Rozhodování o zdroji tepla: 7 důvodů pro tepelné čerpadlo

Sledujete neútěšnou situaci na trhu s energiemi a přemýšlíte, jakým směrem se vydat, abyste dosáhli energetických úspor ve vašem obydlí?  Přinášíme vám 7 důvodů, proč je pro vás tepelné čerpadlo tím pravým zdrojem tepla.

Možností pro vytápění je dnes tolik – plynový kotel, elektrokotel, dříví, krbová kamna, podlahové topení, tepelné čerpadlo – že má běžný občan těžkou hlavu, která varianta je pro něj nejvhodnější.

Jestli patříte k těm lidem, kteří zvažují obměnu zdroje tepla ve starém domě nebo plánujete stavět dům a nemůžete se rozhodnout, čím budete topit, přinášíme vám rádce o výhodách právě tepelných čerpadel. Možná vám to ulehčí vaše rozhodování.
 
 
1. Kvalita a spolehlivost
Tepelné čerpadlo je plnohodnotným a kvalitním zdrojem vytápění, které snižuje náklady na vytápění. V případě rekonstruovaného domu nebo nezatepleného objektu se investice do tepelného čerpadla vrátí v horizontu několika let a zhodnocuje tak vaši nemovitost. Na pořízení TČ můžete využít také státem poskytovaných kotlíkových dotací nebo finančního příspěvku - Nová zelená úsporám.
 
2. Komplexnost a kombinace s fotovoltaikou
Systém tepelného čerpadla umožňuje chytře zpracovávat tepelnou energii kombinací ze vzduchu, země nebo vody. Tepelné čerpadlo se dokáže propojit i s fotovoltaickou elektrárnou (FVE) a využívat přebytky. Tuhle energii pak přemění na teplo, které buď uloží do baterií, nebo použije k vytápění domu. Fotovoltaika tak pokryje část elektrické spotřeby domu i tepelného čerpadla. Jsou uspořeny finance, které by jinak byly vynaloženy na provoz a údržbu neekologických topných systémů.

3. Správná regulace teploty
Komfort tepelného čerpadla v domácím prostředí doprovází možnost nastavení pokojové teploty a ovládání přes rozhraní Wi-Fi. Preference teploty v místnosti jsou často individuální. Někdo tráví většinu času v kanceláři a vrací se domů až večer, někdo preferuje teplejší nebo chladnější prostředí. Vybrat si lze z individuálních regulací, které mají široké možnosti ovládání. Od standardních termostatů až po regulace na úrovni chytrých domácností.

4. Topení i chlazení
Tepelné čerpadlo je velmi univerzálním prostředkem, který umí zachovat tepelnou pohodu v domácnosti jak v zimě, tak i v letních měsících. S tepelným čerpadlem získáte jeden zdroj nejen pro vytápění, ale i pro chlazení. V mnoha případech TČ zajišťuje i ohřev bazénu. Systém tak umožňuje chytře zpracovávat tepelnou energii ze vzduchu v závislosti na sezónních podmínkách a požadavcích klienta.

5. Návratnost investice
Jelikož ceny tepelných čerpadel v posledním desetiletí klesly, zkracuje se i návratnost investice. Peníze vložené do tepelného čerpadla se většině domácností vrátí mezi 6 až 8 lety. Efektivitu provozu ovlivňuje i sezónní topný faktor TČ (tzv. SCOP). Ten ukazuje poměr získané tepelné energie ke spotřebované elektrické energii. Topný faktor tedy ovlivňuje ekonomiku provozu tepelného čerpadla. Čím vyšší topný faktor je, tím účinnější je tepelné čerpadlo.

6. Ekologie
Znečištěné ovzduší je stále větším problémem. Proto se už Evropská unie snaží podporovat ekologické zdroje vytápění. Tepelná čerpadla šetří životní prostředí. Jejich používání totiž nezvyšuje množství emisí ve vzduchu. Ačkoli je pořízení čerpadla dražší záležitostí, můžete využít Kotlíkovou dotaci či Novou zelenou úsporám. Díky té by lidé postupně měli ze starých ručně obsluhovaných kotlů na tuhá paliva přejít na některý z (pro přírodu) šetrnějších zdrojů vytápění.

7. Chytrá komunikace
Technologie jdou stále dopředu, a tak není divu, že i vaše tepelné čerpadlo může komunikovat s mobilním telefonem, tabletem. To se hodí nejen v případě, že se chcete v zimě vracet do dokonale vyhřátého domu. Jednoduše čerpadlo na dálku nastavíte, a ono začne v požadovanou dobu topit.

Pro více informací pošlete nezávaznou poptávku nebo navštivte přímo odborníky na tepelná čerpadla v show roomu společnosti AC Heating v Letkově u Plzně.
17.01.2022 | PR
  • AC Heating

    Tepelná čerpadla AC Heating české výroby, jsou určena pro vytápění rodinných domů, bytových domů i komerčních komplexů. Tepelná čerpadla jsou vybavena plynulým řízením výkonu (invertorem) a řízeným vstřikováním chladiva. Jsou vhodná pro radiátory, podlahové vytápění, stěnové topení, stropní chlazení. Řídicí systém xCC umožňuje v základním vybavení možnost připojit k internetu. Jedná se o zařízení v nejúspornější energetické třídě A +++.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444