Rostoucí židle a rostoucí stůl - základ dětského pokoje

Není to tak dávno, kdy jsme jako rodiče měli velkou příležitost uvědomit si, co je vlastně v našem životě podstatné a dávající smysl. Amatérské pokusy stát se dětem učitelem v domácím prostředí otevřely mnohým z nás oči. Už po pár dnech jsme začali toužit, aby se o rozvoj našich ratolestí starali opět profesionálové. A do školy se z různých důvodů těšila i velká část dětí.

Doma jsme měli kromě jiného příležitost podrobně vnímat, jaké má to které dítko návyky co se týče zdravého či nezdravého způsobu sezení, jak důležitý je správně nastavený nábytek vůči jeho unikátní postavě, nebo jak by mohlo vypadat zdravé a kreativní prostředí dětského pokoje. Přestože je každé dítě jedinečné a každý dětský pokoj jiný, zkusme hledat nějaká obecná doporučení.


Kreativní prostředí pokojíku  

Máte-li tu možnost, přemýšlejte už při zařizování bytu či domu o orientaci světových stran vzhledem ke vstupujícímu přirozenému světlu do jednotlivých místností. Pamatujte, že v letních měsících má dítě prázdniny a že od září do června je (většinou) dopoledne mimo domov. Ideální orientace je zřejmě na jih, protože do pokojíčku svítí slunce už z východní strany, pak plynule osvětluje prostor během dne a místnost zůstává příjemně prosvětlená také k večeru.

Dětský pokoj je místem různých činností, na které mají dospělí běžně více místností. Jde o prostor pro učení, hry, odpočinek i spánek. Tomu se pokuste přizpůsobit rozmístění jednotlivých prvků. Začněte psacím stolem. Proč? Sloučit všechny potřeby je zde nejtěžší a pro soustředění zřejmě nejdůležitější.  Pro orientaci stolu je určujícím osvětlení – jak přirozené z okna, tak i umělé ze stolové lampy a stropního světla. Cílem je zajistit, aby se světlo dostalo mezi ruce, neboli aby na místě dotyku tužky s papírem nevznikal žádný stín. Pravák nebo levák? Důležité!

Zdravý způsob sezení

Je vůbec sezení samo o sobě zdravé? Jistě – z hlediska geneze lidského pokolení bude mnohem zdravější běžet nebo ležet. Jenže máme-li dítě postupně učit soustředit se na nějakou (nejlépe) smysluplnou činnost, budeme pro základ dětského pokoje potřebovat stůl a židli. A jelikož každé dítě v období vzdělávání a hraní roste, ideálním společníkem se stává rostoucí židle a rostoucí stůl. 

Za zdravý způsob sezení se při učení a dalších činnostech vyžadujících soustředění obecně pokládá sezení na správně nastavené ergonomické židli u správně nastaveného ergonomického stolu. Přesto je ale pro rodiče potřebné vědět, že čas, který dítě zvládne v kuse věnovat svému rozvoji, je přímo úměrný jeho věku, naturelu a také zájmu o danou činnost. Rozhodně se jako rodiče věnujme pozorně tomu, abychom dítě sezením či učením zatěžovali postupně a určitě s přestávkami na oddech. Dětí i rodičů.

Správně nastavený nábytek

Kombinace rostoucí židle a rostoucího stolu poskytuje šanci správně přizpůsobit nábytek postavě ve věkovém rozsahu cca od 4 do 18 let. Začneme nastavením výšky sezení, tedy nastavením sedáku židle od země. Chodidla se opírají celou plochou o podlahu, úhly v kotníku, kolenu a kyčli by měly být v rozsahu 90 – 100°, čili lehce otevřenější, než je pravý úhel. Pak nastavíme hloubku sezení – záda se pohodlně opírají o zádovou opěrku (zejména v bederní části) a současně sedák podpírá min. 2/3 stehen. Správnou výšku zádové opěrky (její vzdálenost od sedáku) poznáme, když její bederní část kopíruje přirozené prohnutí bederní páteře sedícího. 

U většiny nastavitelných židlí můžeme nejdříve nastavit výšku opěrky zad a teprve potom hloubku sezení – obě cesty vedou ke stejnému cíli. Zbývá nastavit stůl. Sedíme-li na správně nastavené židli, spustíme ruce podél těla a ohneme předloktí s dlaněmi před sebe do vodorovné polohy. Desku stolu nastavme cca o 2-3 cm výš, než je pomyslná rovina tvořená předloktím a dlaněmi. Nakonec nastavujeme dle činnosti a potřeb sklon desky stolu. Při psaní či kreslení se doporučuje náklon 10-15° a u čtení ještě mnohem větší. Variantním řešením je umístit předlohu pro čtení na samostatný nastavitelný držák.

Správně nastavený rostoucí nábytek nakonec poznáte podle výrazu a soustředění svého studenta!


Výrobce doporučuje zájemci navštívit autorizovaného prodejce a prodiskutovat případné nejasnosti. Do konce roku 2020 jsou k dispozici zvýhodněné sety!
20.07.2020 | PR
  • Mayer CZ, spol. s r. o.

    Výrobce rostoucích židlí a rostoucích stolů do dětských pokojů je na českém trhu již 25 let a zaměřuje se na ergonomicky zdravé sezení pro předškoláky, školáky a studenty .


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444