Připravte si poctivý boršč. Chuťovou bombu plnou vitaminů

Boršč má původ v Ukrajině, odkud se rozšířil nejen do okolního Ruska a Polska, ale i do Finska a až na Kavkaz. Každá rodina borčš upravuje podle svého zvyku. Vyzkoušejte boršč podle blogerky Live With Anny, a rozhodně ho vařte v tom největším hrnci, co doma máte. Je totiž tak dobrý, že jeden talíř rozhodně nebude stačit.

Ukrajinský boršč známe jako sytě červenou polévku. Výraznou barvu i plnou zemitou chuť jí propůjčuje řepa, která se vaří zvlášť a ještě před samotnou tepelnou úpravou se lehce zastříkne octem nebo citronem. Historicky se používala i kvašená řepa. Do zeleninové směsi se přidává petrželka, kopr a rajčatový protlak nebo i čerstvá rajčata. Boršč je podáván většinou horký, s česnekovými brioškami a kopečkem zakysané smetany s čerstvě nasekanými bylinkami. Vydatnější ukrajinský boršč se doplňuje nakrájeným uzeným vepřovým bokem nebo nakrájenou klobásou. 

Recept: Ukrajinský boršč


Ingredience 
4 lžíce olivového oleje
200 g slaniny
300 g mrkve
100 g petržele
50 g celeru
1 velká cibule
500 g hovězího masa
3 stroužky česneku
600 g červené řepy
2 l hovězího vývaru (nebo vody)
6 kuliček nového koření
3 bobkové listy
1 lžička soli
500 g kysaného zelí
400 g zakysané smetany
400 g balkánského sýra
čerstvý chleba
Příprava
Ve velkém hrnci si rozpalte olivový olej a lehce na něm orestujte na kostky nakrájenou slaninu. Poté přidejte na větší kostky nakrájenou mrkev, petržel a celer a vše restujte zhruba 10 minut. K restované zelenině přidejte cibuli a nechte se zeleninou lehce zpěnit. K zeleninovému základu poté přidejte na menší kostky nakrájené hovězí maso a nechte ho zprudka zatáhnout. Nakonec přidejte na plátky nakrájený česnek a na větší kousky nakrájenou červenou řepu.

Zalijte vývarem, dochuťte solí, novým kořením, bobkovým listem a přiklopené pomalu vařte, dokud nebude maso měkké. Může to trvat zhruba 2 hodiny.

Do hotové polévky nakonec přidejte lehce pokrájené a propláchnuté kysané zelí. Podávejte se zakysanou smetanou, balkánským sýrem a čerstvým chlebem.




TIP: 
Ideálním pomocníkem je nová varná deska MORA VDIS 658 FF, na níž můžete vařit i ve velkých nádobách jakéhokoliv tvaru a počtu – můžete totiž libovolně spojovat plotýnky a vařit prakticky na celé ploše desky. A díky automatickým programům, například pro pomalý var bez připálení, je výsledek zaručený.



Zdroj: www.mora.cz
23.02.2024 | redakce

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • MORA MORAVIA

    Česká značka MORA, výrobce domácích spotřebičů s tradicí od roku 1825, nabízí širokou a komplexní nabídku pomocníků do každé domácnosti a umožňuje tak bez problémů vybavit celou kuchyň v jednotném a moderním stylu.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444