Selským rozumem: Výdaje za energie snížíte zateplením

Na sociálních sítích najdeme množství tvrzení, která mohou oklamat nejen spotřebitele, ale také samotné výrobce. Nereálné úspory, nereálná řešení, materiály i termíny.  Rozhodnutí o volbě nejlepších materiálů pro stavbu nového rodinného domu najdeme ve zkušenostech, doporučeních a příkladech vyplývajících z reálných lidských situací.

Stavební komponenty, které pro stavbu doporučuje společnost CIUR, jsou právě na dlouholeté zkušenosti a doporučeních postaveny.

Vzít realitu za vlastní je v dnešním světě umělé inteligence velmi složité. Kdo ovšem spoléhá na svůj vlastní úsudek a promluví si s lidmi, kteří získali cenné zkušenosti, může si jen a jen polepšit.

Obyčejným zdravým selským rozumem je pochopitelné, že nejjednodušší pro snižování energetické spotřeby je zateplování. Zateplováním lze primárně snížit spotřebu draze nakoupené energie. Stavby spotřebovávají okolo 40 % energie. Moc, nebo málo? Samozřejmě, že moc. Někdo tuto energii musí zaplatit. A nezaplatí ji nikdo jiný než konečný spotřebitel. Redukce spotřeby je tedy na uživatelích, majitelích a vlastnících nemovitostí.



Jak postupovat při zateplování?

V zateplování nikdy nedělejte chaos. Vše si naplánujte. V prvé řadě proveďte průzkum, kde jsou tepelné ztráty největší. Pokud nevíte, jak na to, neváhejte oslovit nějakého energetického specialistu. Problém bývá ve velké většině případů v napojení hlavních kompletačních prvků, jako jsou okna a dveře.

Pouhou výměnou oken můžete stav vnitřního prostředí ještě zhoršit. Zastavili jsme přirozené větrání škvírami v oknech a proudění vzduchu se přesunulo zcela do vnitřního prostředí. Co se tedy stane v nezatepleném domě, kde došlo k výměně oken? Vnitřní vzduch nuceně cirkuluje uvnitř a sráží se na chladném stropě, stěnách, podlaze a v koutech. Je tedy zaděláno na malér v podobě hniloby a plísní.

Zkontrolujte místa, kde nejvíce uniká teplo v neprůsvitných částech konstrukce. Místa, která se snadno v létě přehřívají, se snadno v zimě ochlazují. Nemusíte to poznat právě z důvodu zimního přetápění. Je to ale drobná pomůcka.

Další pomůckou je fyzikální jev, kterého využívají například paraglidisti, balonisti apod. Jedná se o přirozené stoupání teplého vzduchu. Tedy vytápěním v podlaze, v radiátorech nebo třeba v krbových kamnech vyrobíte teplo a místo toho, aby zůstalo na jednom místě, stoupá směrem ke stropu. Pokud není strop dostatečně zateplen, jsou pak ztráty takového cenného tepla mnohem vyšší než u jiných konstrukcí.

 

Konstrukce stropu stojí za revizi

Při revizi stropních konstrukcí je odhalena tepelná izolace buď v nedostatečném množství, nebo již neplní svou funkci. Mohou se v ní usídlit kuny nebo hlodavci, a tak je zamořena pachem a výkaly. Taková tepelná izolace je opravdu zralá na výměnu. Foukaná izolace Climatizer Plus je ideální na přefouknutí revizí schválenou starou izolaci nebo je vhodná pro zateplení stropní konstrukce, kde došlo k odstranění infikované dožilé izolace. Foukaná izolace Climatizer Plus se aplikuje do konstrukce pomocí foukacího stroje, který dopraví tepelnou izolaci do přesného místa určení. 

5 důvodů pro foukanou izolaci Climatizer Plus

1. Snadná manipulace a bezbariérový přístup při opravě
2. Jednoduší revize nosných konstrukcí
3. Výjimečné vlastnosti při ochraně tepla v zimě a chládku v létě
4. Soulad s vlastnostmi dřevěných prvků, s celulózou
5. Dlouholetá životnost zaručená 20letou garancí

Zaměrte se na podlahy a stěny

I u podlahy je dobré se zamyslet nad možností správného zateplení. Je nutné starou podlahu nejdříve zajistit hydroizolací. Vzlínání vody a tlak spodní vody není dobrý pro žádný typ tepelné izolace. Pokud máme dostatek místa ve světlé výšce obytného prostoru, můžeme pro zateplování podlah použít přídavných roštů, které jsou vhodné i pro foukanou celulózovou izolaci Climatizer Plus. Plus není jen v materiálu, ale také ve vlastnostech, které se nejvíce podobají vlastnostem dřeva. Však také celulóza je základním stavebním prvkem jakéhokoliv dřeva. Prkenná podlaha na trámovém stropě pak bude vyžadovat vyšší stupeň rekonstrukce.

Stěny doporučujeme řešit zároveň s již zmíněnou výměnou oken. Pokud děláme cokoliv na fasádě, dělejme to po stěnách nikoliv po prvcích. Místo toho, abyste v jednom roce zateplili fasádu a až v dalším roce vyměnili okna, raději udělejte jednu až dvě fasády komplet včetně výměny oken v jednom roce a popřípadě další část v roce druhém. Sladíte tak více návaznost na jednotlivé přechody. Samozřejmě nejlepší je výměna a zateplení celé fasády najednou, kde prvním krokem je vždy výměna oken a druhým pak zateplení fasády a navázání detailů v okolí okenní výplně. V případě fasád foukanou izolaci využijeme v předsazených provětrávaných fasádách. Zvláště tam, kde se používá dřevěný nebo vinylový obklad.

Foukaná izolace má řadu výhod. Body sklízí zvláště v dostupnosti a možnosti zateplení 2 v 1. Tedy materiál a práce dodaná jako komplet na klíč. Climatizer Plus je navíc českým ekologicky šetrným výrobkem.
17.01.2024 | PR
  • CIUR a.s.

    Od svého založení v roce 1991 patří česká rodinná firma CIUR mezi lídry v oblasti výroby celulózových vláken na bázi recyklovaného papíru. Osmdesát procent produkce míří na export. Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem zpracovává více než 30 tisíc tun druhotných surovin ročně.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444