacího objektu. Pokud geologický posudek potvrdí možnost vsakování, je nutné ve spolupráci s projektanty rozhodnout, jaký typ a konstrukci zasakovací nádrže použít – možností je totiž mnoho. Vedle celé řady povrchových vsakovací zařízení, k nimž patří například otevřené povrchové nádrže, jezírka či příkopy, je možné volit i podzemní prostory vyplněné akumulačními boxy, tunelové systémy nebo vsakovací šachty. Při výběru je nutné brát v úvahu nejen schopnost čištění a snadnost instalace, ale i nutnost výkopových prací a možnost revize systému. Norma také stanovuje, jak daleko by měly být umístěny od podsklepených budov a od zdrojů pitné vody.


Jednoduše jako lego

Dobrým tipem je využití plastových akumulačních boxů. Například Wavin Q-Bic vyrobený z čistého polypropylenu je praktický díky své modularitě – lze z něj vyskládat nádrž takového tvaru a objemu, který bude vyhovovat konkrétním podmínkám. Objem jednoho boxu činí 0,432 m3 a skládáním lze podobně jako u stavebnice lega vytvořit požadovaný tvar. Konstrukce umožňuje navíc osadit revizní šachtu a velmi snadno provádět revizi a čištění téměř celého systému. Vsakovací boxy jsou obaleny geotextilií a uloženy do štěrkového obsypu.
09.04.2018 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Schiedel s.r.o. - komínové systémy

    Výrobce a prodejce komínů pro novou i stávající výstavbu - keramické, nerezové, vícevrstvé a kombinované. Komíny pro nízkoenergetický dům, komínové systémy pro speciální použití. Komínové vložky pro vložkování a obnovu stávajících komínů. Systém pro řízené větrání.

  • HON - okna, dveře

    Eurookna a vchodové dveře děláme už více než 93 let. S našimi okny budete přírodě nablízku. Tradici výroby nejen dřevěných oken a dveří, ale i jiných truhlářských výrobků založil v roce 1924 náš děda. Dnes vyrábíme dřevěná a dřevohliníková okna, vchodové dveře , posuvky a balkónové dveře, repliky historických oken na památkově chráněné stavby a další otvorové výplně na všechny druhy staveb, od moderních domů až po kostely.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

  • Fontana Watercoolers s.r.o.

    Fontana Watercoolers, s.r.o. Vám nabízí oblíbený moderní, ekonomický, ekologický a světový způsob zásobování Vaší domácnosti kvalitní stolní či minerální vodou. Je vhodný především pro rodiny s dětmi.

  • Wienerberger

    Skupina  Wienerberger je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Ziegelindustrie AG, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálené střešní krytiny v Evropě . Skupina působí ve více než 26 zemích světa. V roce 2019 společnost Wienerberger oslavila 200 let výročí od svého založení.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444