Slunce promění interiér v domov

Každé zařizování interiéru přináší základní otázky a rozhodnutí, jaké dominantní materiály zvolit. Jednou z možných variant je sklo, které domovu dodá elegantní a moderní vzhled, vnese do něj nadčasovost a vytvoří dojem výjimečnosti. Má ale také vedle designu celou řadu funkčních benefitů.

Přirozené světlo zútulní prostor a opticky zvětší místnosti

Orientace nemovitosti na světové strany a s tím spojené množství přirozeného světla v bytě či rodinném domě patří mezi hlavní požadavky, na které se lidé při výběru nemovitosti zaměřují. Denní světlo je tak jedním z významných atributů, díky kterým se místnosti projasní, odlehčí, opticky zvětší a náš domov získá příjemnou, útulnou atmosféru. Není proto důvod obávat se využití skla i pro jeden z klíčových prvků v interiéru, kterým jsou dveře. Skleněné dveře, prosklené dveře a světlíky ale nejsou jen designovým prvkem, přináší také řadu výhod, mezi které patří prosvětlení místností či optické zvětšení prostoru. Kde je dostatek denního světla, není třeba tolik světla umělého. Kromě estetiky a přirozenosti interiéru mají tedy dveře propouštějící světlo i úsporný efekt. 
 

Celoskleněné dveře – od extravagance ke standardu

Vlastností, která celoskleněné dveře odlišuje od všech ostatních typů dveří, je průsvitnost nebo průhlednost. Pro správný výběr je potřeba si stanovit, do jaké místnosti budeme dveře instalovat a co od nich očekáváme. „Pokud chceme místnosti propojit a zároveň zajistit výhled, pak jsou správnou volbou průhledné dveře. Pokud je požadavkem zamezit přímému průhledu do místnosti, ale zároveň zachovat prosvětlení prostoru, pak doporučuji zvolit průsvitné dveře, které se vyrábí z mléčného, pískovaného nebo strukturovaného bezpečnostního skla,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR a.s., která patří mezi největší výrobce interiérových dveří a zárubní v České republice.Mezi výhody celoskleněných dveří patří bezpochyby funkční oddělení prostor při zachování optického propojení místností. Hodí se například mezi předsíň a obývací pokoj, protože zamezí pronikání chladného vzduchu zvenku do obytné místnosti, ale zachovají v předsíni dostatek přirozeného světla, které celoskleněné dveře ve velké míře propouští. Není ale potřeba bát se celoskleněné dveře použít ani do koupelny. Při použití průsvitných dveří zejména se satinovaným sklem je zachováno soukromí, a navíc sklo nepoškodí vlhkost ani střídání teplot. Mezi nesporné výhody tohoto typu dveří patří také jejich snadná údržba a čištění.

Na trhu je k dispozici velké množství variant celoskleněných dveří. Můžete si zvolit čistý, jednoduchý design, decentní zdobení, nebo můžete popustit uzdu své kreativitě a pořídit si dveře ozdobené celou škálou rýhovaných či pískovaných motivů.


 

Bezpečnost na prvním místě

Častým důvodem, proč se lidé zdráhají použít ve svém bytě či domě celoskleněné dveře, je strach, že se dveře mohou rozbít a kromě škody způsobit i zranění. Jak vysvětluje Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR, tato obava je zbytečná: „Pro naše celoskleněné dveře používáme bezpečnostní kalené sklo tloušťky 8 mm, které se jen tak nevysype, i když se s dveřmi bouchne trochu důrazněji. Pokud by ale přece jen došlo k jeho narušení, pak se podobně jako autosklo rozsype na drobné neostré úlomky, o které se nelze pořezat.“ Bezpečnostní sklo je zároveň vysoce odolné vůči mechanickému opotřebení, vlhkosti i ušpinění, což ocení nejen rodiny s dětmi a domácími mazlíčky. „Bezpečnostní sklo lze ale vsadit i do našich prosklených dveří. Pokud se zákazník pro bezpečnostní sklo rozhodne, je použito tvrzené bezpečnostní sklo tloušťky 4 nebo 8 mm, které velmi dobře odolá prudšímu zacházení a bezpečnost je tedy zajištěna i v tomto případě,“ doplňuje Martin Dozrál.

Prosklené dveře umožňují kombinovat materiály

Pokud ale při zařizování interiéru hraje prim kombinování různých materiálů, jsou ideální volbou dveře prosklené, díky kterým lze sklo kombinovat například se dřevem, jeho imitací nebo lakovanými povrchy. Na trhu je v současné době nepřeberné množství nejen materiálů, barev a dekorů dveří, ale také druhů skla – od čirého přes zabarvené až po zdobené. Díky tomu je možné sladit dveře s dalšími prvky interiéru, a vytvořit si tak domov přesně podle představ.
Dveře UNICO 11 s povrchem SOLO MATRIX – MONZA a sklem SATINATO
Dveře UNICO 11 s povrchem SOLO MATRIX – MONZA a sklem SATINATO

Čiré sklo se hodí spíše k menším, ozdobným plochám na dveřích, které nevedou do místnosti, ve které by mělo být zachováno soukromí. Pro velké prosklené plochy dveří je lepší zvolit bezpečnostní sklo se strukturovaným povrchem. Světlo jím proniká v dostatečné míře a místnost si zároveň zachová svůj charakter, protože skrz dveře není vidět do vedlejších místností.
Dveře UNICO 21 s povrchem SOLO MATRIX – RIMINI a sklem SATINATODveře UNICO 21 s povrchem SOLO MATRIX – RIMINI a sklem SATINATO
 

Světlík jako moderní prvek interiéru

Dveřní světlík je skleněná plocha zasazená do speciálních zárubní, která prosvětluje prostor za dveřmi a zároveň opticky zvětšuje prostor dané místnosti. Použití světlíku umožňuje velmi efektivně pracovat s přirozeným světlem, které pozitivně ovlivňuje kvalitu života. Světlíky je možné nainstalovat po jedné či obou stranách dveří (tzv. boční světlíky) nebo nad dveře (tzv. nadsvětlíky), oba druhy světlíků lze také kombinovat.

Nadsvětlík a boční světlík levý a pravý.Nadsvětlík a boční světlík levý a pravý

 
SOLODOOR a.s., český výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Kromě široké škály produktů nabízí také poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží.

Společnost vznikla před 23 lety, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. S více než 220 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Výrobky SOLODOOR najdete ve 13 franšízových prodejnách, cca v 80 prodejních studiích či zalistované v nabídce hobbymarketů a také v síti prodejen stavebnin po celé České a Slovenské republice. Společnost využívá nejmodernějších německých a italských technologií, díky kterým vyrábí dveře a zárubně s unikátní oblou hranou a v exkluzivních povrchových úpravách, jež nemají na trhu konkurenci.
01.06.2021 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

 • Yale

  Firma Yale vyrábí klíče, zámky a bezpečnostní systémy a dodává je milionům lidí do více než 125 zemí celého světa. Jako jedna z nejstarších mezinárodních značek patří Yale mezi nejznámější a nejrespektovanější jména mezi výrobci zámků. V její historii najdete zásadní novace pro celý průmysl. Představuje kvalitu, design, spolehlivost, důvěru a co je nejdůležitější – bezpečnost. Cílem společnosti Yale je dát zákazníkům pocit bezpečí, aby si mohli plně užívat života bez starostí a mít volnost výběru.

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • ŠPINAR - software s.r.o.

  Fima ŠPINAR – software s.r.o. je výhradním dodavatelem programu TurboCAD, TurboFLOORPLAN, TurboCADCAM a dalších cca 50 programů pro český a slovenský trh. Společnost dodává také vlastní produkty DAEX, které nabízí na světovém trhu.

 • HON - okna, dveře

  Eurookna a vchodové dveře děláme už více než 93 let. S našimi okny budete přírodě nablízku. Tradici výroby nejen dřevěných oken a dveří, ale i jiných truhlářských výrobků založil v roce 1924 náš děda. Dnes vyrábíme dřevěná a dřevohliníková okna, vchodové dveře , posuvky a balkónové dveře, repliky historických oken na památkově chráněné stavby a další otvorové výplně na všechny druhy staveb, od moderních domů až po kostely.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444