Rekonstrukce historického klenotu Českých Budějovic

Solnice je název pro pozdně gotickou budovu na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Postavena byla v roce 1531 jako skladiště obilí, později využívána jako městská zbrojnice a ještě později jako úložiště soli. Od svého posledního využití má i své jméno.

Jedná se o podlouhlou jednolodní budovu s přístavkem a pěti patry. Z jedné strany na břehu slepého ramene řeky přiléhá k původním městským hradbám, z druhé strany se otvírá na Piaristické náměstí. Fasáda je bílá, zakončená stupni s klíčovými střílnami. Ve výši pátého podlaží se nachází kamenná deska s letopočtem výstavby. Zajímavostí fasády jsou tři různě velké obličeje vytesané z kamene, čtvrtý se nachází na západním štítu budovy od Slepého ramene řeky Malše. Váže se k nim pověst, že jde o sťaté hlavy lupičů, kteří chtěli vyloupit přilehlý kostel Obětování Panny Marie.
    
Tato krásná památka během posledních let chátrala a hledala nového investora.V posledních letech se musela několikrát provizorně opravovat střecha. Dům přitom patří z hlediska památkové ochrany k tomu nejcennějšímu, co v centru Budějovic existuje. Velká solnice představuje opravdový historický unikát. Podle architekta Lubora Gregory z ateliéru Heritas, který se podílí na rekonstrukci objektu, se například vnitřními dřevěnými konstrukcemi řadí do té nejlepší společnosti.
 
 
Tento unikátní objekt se již brzy změní na restauraci, která vznikne v přízemí a v prvním nadzemním podlaží. Ve třetím podlaží se připravuje zázemí například pro výstavy a podobné společenské akce a ve čtvrtém podlaží, přímo pod neobvykle řešeným krovem bude nově umístěno motocyklové muzeum, které se sem přesune z malé solnice. V malé solnici vznikne zázemí pro restauraci, lépe řečeno jeho část, protože památkáři požadují, aby unikátní dřevěné konstrukce velké solnice byly co nejvíce ochráněny před škodlivými vlivy.

Při výběru materiálů u rekonstrukce se muselo vzhledem k charakteru stavby postupovat velmi citlivě a bylo nutné dodržet její stávající profil. Unikátní dřevěné krovy zůstávají odhaleny veřejnosti a pohledovou část tvoří nekonvenční dřevovláknité desky Heradesign® vyráběné z dřevěné vlny pojené kaustickým magnezitem, které nabízejí vedle netradičního vzhledu i zajímavé stavebně fyzikální vlastnosti. Vedle designu se uplatňují i jako součást akustických opatření a uplatní se i jako protipožární konstrukce, a to i v prostorech s velkým mechanickým namáháním.
 
Za originálním návrhem rekonstrukce se skrývá Atelier Heritas, specialista na historické objekty, a vše odborně zaštiťuje firma AUBÖCK České Budějovice jako generální dodavatel stavby.

K zateplení střechy jsou použity PIR izolační desky Puren, které mají nejlepší tepelně izolační vlastnosti při minimální tloušťce λd-0,022. U objektu solnice byla rozhodující výška stávající skladby, kterou bylo možno zvednout jen minimálně kvůli okrasným štítům. Na pohledovou desku Heradesign a Cetris desku je položena systémová parozábrana TOP DSB, lepená ve spojích, a nadkrokevně PIR izolační deska Puren Protect v tloušťce 80 mm. Ta je opatřena integrovanou doplňkovou hydroizolační vrstvou se samolepícími přesahy, která je kotvená přes utěsněné kontralatě do krokví pod úhlem 60 a 90 stupňů.
 
 
Při střešním sklonu 62° a 64° byla montáž a kotvení náročnější, převážně z důvodu použitých Cetris desek a pohledových desek Heradesign, které se obtížně navrtávají. Ale i tohoto úkolu se profesionálně zhostila firma Střechy Bohemia, která prováděla celou pokládku nadkrokevního systému. Díky použití kontralatí a latí je zajištěna správná větrací mezera pod pálenou krytinou Tondach - Prejz, která zajišťuje funkční odvětrání střešního pláště a její dlouholetou životnost. Odbornou pokládku pálené krytiny provádí další člen Cechu KPT, stejně jako Střechy Bohemia, specialista na pokládku prejzové krytiny a přírodní břidlice firma Vrňata & Žáčik.

„Solnice jako historický klenot prověří firmy od základu a každého, kdo se na zachování objektu podílí. Zakázka není nikdy totožná, pokaždé jsou jiné podmínky, zadání a u Solnice to platí dvojnásobně, žádá si specifický přístup a cit. Z praxe nás to nutí vyvinout v celém kolektivu tenzi a pracovat rychle s absolutní přesností. Považujeme za zásadní zachovat estetický dojem, to je velmi důležité. Velké díky patří partnerům, kteří rychle a efektivně dodali materiál. Solnice jako dominantní historický klenot budí na první pohled respekt, avšak kontinuálně navazuje na přilehlou historickou zástavbu a nijak nenaruší městskou strukturu. Celkový dojem je více než dobrý a myslím, že jsme odvedli kus práce. Odnášíme si vzpomínky, nové zkušenosti a věříme, že poctivé řemeslo je nejlepším odkazem rodinné firmy", hodnotí rekonstrukci jednatel společnosti Střechy Bohemia Roman Kučera st.

U takto unikátních historických objektů je velmi důležitá volba realizačních firem, které musí být nejen na vysoké profesionální úrovni, ale také musí během realizace velmi pružně reagovat na změny a provedení všech detailů, které se během prací vyskytnou. Jen velmi těžko lze vše naplánovat a zahrnout do projektu předem. Je nutné reagovat flexibilně během samotné realizace. U solnice je zaručen skvělý výsledek a máme se na co těšit.

Architektonická část - Ateliér Heritas – Ing. Lubor Gregora
Generální dodavatel stavby - AUBÖCK České Budějovice
 
Realizační firmy
Střechy Bohemia s.r.o. - pokládka Cetris desek, Heladesign a nadkrokevní izolace Puren
Vrňata & Žáčik s.r.o. – pokládka pálené krytiny – Tondach prejz
členové Cechu klempířů a pokrývačů
22.01.2019 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444